Teritorijas kopšana rudenī

Rudens ir ne tikai ražas novākšanas laiks, bet arī laiks, kad sakopjam savu teritoriju. Kā ik gadu, pašvaldība organizē rudens lapu savākšanas akciju. Šoruden bez maksas rudens lapas iespējams nodot no 2. oktobra līdz 17. novembrim, SIA “ZAAO” (ZAAO) EKO laukumā Valmierā, Dzelzceļa ielā 5. EKO laukuma darba laiks darba dienās plkst. 9.00-13.00 un plkst. 14.00-18.00, izņemot trešdienās no plkst. 10.00-13.00 un plkst. 14.00-19.00. Sestdienās un svētdienās darba laiks plkst. 10.00-14.00.

Akcijā var piedalīties Valmieras novadā deklarētie iedzīvotāji, fiziskas personas, kuru mājsaimniecībām ir noslēgts līgums ar ZAAO par sadzīves atkritumu izvešanu.

Bez maksas tiks pieņemtas tikai rudens lapas, tās var būt ievietotas jebkura izmēra maisos, bet nododot būs no maisiem jāizber. Akcijas ietvaros citi zaļie atkritumi netiks pieņemti: zāle, āboli, laksti un zari. Ja lapu maisos tiks konstatēti cita veida zaļie atkritumi, tie tiks pieņemti atbilstoši ZAAO cenrādim.

Atgādinām, ka Valmieras novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 93 “Valmieras novada pašvaldības teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumi” paredz, ka rudens lapkritī lapas ir jāsavāc visā īpašumā un tam piegulošajā teritorijā. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, pašvaldība finansē arī rudens lapu bezmaksas izvešanu ZAAO izsniegtajos 1,1 m3 specializētajos maisos no mājsaimniecībām, kas kopj īpašumiem piegulošās teritorijas ar lieliem, vērtīgiem ozoliem un kokiem ar lielu lapu apjomu Valmieras pilsētā, Valmiermuižā un Kocēnu ciematā.

Plašāka informācija par mājsaimniecību adresēm, kurām tiek nodrošināta 1,1 m3 lapu maisu bezmaksas izvešana, pieejama Valmieras novada pašvaldības tīmekļvietnē šeit.

Saistošie noteikumi Nr. 51 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Valmieras novadā” paredz arī to, ka novada teritorijā lapas nedrīkst dedzināt, tāpēc pašvaldība aicina izmantot iespēju bez maksas nodot lapas vai veidot to kompostu savos īpašumos! Jāpiebilst, ka arī uz mežu vest lapas un citus dārza atkritumus, arī kritušos ābolus nav atļauts!

Lapu un citu atkritumu dedzināšana ir bīstama gan no ugunsdrošības viedokļa, gan arī piedūmojums negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti ne tikai tuvākajiem kaimiņiem, bet arī plašākā apkārtnē. Par jebkāda veida atkritumu dedzināšanu ir piemērojama administratīvā atbildība.

Domājot par izvedamo atkritumu apjoma samazināšanu, pašvaldība aicina iedzīvotājus izvērtēt iespējas savos īpašumos piemērotās vietās kompostēt gan rudens lapas, gan dārza atkritumus visa gada garumā. Pareizi sagatavota komposta rezultātā tiek iegūts substrāts dārza augsnes auglības uzlabošanai, kas vēlāk ir ļoti noderīgs dārza iekopšanai jaunajā sezonā. Tomēr pirms komposta kaudzes izveidošanas jāpārliecinās, ka tā netraucēs kaimiņam un būs ierīkota atbilstoši teritorijas plānojumam!

Par nesakoptiem īpašumiem, kā arī ja tiek novērota lapu vai citu sadzīves atkritumu dedzināšana, aicinām informēt Valmieras novada pašvaldības policiju, zvanot pa bezmaksas tālruni 8484 Operatīvajam informācijas centram.