Valmieras novadā viesojās Ukrainas vēstnieks Latvijā

Trešdien, 13. jūlijā, Valmieras novadu apmeklēja Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko. Vizītes galvenais mērķis bija vēstnieka tikšanās ar tautiešiem, kuri pašlaik uzturas Valmieras novadā.

Vispirms Oleksandrs Miščenko kopā ar Jāni Baiku, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāju, apmeklēja ukraiņu bērnu vasaras nometnes. Viena no tām norisinās Vaidavā, bet otra – Trikātā.

Nometnes “Boršča bērni un draugi Vaidavā” organizators ir Ģirts Slaviņš, kurš kopā ar domubiedriem ir atvēris ukraiņu kafejnīcu “Borščs – vakariņas pie ukrainietēm” Rīgā, dodot darbu 12 Ukrainas cilvēkiem. Daļa no nometnes dalībniekiem ir labdarības kafejnīcas darbinieču bērni, bet arī pārējie bērni ir no ukraiņu bēgļu ģimenēm. Divdesmit bērni divas nedēļas dzīvo pie Vaidavas ezera un izbauda dažādas aktivitātes. Sajūtu parka taka kokos, “Vīnkalnu” picu darbnīca, vizināšanās ar “Vaidavežu” SUP dēļiem, ekskursija “Vaidavas keramikā” un pārgājieni ir tikai daļa no piesātinātās programmas.

Savukārt Trikātā Valmieras novada pašvaldības, Latvijas pašvaldību savienības un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas kopīgi rīkotā starptautiskā projekta “Vietējā pašpārvalde vieno pasauli mieram!“ ietvaros norisinās nometne “Vasara ukraiņu bērniem”, kurā piedalās 20 ukraiņu bērni no Brodi pilsētas Ļvivas apgabalā un 12 jaunieši no Valmieras novada. Divu nedēļu garumā ukraiņu bērni iepazīs mūsu novadu, piedaloties izglītojošās un atpūtas aktivitātēs, izzinās latviešu kultūru un veidos sadraudzības saites ar Valmieras novada bērniem un jauniešiem.

Vēstnieks arī tikās ar Valmierā dzīvojošām ukraiņu bēgļu ģimenēm. Bērni saņēma no vēstniecības dāvanas – Latvijā izdotās bērnu grāmatas ukraiņu valodā.
Oleksandrs Miščenko atzina, ka smaids bērnu sejās ir lielākais apliecinājums tam, ka viņi šeit jūtas kā mājās. Tiekoties ar saviem tautiešiem, vēstnieks aicināja apgūt latviešu valodu un kultūru, nekad neaizmirst par Latvijas tautas sniegto palīdzību un meklēt veidus, kā pašiem palīdzēt sev, cits citam, Ukrainai un savai pagaidu mājas vietai – Latvijai.

Lai mudinātu bērnus uz labiem darbiem, katrā no tikšanās vietām viņš aicināja izpildīt kādu uzdevumu. Vaidavas nometnes dalībniekiem vēstnieks lūdza izgatavot maskēšanās tīklu Ukrainas armijas vajadzībām, savukārt Trikātas nometnes dalībniekiem ir uzdevums sagatavot zīmējumus par to, kā viņi saredz Ukrainas un Latvijas draudzības saites. Tāpat zīmējumus aicināti veidot arī bērni no bēgļu ģimenēm Valmierā. Bērnu darbi tiks publicēti vēstniecības “Facebook” lapā.

Īsās vizītes noslēgumā Jānis Baiks pastāstīja vēstniekam par Valmieras novadu un pārrunāja turpmāko sadarbību ar Ukrainu dažādās nozarēs. J. Baiks arī informēja par Čerkasu pilsētas delegācijas vizīti Valmieras 739. dzimšanas dienas svinību laikā 22. – 24. jūlijā un plānoto sadraudzības līguma slēgšanu.

Savā ierakstā viesu grāmatā Oleksandrs Miščenko pateicās par Valmieras novada sniegto palīdzību Ukrainai un atzina, ka Valmiera ir eiropeiskas pilsētas paraugs, uz ko tiekties Ukrainas pilsētām.