Apsaimnieko bioloģiskos atkritumus atbilstoši!

Dārzos un siltumnīcās sāk nogatavoties pirmās veltes un līdz ar to arī pieaug bioloģisko atkritumu apjoms. Aktuāls kļūst jautājums par šo atkritumu pareizu apsaimniekošanu.

Šķiro bioloģiskos atkritumus

Bioloģisko atkritumu šķirošana Valmieras novadā ir obligāta daudzdzīvokļu mājām un uzņēmumiem Valmierā, Rūjienā, Valmiermuižā, Sedā, Mazsalacā, Strenčos, Kaugurmuižā, Kocēnos, Brandeļos, Skaņkalnē un Naukšēnos.

Iepriekšminētajās teritorijās privātmāju īpašniekiem ir iespēja izvēlēties izmantot konteineru vai pašiem kompostēt bioloģiskos atkritumus sava īpašuma teritorijā. Ja izvēle ir par labu kompostēšanai, par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas veido un uztur mājkompostētāju reģistru.

Uzņēmumiem un iestādēm pakalpojums ir obligāts, ja radītais bioloģisko atkritumu apjoms ir lielāks par 80 litriem nedēļā.

Neizmet atkritumus svešā īpašumā vai tiem neparedzētā vietā

Novērots, ka iedzīvotāji savā īpašumā radušos bioloģiskos atkritumus apsaimnieko neatbilstoši, izmetot tos blakus vai netālu esošā īpašumā, kas pieder citiem, vai pat speciāli aizvedot tos uz mežu.

Mežos, ceļmalās vai citviet, kur tiek izmesti dārza atkritumi, nonāk dabiskajiem biotopiem neraksturīgas sugas, piemēram, dažādi dobju košumaugi. Ieviešas arī invazīvo sugu augi – pieclapu mežvīns, daudzlapu lupīna, Kanādas zeltgalvīte, Sosnovska latvānis un citi. Ar dārza atkritumiem mežā nonāk arī Spānijas kailgliemeži, kuri tādējādi izplatās arvien plašāk. Turklāt, ja pilsētvidē esošajās teritorijās ir iespējas, kā pret tiem cīnīties, tad mežā tas vairs nav iespējams.

Mežs, kā arī citu īpašums nav izgāztuve, kur nogādāt liekās, bojātās dārza veltes vai nopļauto zāli. Šāda rīcība ir nevajadzīga iejaukšanās dabas procesos, kā arī administratīvi sodāma rīcība, ko nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likuma 43. pants. Ja pamani cilvēkus, kas izmet bioloģiskos atkritumus mežā vai tiem neatbilstošās vietās, ziņo par to, zvanot uz Valmieras novada pašvaldības policjas Operatīvās informācijas centrāltālruni 8484.  

Seši iemesli PRET bioloģiskajiem atkritumiem mežā:

  • tas nav estētiski;
  • piesaista savvaļas dzīvniekus un izmaina to uzvedību;
  • izplata invazīvās sugas, 
  • kaitē kokiem, traucējot sakņu dabisko apgādi ar skābekli;
  • maina dabiskos biotopus;
  • negatīvi ietekmē bioloģisko daudzveidību.

Aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un bioloģiskos atkritumus:

  • kompostēt savā privātajā teritorijā, izveidojot komposta novietni, tādā veidā iegūstot lielisku mēslojumu dārzam;
  • izmantot bioloģisko atkritumu savākšanas pakalpojumu, piesakot to ZAAO;
  • pēc noteiktā cenrāža nodot tos kādā no ZAAO EKO laukumiem.