Katrs XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieks ir īpašs. Viņi mācās un dara, dažādajiem talantiem un personībām vienojoties kopīgā ceļā, lai piedzīvotu un turpinātu mūsu vērtību stāstu. Par to, kādi ir XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieki no Valmieras novada (kopskaitā 1489), atklāja paši dalībnieki, anonīmi aizpildot aptaujas anketu. Paldies par atsaucību!
Visbiežāk, savstarpēji sasaucoties, Valmieras novada kolektīvu mītnes vietās varēs dzirdēt vārdus Marta, Paula, Alise, Alekss, Gustavs un Kārlis. Lielākā daļa dalībnieku ir 10–12 gadus veci. Vairākumam ir zila acu krāsa, otrajā vietā daudzskaitlīguma ziņā – brūna acu krāsa, tad zaļa. Savukārt pastalas vai uzstāšanās apavi visbiežāk ir 39., 38. vai 37. izmērā.
Lielākajai daļai dalībnieku šie būs pirmie Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Bet sagatavoties tiem, atceroties savu pieredzi, palīdz ģimenes locekļi, jo vairākumam dalībnieku arī ģimenes locekļi ir piedalījušies Dziesmu un Deju svētkos, turklāt visbiežāk tā ir mamma. Apmēram ceturtdaļai dalībnieku šajos Svētkos piedalīsies arī brālis vai/ un māsa.
Visbiežāk bērni kādā no mākslām – dziedāšana, dejošana, instrumenta spēlēšana, teātra spēlēšana, vizuālā un lietišķā māksla – darbojas jau 2–4 gadus. Visilgākais laiks, ko kāds skolēns minējis, ir 17 gadi.
Vismaz 44 dalībnieki no Valmieras novada dzimšanas dienu svinēs Svētku nedēļā. Ja tā būs karsta, vislabākā atvēsināšanās, pēc dalībnieku domām, ir ūdens dzeršana, apliešanās ar to un saldējuma ēšana. Bet ieteikta arī laistīšanās ar ūdensbaloniem, vēdeklis un pārnēsājams ventilators.
Pēc mēģinājumiem un koncertiem svarīgi labi izgulēties. Vislabākā modināšana būtu, izmantojot modinātājzvanu vai dziesmu. Taču pie teicamiem rosinātājiem mosties minētas arī brokastis, rīta rosme, pēdu kutināšana. Gatavojoties svētkiem, kā labāko atpūtu pēc mēģinājumiem dalībnieki minējuši gulēšanu, arī satikšanos ar draugiem, televizora skatīšanos. Ir dalībnieki, kuri atpūšas, pildot mājasdarbus, spēlējot klavieres, lasot, trenējoties dažādos sporta veidos.
Lai atjaunotu spēkus, ļoti svarīgas ir ēdienreizes. Biežāk minētais ēdiens, kas vislabāk garšo, ir makaroni, tad suši un tad pica. Makaroniem populārākā piedeva – maltās gaļas mērce. Kā jau latviešiem pienākas, bieži minēti kartupeļi.
Interesanti, ka cita starpā arī pusdienas minētas kā mīļākais mācību priekšmets, kā arī brīvstunda. Taču lielākajai daļai dalībnieku mīļākais mācību priekšmets ir sports, tad matemātika, mūzika, vizuālā māksla un angļu valoda.
Gandrīz vienāds sadalījums ir starp suņu mīļiem un kaķu mīļiem, turklāt vairākumam dalībnieku patīk vienlīdz labi gan suņi, gan kaķi.
Jautāti par mīļāko krāsu, vairākums min zilu, zaļu un melnu, bet daudzi arī norāda, ka vienu mīļāko krāsu izdalīt nevar.
Mīļākā vieta Valmieras novadā daudziem dalībniekiem ir Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parks, Zilaiskalns ar jauno skatu torni, Sietiņiezis un Jāņa Daliņa stadions. Minētas arī tādas vietas kā tēta darbs, “Valleta”, “Hesburger”, “Rūjienas saldējums”, skolas sporta laukums, mājas u.c.
Pēc dalībnieku domām, Svētki nav iedomājami bez dziesmām un dejām, bez dalībniekiem un draugiem. Tāpat minēta jautrība, gājiens, balle, “Saule, Pērkons, Daugava”, vecāki skatītāju rindās, emocijas, saldējums, sadziedāšanās, skatītāji, tautastērps, mēģinājumi, Valsts prezidents.
Ja dalībniekiem būtu iespēja kaut ko pateikt pie mikrofona citiem dalībniekiem, tad mēs dzirdētu: “Priecīgus Svētkus!”, “Paldies par kopā pavadīto laiku!”, “Izbaudiet katru mirkli!”, “Paldies skolotājiem!”, “Lai skaista vasara!”, “Tiekamies nākamajos Dziesmu un Deju svētkos!”, “Mēs mīlam Latviju!”.
