Visā Baltijas jūras reģionā koprades darbnīcas kalpo kā inovāciju un uzņēmējdarbības centri. Tomēr daudzās no tām ir grūti ieviest ilgtspējīgas aprites ekonomikas praksi, jo zināšanas, resursi un atbalsts ir ierobežoti. Bez strukturētas pieejas tiek izšķiesti vērtīgi materiāli, un šo darbnīcu potenciāls netiek pilnībā izmantots.
Interreg Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros īstenotajā projektā “Circular spaces” apvienojās pašvaldības, koprades darbnīcas un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas visā reģionā. Mērķis bija skaidrs: pārvērst koprades darbnīcas par ilgtspējīgiem, resursu ziņā efektīviem inovāciju centriem, ieviešot aprites ekonomikas principus to ikdienas darbībā.
Projekta ietvaros tika izstrādāta mācību programma par aprites ekonomiku ar 9 tēmām, tika izstrādātas vadlīnijas koprades darbnīcām ar desmit aspektiem jeb obligātiem nosacījumiem, lai koprades darbnīcas varētu pārtapt par apritīgām koprades darbnīcām. Turklāt tika izveidots digitāls aprites ekonomikas sadarbības rīks, kas tagad apvieno vairāk nekā 100 meikerus un piegādātājus, lai dalītos ar ilgtspējīgu praksi un materiāliem. Visbeidzot piecas koprades darbnīcas visā Baltijas jūras reģionā tika pārveidotas par apritīgām koprades darbnīcām, pielāgojot telpas, iegādājoties jaunu aprīkojumu un materiālus.
Pēc mācību programmas izstrādes apmācības notika visās piecās projektā iesaistītajās koprades darbnīcās, izglītojot vairāk nekā 360 meikerus, dizainerus, interesentus un citus. Viena no tām bija Valmieras koprades darbnīca DARE, kur vairāk nekā 100 iedzīvotāju apguva zināšanas par aprites ekonomiku un tās integrāciju produktu izstrādē.
Dalībnieku atsauksmes bija ļoti pozitīvas. Daudzi pauda, ka apmācības palīdzēja viņiem izprast inovatīvus veidus, kā uzlabot vai pielāgot esošos produktus, lai tie būtu ilgtspējīgāki. Dalībnieki uzsvēra ne tikai teorētisko zināšanu, bet arī praktisko piemēru vērtību, ko sniedza reāli uzņēmumi, kas darbojas saskaņā ar aprites ekonomikas principiem. Šīs nodarbības ļāva dalībniekiem praktiski iesaistīties, veidojot jaunus produktus no atkārtoti izmantotiem materiāliem, kas iedzīvināja aprites ekonomikas principus.
Projekta ietvaros Valmieras koprades darbnīca DARE arī piedzīvoja pārvērtības, lai kļūtu par apritīgu darbnīcu, tagad nodrošinot resursus un telpas, lai veicinātu ilgtspējīgu un aprites pieeju produktu izstrādē.
Iedvesmojoties no šīm darbnīcām, divu dizaineru komanda tagad izstrādā jaunus produktus, kas balstīti uz aprites ekonomikas principiem. Papildus teorētiskajai izpratnei viņas ieguva praktisku ieskatu un piekļuvi koprades darbnīcas DARE resursiem, kas sekmē izmantot aprites ekonomiku savos projektos. Komanda gūst labumu ne tikai no darbnīcas DARE fiziskās telpas, aprīkojuma un materiāliem, bet arī no citu Baltijas jūras reģiona koprades darbnīcu pārstāvju mentoringa. Šī sadarbības vide veicina inovācijas un sniedz atbalstu dažādos produktu izstrādes posmos.
Dizaineres ir priecīgas par iespēju strādāt koprades darbnīcā un stāsta, ka, lai gan ieradās darbnīcā ar vienu ideju, pateicoties dažādajām iespējām, viņām bija pieejams viss, lai eksperimentētu un domātu par nākamajiem soļiem produkta izstrādē.
Patiesais projekta “Circular spaces” spēks slēpjas tās starptautiskajā sadarbībā, ko atbalsta Interreg Baltijas jūras reģiona programma, nodrošinot finansējumu un veicinot sadarbību. Koprades darbnīcas dažādās valstīs sadarbojās, lai dalītos pieredzē, apmainītos ar zināšanām un atbalstītu viens otru pārejā uz aprites principiem. Šie kopīgie centieni nozīmēja, ka nevienai organizācijai nebija jāsāk no nulles – tas, kas darbojās vienā vietā, kļuva par iedvesmu citai.
