Valmieras novadā turpinās ierobežošanas pasākumi invazīvās sugas pārstāvim – Sosnovska latvānim. Saskaņā ar Valsts augu aizsardzības dienesta informāciju, Valmieras novada teritorijā Sosnovska latvānis (turpmāk – latvānis) izplatījies kopumā gandrīz 525 ha platībā.
Valmieras novada pašvaldība atgādina, ka zemes īpašniekam – gan pašvaldībai, gan juridiskām un fiziskām personām, kura apsaimniekotajās zemēs konstatēta latvāņu izplatība, – ir pienākums veikt latvāņu ierobežošanas pasākumus. Visās invadētajās platībās izmantojama kombinētā latvāņu ierobežošanas metode – bioloģisko, mehānisko un ķīmisko metožu un paņēmienu kombinācijas, ievērojot šādus principus:
- ārpus ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslām primāri ieteicams izmantot ķīmisko ierobežošanas metodi;
- ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslās veic mehānisku latvāņu ierobežošanu;
- papildus iepriekš ieteiktajām metodēm vēlams izmantot bioloģisko ierobežošanas metodi, invadētajās platībās sējot kultūraugus, kas ir konkurētspējīgi ar latvāni.
Latvāņu ierobežošanas pasākumi jāveic ik gadu, sākot no to veģetācijas sākuma (ap 20. aprīli) līdz to veģetācijas beigām (ap 1. septembri). Pašvaldības invazīvo augu izplatības ierobežošanas ekspertu grupa katru gadu no 25. jūnija līdz 1. septembrim veic ar latvāni invadēto teritoriju monitoringu. Ja tiek konstatēts, ka latvāņu ierobežošana netiek veikta vai tiek veikta neefektīvi, invadēto platību īpašniekam tiek ieteikti labākie risinājumi cīņā ar latvāņiem. Ja pēc 1. septembra tiek konstatēts, ka īpašumā ir izziedējuši latvāņi, zemes īpašnieks vai valdītājs var tikt saukts pie administratīvās atbildības.
Latvāņu ierobežošanas pasākumi jāveic ik gadu sākot no to veģetācijas sākuma (ap 20. aprīli) līdz to veģetācijas beigām (ap 1. septembri). Invazīvo augu izplatības ierobežošanas ekspertu grupa katru gadu no 25. jūnija līdz 1. septembrim veic ar latvāni invadēto teritoriju monitoringu. Ja tiek konstatēts vairāk kā viens pieaudzis latvāņa augs ar izveidotu ziedkopu uz 50 m2, tad latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumi nav uzskatāmi par veiktiem.
Papildu informācija par latvāņu ierobežošanas metodēm, darba aizsardzības prasībām un īpašnieka atbildību pieejama Valsts augu aizsardzības dienesta tīmekļvietnē www.vaad.gov.lv, sadaļā “Par Latviju bez Latvāņiem!”. Plašāk par latvāņu ierobežošanu Valmieras novadā un pakalpojuma sniedzējiem pašvaldības tīmekļvietnē valmierasnovads.lv, sadaļā “Vide” – “Invazīvās sugas”.