Pasaules alerģijas nedēļā centrālā tēma – anafilakse

Alerģija

No 29. jūnija līdz 5. jūlijam norisinās Pasaules alerģijas nedēļa. Tā ir Pasaules Veselības organizācijas un Pasaules Alerģijas organizācijas kopīga iniciatīva, lai palielinātu izpratni par alerģiju ārstēšanas un profilakses nozīmi. Alergologi uzsver, ka pēdējo 30 gadu laikā saslimšana ar alerģijām kļuvusi par visstraujāk izplatītāko slimību un aktuālu problēmu visā pasaulē un katrs trešais planētais iedzīvotājs cieš no kādas alerģijas formas.

Šogad Pasaules alerģijas organizācija Pasaules alerģijas nedēļas centrālajai tēmai ir izvēlējusies anafilaksi – smagu un potenciāli dzīvībai bīstamu alerģisku reakciju, kuras savlaicīga atpazīšana un ārstēšana var glābt dzīvību. Anafilakse ir akūta, dzīvību apdraudoša daudzu orgānu alerģiska jeb hipersensitivitātes  (paaugstinātas jutības) reakcija. Tā kā anafilakse var būt dzīvībai bīstama, nepieciešama neatliekama palīdzība.

Anafilaksei raksturīgs straujš sākums, kas ilgst no dažām minūtēm līdz dažām stundām. Parasti 5-30 minūšu laikā sākas anafilakse, ja reakciju radošā viela jeb antigēns tiek injicēts (medikaments,  kukaiņa dzēliens ar indi). Bet aptuveni divu stundu laikā, ja antigēns nokļūst organismā, to apēdot vai iedzerot. Speciālisti uzskata – jo straujāk attīstās anafilakses simptomi, jo smagāka ir reakcija.

Speciālisti iesaka akūtajos anafilakses gadījumos rīkoties ātri un prasmīgi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta adrenalīna auto-injektora lietošanai, ko ārsts izraksta cilvēkiem ar risku uz smagām alerģiskām reakcijām, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanai.

Vairāk par šo tēmu: https://www.alergijas.lv/Anafilakse