Publicēta Dikļu fotogrāfa Alberta Krūmiņa stikla negatīvu kolekcija

No 20. gadsimta pirmās puses līdz pat 60. gadiem Dikļos strādājušā fotogrāfa Alberta Krūmiņa (1889–1969) unikālā stikla negatīvu kolekcija Valmieras muzejā nonāca ap 2010. gadu – mājās saglabātos tēva negatīvus, kopskaitā ap 150, kā arī dažādus dokumentus un fotogrāfijas uz muzeja krājuma nodaļu atnesa viņa dēls Jānis Krūmiņš.

Alberta Krūmiņa fotoplates, novietotas muzeja glabātuvē, pacietīgi gaidīja līdz tiks “atklātas” un tas notika 2021. gada pavasarī, kad Dikļu pagasta pārvalde pasūtīja Valmieras muzejam sagatavot vairākas Dikļu vēsturei veltītas planšetes. Pārskatot savos fondos esošos Dikļu attēlus, muzeja Krājuma nodaļas darbinieki atcerējās arī par A.Krūmiņa negatīviem, dažus no tiem ieskenējot planšetu ilustrācijām. Tobrīd apmeklējot Valmieras muzeju un pārrunājot aktualitātes, es uzzināju par šo negatīvu esamību un, daļu no tiem aplūkojis, sapratu, ka šī kolekcija ir īpašs, uzmanības un plašākas izpētes vērts materiāls. Protams, apjoma ziņā to nevar salīdzināt ar slaveno Strenču fotodarbnīcas kolekciju, kurā ietilpst ap 3000 stikla plašu, taču gan Dikļu un tuvākās apkārtnes vēsturei, gan attiecīgā perioda plašākai izpētei dažādu tēmu ietvaros A.Krūmiņa uzņēmumi ir ļoti vērtīgi. Vairums attēlu ir oriģināli, plašāk netiražēti, pat neredzēti Dikļu un tuvākās apkārtnes skati; uzņēmumos iemūžinātas arī virkne dažādas norises un pasākumi, tāpat lielu daļu sastāda atsevišķu personu un grupu (domājams, galvenokārt diklēniešu un budenbrociešu) fotogrāfijas. Īpaši saistošs gan vēsturniekiem un novadpētniekiem, gan pašiem diklēniešiem varētu būt fakts, ka daudzas fotogrāfijas uzņemtas vēl pirms I pasaules kara, cariskās Krievijas laikā.

A.Krūmiņa kolekcijas “atklāšanas” brīdis sakrita ar laiku, kad tobrīd vēl pastāvošais, tagad Valmieras novadā iekļautais Kocēnu novads bija izsludinājis savu pēdējo, 2021.g. iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursu, kurā piedaloties, manis vadītā “Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība “Apvārsnis”” (vietnes Historia.lv juridiskais uzturētājs) saņēma atbalstu Dikļu fotogrāfa stikla negatīvu digitalizācijai un publiskas pieejamības nodrošināšanai. Sadarbībā ar Valmieras muzeju šobrīd ir īstenota projekta I daļa – digitalizācija, bet Historia.lv ir paveikusi II daļu – attēlu grafisko apstrādi un publicēšanu. Turpinās III daļa – A.Krūmiņa biogrāfijas un profesionālās darbības izpēte, kolekcijas attēlu apraksta sagatavošana. Diemžēl tikai daļa fotografēto vietu (piem. Dikļu muižas pils, baznīca, aptieka, tautas/kultūras nams, vecais pagastnams (vēlākais pasts) Budenbroku muižas kungu māja, grāfu Mellīnu kapliča Dikļu kapos u.c.) ir atpazīstamas un zināmas; mūsu rīcībā pagaidām nav ziņu par daudzām A.Krūmiņa uzņēmumos redzamām ēkām un vietām, kā arī par praktiski visiem fotografētajiem cilvēkiem. Tāpēc aicinu interesentus aplūkot Historia.lv publicētās A.Krūmiņa fotogrāfiju galerijas (sarakstu un saites sk. zemāk) un tos, kuri zina ko vairāk pastāstīt par fotografētajām vietām (lokalizācija, ēkas īpašnieki, celšanas gads, izmantošana vēlākos laikos…) un cilvēkiem (vārds, uzvārds, dzimšanas/miršanas dati, dzīvesvieta, amats, pasākums, kas fotografēts…), vai kuriem ir kādas atmiņas par pašu fotogrāfu, dalīties ar savām zināšanām, ierakstot komentāru zem attiecīgās Historia.lv galerijas atrodamā facebook.com spraudnī, vai arī, atsūtot mums e-pasta vēstuli uz adresi . Rakstot komentāru vai vēstuli, norādiet, par kuru attiecīgās galerijas fotogrāfiju (galerijas nosaukums, attēla nr. kārtības secībā) tas tiek rakstīts.

Mūs interesē arī vēl citas Alberta Krūmiņa iespējami uzņemtās fotogrāfijas (fotogrāfiju skenējumi), ja tādas ir Jūsu rīcībā. Ja gadījumā Jums nav sava e-pasta, bet vēlaties sniegt kādas ziņas, varat arī zvanīt Historia.lv redaktoram un digitalizācijas projekta vadītājam Valteram Grīviņam, tel.nr. 29151826.

Plašāka informācija un saites uz fotogalerijām šeit.

Informāciju sagatavoja:
Valters Grīviņš
Historia.lv redaktors un digitalizācijas projekta vadītājs