Stiprina draudzību ar Giterslo reģionu

No 13. līdz 17. jūnijam Valmieras novada pašvaldības delegācija viesojās Giterslo reģionā Vācijā. Šogad aprit trīsdesmit gadi kopš sadarbības sākuma, tas ir ievērojams laika posms, kurā daudz ieguldīts sadarbības veicināšanā un stiprināšanā un savstarpējā draudzība nesusi gan iespēju iegūt jaunu pieredzi un mācīties, gan arī praktiskāku palīdzību un ļāvusi piedzīvot skaistus mirkļus kopīgos pasākumos. Draudzības saites oficiāli nodibinātas 1994. gada 23. jūnijā, taču sadarbība sākusies jau 1992. gadā.

Giterslo reģions ir Ziemeļreinas – Vestfālenes federālajā zemē ietilpstoša pašvaldība, un Ziemeļreina – Vestfālene ir viena no svarīgākajiem Latvijas ekonomiskās sadarbības partneriem, tā ir starp vadošajiem partneriem investīciju jomā. Sadarbība notiek starp Valmieru un Halles pilsētuNaukšēnu novadu un Borgholchauzenas pilsētu, Mazsalacu un Harzevinkelu, kā arī Rūjienu un Šteinhāgenu. Ar Giterslo apriņķa palīdzību realizēti daudzi nozīmīgi projekti sociālajā, veselības aprūpes, izglītības, kultūras un drošības jomā.

Šīs vizītes laikā notika nozīmīgās jubilejas atzīmēšana, kā arī  pieredzes un viedokļu apmaiņa par aktuālo pasaulē un individuālās vizītes uz sadraudzības pilsētām.

Valmieras sadraudzības pilsēta Halle ir pilsēta Vācijas Ziemeļreinas-Vestfālenes štatā, 15 km uz rietumiem no Bīlefeldas. Tā pieder Giterslo apgabalam Detmoldas reģionā. Hallē ir 21 080 iedzīvotāji un tās platība 69,21 km². Ievērojamas ir  lauksaimniecības zemju un mežu platības. Halle ir Giterslo apriņķa ziemeļu daļas pārvaldes, izglītības, sporta un kultūras centrs. Sadarbība ilgst jau 10 gadus un vizītes laikā notika turpmākās sadarbības līguma parakstīšana.

Rūjienas sadraudzības pilsēta Šteinhāgena atrodas 15 km uz ziemeļiem no Giterslo. Ciemats ir labi pazīstams ar to, ka ražo īpašu dzērienu (schnaps)  no kadiķu ogām, kas tiek destilēts trīs reizes.  Dzēriens tiek saukts par Steinhäger vai Schinkenhäger.

Divu gadu laikā, kopš nav notikušas tikšanās ar sadraudzības partneriem Vācijā, Latvijā notikusi administratīvi teritoriālā reforma un pašvaldību vēlēšanas gan Latvijā, gan arī Giterslo reģionā, Pēc Covid-19 pandēmijas vizītes laikssakrita ar saslimstības saasināšanos Giterslo. Šteinhāgenas mēre Sāra Svita (Sarah Süß), diemžēl, slimības dēļ nevarēja piedalīties sarunās, bet pašvaldību pārstāvēja viņas vietniece un senie sadarbības partneri.

 “Pārrunājām plānotās, bet nerealizētās lietas un ieskicējām jaunās sadarbības iespējas. Par vērtīgu uzskatu arī informācijas apmaiņu par biznesa parku veidošanas īpatnībām un Eiropas Savienības zaļā kursa ieviešanu Giterslo reģionā un, protams, Ukrainas kara jautājumu. Protams visam cauri vijās Ukrainas kara tēma. Vietējie mediji vizīti atspoguļoja caur šo prizmu, liekot to pat laikrakstu virsrakstos. Viens no svarīgākajiem jautājumiem bija sadarbības turpināšana.  Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks 30. gadadienas svinīgajā uzrunā vēlreiz to apliecināja, ka visas sadarbības joprojām ir spēkā, un visas labās lietas ir jāturpina. Sadarbības stiprināšanas sarunas turpināsim Giterslo delegācijas vizītes laikā Valmierā un Rūjienā,”   par vizīti stāsta Guntis Gladkins. Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks infrastruktūras un uzņēmējdarbības jautājumos.

Mazsalacas sadraudzības pilsēta Hārzevinkela, kas atrodas Giterslo reģionā, aizņem 100,12 km² lielu platību. Tā atrodas pie Emsas upes, apmēram 15 km uz ziemeļrietumiem no Giterslo. Tā ir Eiropas vadošā kombainu ražotāja CLAAS mītne, Uzņēmums ir galvenais darba devējs pilsētā. Iedzīvotāju skaits pilsētā ir 24 072.

Iespaidos par vizīti dalās Harijs Rokpelnis, Valmieras novada pašvaldības domes deputāts: “Apmeklējām vairākas ražotnes, pašvaldību veidoto infrastruktūru, kultūras un tūrisma vietas, noklausījāmies un ieguvām informāciju par industriālā parka attīstību, klimata mērķu iekļaušanu jaunajos projektos un atbalstu esošajai infrastruktūrai klimata neitralitātes sasniegšanai, Eiropas Savienības satelītu programmas Copernikus satelītu datu izmantošanu pilsētplānošanā, lauksaimniecībā un mežu apsaimniekošanā, kā arī par Vācijas nostāju Ukrainas kara jautājumā.” H. Rokpelnis atzinīgi vērtē Vācijas labi attīstīto profesionālo un darba vidē balstīto izglītību, sabiedrības iesaistīšanu dažādu vietējo jautājumu izlemšanai..

Naukšēnu sadraudzības partneri kopš 2017. gada ir Borgholzhauzena, kas atrodas  apmēram 20 km uz ziemeļrietumiem no Bīlefeldas, tās platība ir 55,84 km², iedzīvotāju skaits 8 620.

Jānis Zuments, Naukšēnu apvienības pārvaldes vadītājs, ir gandarīts par ieraudzītajām pārmaiņām vizītes laikā apmeklējot Borgholzhauzenu: “Bija iespēja apmeklēt divas skolas, jaunatklāto ultramoderno pansionātu,  iepazīties ar ukraiņu ģimenēm, kuras šobrīd atradušas patvērumu Vācijā, dalīties pieredzē par ERASMUS projektiem, iepazīt pilsētā izveidoto moderno elektroauto nomu un uzlādes staciju un jaunizveidoto sporta infrastruktūru. Vērtīga bija tikšanās ar Naukšēnu atbalsta grupu Borgholzhauzenā, kuras laikā sadraudzības partneri iepazinās ar prezentāciju par Valmieras novadu.” Visas vērtīgās atziņas un pieredze tika nodota arī Borgholzhauzenas atbalsta grupai Naukšēnos, kura jau gatavojas sadraudzības partneru uzņemšanai augusta beigās.

Gatavojamies sirsnīgai un abpusēji vērtīgai vācu delegācijas uzņemšanai augustā pie mums, savukārt Halles delegāciju sagaidīsim jau uz Valmieras 739. dzimšanas dienas svinībām!