Norisinājies seminārs “Stikla šķiedras aprite: vides un ekonomiskās iespējas”

14. un 15. septembrī Ārus Universitātē (Aarhus university), Herningas pilsētā Dānijā studentiem un citiem interesentiem tika organizēts tehnoloģiju un inovāciju pasākums “MakerFest 2023”. Pasākumā tika prezentēts arī projekts “Pilna cikla aprites ekonomikas izpēte stikla šķiedras industrijai” (akronīms – GlassCircle) un ikvienam bija iespējams uzzināt par stikla šķiedras un tās produktu ražošanu, kā arī par šķiedras pārstrādes iespējām un otrreizējo izmantošanu.

Jauniešu komandām pasākuma laikā bija iespēja iesniegt inovatīvas idejas, piedāvājot jaunus risinājumus, kādus ilgtspējīgus produktus ražot, izmantojot stikla šķiedru. Pirmo vietu ieguva ideja par kājas protēzes ražošanu, kura nodrošinātu iespēju arī peldēt, otro – ideja par sporta inventāra ražošanu, bet trešo – ideja par teltīm bezpajumtniekiem, kuru materiāls būtu izturīgāks un labāk nodrošinātu aizsardzību pret nokrišņiem.

Abas pasākuma dienas norisinājās arī seminārs “Stikla šķiedras aprite: vides un ekonomiskās iespējas”. Tā mērķis starp nozares profesionāļiem bija dalīties pieredzē par stikla šķiedras pārstrādes iespējām, izceļot pozitīvo pieredzi jeb veiksmes stāstus, lai palīdzētu samazināt stikla šķiedras atkritumu ietekmi uz vidi. Starp semināra dalībniekiem bija arī Mārtiņš Niklass, SIA “ZAAO” pārstāvis, un Mārtiņš Millers no AS “Valmieras stikla šķiedra”.

Semināru organizēja Lulea Tehnoloģiju universitāte (Zviedrija) un Ārus Universitāte (Dānija) projekta Nr. S#014 “Pilna cikla aprites ekonomikas izpēte stikla šķiedras industrijai” ietvaros ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Interreg Baltijas Jūras reģiona programmā 2021‒2027.

Nākamais posms projekta “Pilna cikla aprites ekonomikas izpēte stikla šķiedras industrijai” (akronīms – GlassCircle) īstenošanā būs Valmieras novada iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana par produktiem, kas ražoti no stikla šķiedras, par stikla šķiedras ražošanas procesa atkritumiem, kā arī par to, vai iedzīvotājiem ir zināmi uzņēmumi, kuru ražošanas process ir saistīts ar stikla šķiedras izmantošanu. Plašāk par projektu šeit.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Valmieras novada pašvaldība un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.