Svētkos aicinām padomāt par drošību

Valmieras novada pašvaldība aicina Jauno gadu sagaidīt, apmeklējot svētku norises dažādās vietās novadā. Valmierā, Vienības laukumā no 30. decembra līdz 1. janvārim uzmirdzēs vērienīgs gaismu un video projekciju šovs – multimediāls “Dinamiskās pilsētas” stāsts, bet Pārgaujā, Amatnieku parkā varēs apskatīt gaismas instalāciju “Melnā zvaigzne”. Valmierā jau kopš 2020. gada Jauno gadu sagaidām, apskatot gaismas un skaņas instalācijas, pie uguņošanas tradīcijas atgriezties nav plānots. Tāpat arī, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un energokrīzi, lielās pilsētas, tostarp Valmiera, vienojušās svētku salūtus gada nogalē nerīkot.

Valmieras novada pašvaldība aicina Jauno gadu sagaidīt, apmeklējot svētku norises dažādās vietās novadā. Plašāk šeit. Valmierā, Vienības laukumā no 30. decembra līdz 1. janvārim uzmirdzēs vērienīgs gaismu un video projekciju šovs – multimediāls “Dinamiskās pilsētas” stāsts, bet Pārgaujā, Amatnieku parkā varēs apskatīt gaismas instalāciju “Melnā zvaigzne”. Plašāk šeit. Valmierā jau kopš 2020. gada Jauno gadu sagaidām, apskatot gaismas un skaņas instalācijas, pie uguņošanas tradīcijas atgriezties nav plānots. Tāpat arī, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un energokrīzi, lielās pilsētas, tostarp Valmiera, vienojušās svētku salūtus gada nogalē nerīkot.

Valmieras novada pašvaldība lūdz iedzīvotājus ņemt vērā, ka Valmierā un Valmieras novadā dzīvo arī Ukrainas iedzīvotāji, kuri šeit raduši patvērumu no kara. Lai neradītu viņiem uguņošanas trokšņa izraisīto trauksmi, aicinām pirotehniskos izstrādājumus nelietot.

Atgādinām, ka pirotehnikas izraisītais troksnis var izbiedēt mājdzīvniekus, kuri, meklējot glābiņu, var norauties no pavadas vai izkļūt no mājas teritorijas. Augstais stresa līmenis var ietekmēt mājdzīvnieku veselību un dzīvību.

Ja pirotehniskie izstrādājumi tomēr tiks lietoti privāti, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka svarīgi iedzīvotājiem ievērot drošības nosacījumus un piesardzību:

  • pirms svētkiem atbrīvojiet māju balkonu un/ vai pagalmu no degtspējīgiem priekšmetiem, jo izšautā raķete, nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
  • pirotehnikai jābūt iegādātai tikai sertificētā tirdzniecības vietā;
  • pirms pirotehnikas lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;
  • pirms pirotehnikas raķešu palaišanas, novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet;
  • pirotehnisko izstrādājumu lietojiet tikai lietošanas pamācībā paredzētajā veidā – neturiet tos rokā, ja tie ir paredzēti ievietošanai zemē vai caurulē, nelieciet tos pudelēs utt.;
  • gādājiet, lai pēc uguņošanas izlietotie pirotehnikas iepakojumi tiktu atdzesēti un atbilstoši utilizēti;
  • ja būsiet salūta skatītājs, atrodieties drošā attālumā no pirotehnisko izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnisko izstrādājumu iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ;
  • pirms svētkiem pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus. VUGD atgādina, ka bērniem nav atļauts lietot pirotehniskos izstrādājumus, tāpēc nepieļaujiet pirotehnikas nonākšanu bērnu rokās!

Ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, jāzvana pa tālruņa numuru 112.

Valmieras novada pašvaldības policija atgādina, ka pirotehnisko līdzekļu izmantošanu nosaka Pirotehnisko izstrādājumu aprites likums, kas cita starpā nosaka, ka pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot, ja to izmantošana rada risku cilvēka dzīvībai, veselībai, piemēram, publiskās vietās, kur pulcējas cilvēki.

Tāpat pašvaldības policija informē, ka, ja tiks saņemtas kādas sūdzības par uguņošanas rīkošanu, policija uz tām reaģēs. Valmieras novada pašvaldības policija svētku laikā strādās pastiprinātā režīmā, kontrolējot kārtību novada teritorijā.

Lai mierīgi un skaisti svētki!