Valmieras novadā norisinās nometne “Vasara ukraiņu bērniem”

Valmieras novadā norisinās nometne “Vasara ukraiņu bērniem”

Valmieras novada pašvaldības, Latvijas pašvaldību savienības un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas kopīgi rīkotā starptautiskā projekta “Vietējā pašpārvalde vieno pasauli mieram!“ ietvaros Valmieras novadā jūlijā norisinās nometne “Vasara ukraiņu bērniem”. Valmieras novadā pašlaik viesojas 20 ukraiņu bērni no Brodi pilsētas Ļvivas apgabalā. Visu nometnes dalībnieku tēvi ir karavīri, kuri cīnās pret krievu iebrucējiem. Daži no bērniem ir zaudējuši tēvus, kuri ir krituši kaujas laukā.

Tiekoties ar ukraiņu bērniem, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks novēlēja viņiem patīkamu uzturēšanos Latvijā un daudz jaunu un pozitīvu iespaidu.

Kā informē nometnes vadītāja, Valmieras novada pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste Daina Roze, kopā ar 20 jauniešiem no Brodi pilsētas nometnē piedalās arī 12 jaunieši no Valmieras novada. Visi jaunieši nometnes laikā dzīvo kopā Trikātas pamatskolā. Divu nedēļu garumā ukraiņu bērni iepazīs mūsu novadu, piedaloties izglītojošās un atpūtas aktivitātēs, izzinās latviešu kultūru un veidos sadraudzības saites ar Valmieras novada bērniem un jauniešiem.

“Ar pašvaldības un vietējo uzņēmēju un iestāžu atbalstu esam ukraiņu bērniem sagatavojuši piesātinātu un interesentu programmu. Jau pirmajā dienā apmeklējām Beverīnas labirintus un Koka skulptūru parku, apskatījām muižu un baznīcu miniatūras Cempos un devāmies pārgājienā pa Abula dabas taku. Turpmākajās dienās spēlēsim minigolfu un uzbaudīsim Sajūtu parka takas un koprades darbnīcā DARE apdrukāsim kreklus un ūdens pudeles, kopīgi iepazīsim mūsu plašo novadu, apmeklējot Rūjienu un Burtniekus. Dosimies uz Rīgu un apmeklēsim Brīvdabas muzeju, kur norisināsies starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2022” aktivitātes. Viesosimies Saulkrastos Jauniešu dienas pasākumos, kā arī organizēsim ukraiņu un latviešu vakarus, lai nometnes dalībniekus savstarpēji iepazīstinātu ar savu kultūru,” stāsta Daina Roze.

Nometnes vadītāja atzīst, ka jaunieši daudz vieglāk pārvar komunikācijas barjeras, nekā pieaugušie, pat nezinot viens otra valodu. “Bērni viegli komunicē, viņi ir brīvi no stereotipiem un vienmēr atradīs veidu kā sazināties. Ir pilnīgi vienalga, no kurienes tu esi, svarīgākais, ka esi foršs cilvēks. Komunikācija nometnē notiek latviski, ukrainiski, angliski, krieviski un pat žestu valodā, taču kaut kā viņi viens otru saprot. Jau pirmajā dienā viņi spēlēja kopīgas spēles un sāka viens otru iepazīt.”

Jāpiebilst, ka projekta “Vietējā pašpārvalde vieno pasauli mieram!“ ietvaros Valmieras novada pašvaldība rīkoja palīdzības akciju karā izpostītajai Trostjaņecas pilsētai Sumu apgabalā, dāvinot pilsētas pasažieru autobusu un organizējot iedzīvotāju un uzņēmumu ziedoto mantu kravas nosūtīšanu uz Ukrainu. Jūnija beigās Valmierā viesojās Trostjaņecas mērs Jurijs Bova, lai visu pilsētas iedzīvotāju vārdā pateiktos Valmieras novada iedzīvotājiem par sniegto palīdzību. Tika pārrunātas iespējas rīkot Trostjaņecas slimnīcas mediķu un pilsētas komunālo dienestu darbinieku pieredzes vizītes Valmierā.