Pilsēta / SPORTS VALMIERĀ

Valmiera

SPORTS VALMIERĀ

Strauji un enerģijas pilni kā pilsētai cauri plūstošā Gauja, ir arī paši valmierieši. Pilsētas svaigais gaiss, dabas teritorijas, piemērotie treniņu apstākļi, mērķtiecīgie un talantīgie sportisti, kā arī treneru pacietība ir veiksmes atslēgas, kas valmieriešu sportiskos sasniegumus paceļ arvien augstākā līmenī. Sporta tradīcijas, sportistu neatlaidība un treneru profesionalitāte liek Valmieras vārdam izskanēt Latvijā un tālu ārpus tās robežām.

IESKATIES! BUKLETS PAR SPORTA INFRASTRUKTŪRU UN SAISTOŠIEM PAKALPOJUMIEM VALMIERĀ

Jāņa Daliņa stadions

Jāņa Daliņa stadions ir nacionālas nozīmes sporta būve, ko veido vieglatlētikas stadions un jaunbūves ēka ar trim savstarpēji saistītiem apjomiem – vieglatlētikas manēžu, viesnīcu un skatītāju tribīnēm. Kopumā šajā kompleksā iespējams trenēties un organizēt sacensības 24 vieglatlētikas disciplīnās. Gan manēža, gan stadions saņēmis World Athletics (WA) sertifikātu. Tas liecina par vieglatlētikas infrastruktūras kvalitāti un atbilstību tehniskajām prasībām, izceļot Latviju un Valmieru uz vieglatlētikas starptautiskās skatuves.

2021. gads sportā Valmierā

2021. gads sportā iesākās lēnāk kā citus gadus, jo epidemioloģiskā situācija valstī bija sportā noteikusi lielu skaitu ierobežojumu, kas neļāva pilnvērtīgi klātienē notikt ne treniņiem, ne sacensībām.

Kad epidemioloģiskā situācija nostabilizējās un atkal bija iespējams rīkot sacensības, Valmierā notika dažādi sporta pasākumi, pulcējot lielāku skaitu sporta pasākumu dalībnieku. Lielākie tautas sporta pasākumi Valmierā bija “Valmieras maratons” un LVM Kalnu Divriteņu maratona sacensības Cēsis-Valmiera.

2021. gads pasaulē aizritēja Tokijas 2020 Olimpisko spēļu zīmē. Valmieras novadu Tokijas Olimpiskajās spēlēs pārstāvēja trīs sportisti, divi Valmieras Augstas klases sportistu sagatavošanās centra sportisti, Vineta Pētersone (treneris Ģirts Kātiņš) un Helvijs Babris (treneris Miks Puķītis), kuri Latviju pārstāvēja BMX sporta veidā, un Arnis Rumbenieks (treneris Aivars Rumbenieks), kurš Latviju pārstāvēja soļošanā. Vineta Pētersone BMX ceturtdaļfinālā ierindojās 21. vietā, bet Helvijs Babris 20. vietā. Arnis Rumbenieks 50 kilometru soļošanā izcīnīja 37. vietu.

13. augustā tika atklāts līdz šim vērienīgākais sporta infrastruktūras projekts Valmieras novada pašvaldībā – atjaunotais Jāņa Daliņa stadions un jaunā vieglatlētikas manēža, kas nodrošinās pilnvērtīgus trenēšanās apstākļus gan ziemas, gan vasaras sezonā. Līdz šim tas nebija iespējams. Sporta bāze domāta ne tikai profesionālajiem sportistiem, bet arī ikvienam Valmieras novada iedzīvotājam un viesim, kurš vēlas sportot.

Līdz ar atjaunotā Jāņa Daliņa stadiona atklāšanu tajā atgriezās Latvijas Valsts prezidenta balvas izcīņa vieglatlētikā. Kā jau katru gadu, tajās piedalījās vadošie vieglatlēti no visām trim Baltijas valstīm. Sacensību norisē tika ieviesti vairāki jaunumi, kā, piemēram, Latvijas Valsts prezidenta Jaunatnes balvas izcīņas sacensības vieglatlētikā U10 un U12 meiteņu un zēnu vecuma grupās.

Valmieras vieglatlēte, Agate Caune, 2021. gadā uzstādījusi personīgos rekordus sešās disciplīnās 400m, 800 m, 1 500 m, 3 000 m, 5 000 m un 10 000 m distancēs un četrās no tām sasniedzot meistarkandidāta klasifikāciju. Nozīmīgākie Agates Caunes sasniegumi 2021. gadā ir Eiropas U20 čempionātā izcīnītā sudraba medaļa 5 000 m distancē un septembra beigās atjaunotajā Jāņa Daliņa stadionā uzstādītais Latvijas U18 rekords 10 000m distancē.

Latvijas futbola virslīgā “Valmiera FC” 2021 .gadā izcīnīja sudraba medaļu, kas ir līdz šim augstākais sasniegums kluba vēsturē. “Valmiera FC” šī bija jau trešā sezona pēc kārtas, kurā valmierieši sezonas kopvērtējumā pakāpjas par vietu augstāk, 2019. gadā 4. vieta, 2020. gadā 3. vieta un 2021. gadā 2. vieta.

Latvijas sporta sabiedrības sasniegumu godināšana ceremonijā “Trīs Zvaigžņu balva 2021”, nominācijā “Gada sporta pašvaldība” līdzjutēju un ekspertu balsojumā titulu ieguva Valmieras pašvaldība, kas ir kopīgs gan Valmieras, gan tās novadu nopelns. Valmiera ir radījusi sporta infrastruktūru, kas dod iespēju ikvienam sportot gribētājam pilnveidot sevi un pienācīgi gatavoties dažāda mēroga sacensībām.

2020. gads sportā Valmierā

2020. gads pasaulē un arī Valmieras sporta dzīvē bijis pārsteigumu un izmaiņu pilns. Dažādi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai ir ietekmējuši Valmieras straujo virzību uz vienu no saviem mērķiem – būt par sporta un aktīvās atpūtas galvaspilsētu Latvijā. Lai gan temps ir nedaudz mazinājies, tomēr pilsētas uzņemtais sportiskais virziens nav mainījies.

Kad epidemioloģiskā situācija to atļāva, Valmierā tika rīkoti sporta pasākumi, pulcējot lielāku skaitu dalībnieku. Tautas sporta pasākumos piedalījās vairāki simti aktīvo iedzīvotāju, kuri ņēma dalību Latvijas valsts mežu Kalnu Divriteņu maratona sacensībās, Valmieras skriešanas svētkos un Valmieras rogainingā.

Valmieras skriešanas svētki

Rudens un ziemas laiks bija pateicīgas, lai valmierieši un pilsētas viesi piedalītos Valmieras nakts rogainingā, #BeActive pārgājienā, dažādos kontūrskrējienos un citās aktivitātēs. 2020.gads bijis zīmīgs ar skrējiensoļojuma “Rīga-Valmiera” kritušajiem rekordiem gan sieviešu, gan kungu konkurencē. Pēteris Grīviņš 107km pieveica ātrāk par 8 stundām (7:59:02) un Diāna Džaviza pārspēja savu rekordu, distanci veicot 9 stundās 21 minūtē un 49 sekundēs. Kā ierasts Valmiera uzņēma arī Latvijas čempionātus jauniešiem un pieaugušajiem BMX riteņbraukšanā, futbolā, basketbolā, florbolā, orientēšanās sportā u.c.

2020.gada skaļākais sasniegums izdevies Valmieru pārstāvošajai Latvijas futbola virslīgas komandai “Valmiera FC”, kura ieguva 3.vietu turnīra kopvērtējumā.

 Latvijas futbola virslīgas komanda “Valmiera FC”

2020.gadā Valmieras sieviešu frisbija komanda apliecināja, ka ir neuzveicamas un atkārtoti ieguva Latvijas čempionu titulu. Lielisks sniegums arī Valmieras sporta veterāniem, kuri 57.Latvijas Sporta veterānu – senioru savienības sporta spēlēs izcīnījuši 2.vietu lielo pilsētu grupā un 3.vietu valsts kopējā vērtējumā. Augtas klases sportistu sagatavošanas centra audzēkņi – Helvijs Babris un Kristaps Miķelsons, pierādījuši sevi arī ārpus Latvijas robežām – Helvijam 14.vieta UCI Pasaules kausa 3.posmā Elites grupā un Kristapam 1.vieta 200m un 400m kompleksā Baltijas valstu čempionātā jauniešiem. Arī Valmieras vieglatlētiem 2020.gads bijis ražīgs – daudzcīņnieks Ralfs Ūdris pārspējis 12 valstu sāncenšus, kļūstot par U20 čempionu sacensībās Minskā, bet Jānis Sausais 110 m/b skrējienā un Agate Caune 3000m distancē izcīnīja uzvaras Baltijas komandu čempionātā. Agates sasniegtais rezultāts ļāva kvalificēties 2021.gada Eiropas U18 čempionātam vieglatlētikā.

2020.gadā, pateicoties Dāvim un Dairim Bertāniem, tika dibināta “Bertānu Valmieras basketbola skola”, kas stiprinās un palīdzēs attīstīties Valmieras jaunatnes basketbola sistēmai un basketbolam kopumā.

 “Bertānu Valmieras basketbola skola”

2020.gadā aktīvi turpinājās Jāņa Daliņa stadiona pārbūves un attīstības projekts. Plānots, ka jau 2021.gada vasarā tur nodrošinās augstākajiem standartiem atbilstošu infrastruktūru sportam un aktīvās atpūtas nodarbēm. Vieglatlētikas manēža un sporta viesnīca, kopā ar vieglatlētikas un futbola stadionu, dos plašas iespējas gan tautas sporta aktivitātēm, gan augstākā līmeņa futbola un vieglatlētikas sporta pasākumiem un mācību-treniņu procesam.

Godinot Latvijas sportiskos sasniegumus, ieviesta Trīs zvaigžņu balva, kurā Valmiera bija nominēta titulam “Gada sporta pašvaldība”. Skatītāju un Žūrijas balsojuma rezultāti būs zināmi 2021.gada sākumā.

2019. gads sportā Valmierā

2019.gads Valmierā aizritējis BMX zīmē – 2019.gadā tika atklāta jaunā Māra Štromberga BMX trase “Valmiera” un uzņemti labākie BMX riteņbraucēji Eiropas čempionātā. Šis bija arī lielākais un nozīmīgākais notikums Latvijas sportā 2019.gadā! To apliecināja gan sportisti un federācijas, gan līdzjutēji un, protams, valmierieši, ar savu viesmīlību. Čempionāta augstais organizatoriskais un sportiskā snieguma līmenis novērtēts ar apbalvojumu “Gada notikums sportā 2019” Latvijā.

2019.gadā tika atklāta jaunā Māra Štromberga BMX trase “Valmiera” un uzņemti labākie  BMX riteņbraucēji Eiropas čempionātā.

BMX riteņbraukšanā 2019.gadā 10 posmos Edvards Glāzers izcīnījis uzvaru Eiropas kausu kopvērtējumā, Edvards Emīls Liberts kļuvis par Eiropas čempionu un pasaules vicečempionu B16 vecuma grupā.

2019.gadā Valmieras peldbaseinā tika uzņemts Latvijas čempionāts peldēšanā 25m baseinā. Valmieras peldbaseins ir Latvijā pirmais, šobrīd vienīgais 25m jaunuzceltais peldbaseins kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, kas atbilst Starptautiskās Peldēšanas federācijas (FINA) augstajiem standartiem.

Valmieras peldbaseins

Peldētāju sasniegumu galvgalī ir mūsu sportistu – Vitauta Jāņa Siliņa, Dāga Kristofera Breģa, Uvja Kalniņa un Kalvja Lakuča izcīnītā pirmā vieta Latvijas čempionātā brīvā stila stafetē, kur mūsu sportisti uzstādīja jaunu Latvijas rekordu 7:35.92! Jaunais talants Kristaps Miķelsons 2019.gada Latvijas VIII Jaunatnes Olimpiādē izcīnīja 3 zelta medaļas – 100m un 200m peldēšanā uz muguras, kā arī 400m brīvā stila distancē.

Mūsu vieglatlēti turpināja pierādīt sevi, kā vienus no Latvijas izcilākajiem sportistiem. 2019.gadā Kristīne Siksaliete un Pēteris Krauja kļuva par Latvijas čempioniem daudzcīņā. Kristīne ir čempione pieccīņā un septiņcīņā, Pēteris – čempions desmitcīņā. Mūsu vieglatlētiem izcili sasniegumi jauniešu un veterānu konkurencē, kā arī elites līmenī, pārstāvot mūsu valsti starptautiskās sacensībās.

Pēteris Krauja

Futbola komanda “Valmiera Glass ViA” 2018. un 2019.gadā, pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma, spēlē Latvijas futbola virslīgā. 2019.gadā tika izcīnīta 4.vieta Latvijas čempionāta, kas nodrošināja iespēju 2020.gadā cīnīties starp Eiropas labākajām futbola komandām Eirokausos.

Alvis Jaunzems

2019.gadā Valmierai ir zelta medaļu īpašnieki: Pasaules treka čempionātos, Baltijas čempionātā airēšanas slalomā, Latvijas čempionātos orientēšanās sportā visās distancēs, Jaunatnes basketbola līgā, Latvijas čempionātā spēka trīscīņā un svaru stieņa spiešanā guļus u.c.. Ik gadu valmierieši piedalās Latvijas Sporta veterānu gadskārtējās sporta spēlēs. 2019.gadā mūsu sportisti piedalījās slēpošanas, vieglatlētikas, smagatlētikas, peldēšanas un volejbola sacensībās, izcīnot 3.vietu pilsētu konkurencē.

Katru gadu Valmieras pilsētas pašvaldība pasniedz apbalvojumus “Gada balva sportā”. 2019.gada balva nominācijā “Mūža ieguldījums sportā” tika pasniegta sporta entuziastam, pedagogam un sportistam Uldim Ābeltiņam. Apbalvojumu “Gada sportists” saņēma Jānis Kaufmanis, kurš 2018./2019.gada sezonā apvienotajā Igaunijas-Latvijas basketbola līgā bija 2.rezulatīvākais spēlētājs visa turnīra ietvaros, kopā iegūstot 554 punktus Valmierai. Plašāka informācija par “Valmieras sporta laureāts 2019”.