Lāči Valmieras novadā vairs nav retums – pēdējo gadu laikā pieaudzis gan to novērojumu skaits, gan iedzīvotāju interese par šiem lielajiem plēsējiem. Lai gan lāči tradicionāli uzskatīti par mežu iemītniekiem ziemeļos, to sastopamība arī Valmieras novada teritorijā liecina par sugas pakāpenisku atgriešanos plašākā areālā. Dzīvnieki visbiežāk novēroti nomaļākos, mežainos apvidos, taču reizēm fiksēti arī tuvāk apdzīvotām vietām.
Jaunākie lāču monitoringa rezultāti apliecina, ka Valmieras novadā ir viens no augstākajiem lāču populācijas blīvumiem Latvijā. Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” sniegtās informācijas atsevišķi nodalīt konkrētus pagastus vai novadā dzīvojošo lāču skaitu pētījuma metodika neparedz. To ir grūti noteikt, jo Valmieras novads robežojas ar Cēsu, Limbažu un Valkas novadiem, kā arī Igauniju, kur lāču populācijas blīvums ir vienlīdz augsts, ja ne vēl lielāks. Valmieras novadā monitoringa darbu izpildē 2024. gadā konstatēti vismaz četri lāču vairošanās pierādījumi, kas liecina, ka populācija ir augoša, kā arī izskaidro vairāku lāču vienlaicīgu novērošanu.
Lāču klātbūtne pati par sevi nav apdraudējums, taču cilvēkiem jāizvairās no rīcības, kas veicina dzīvnieku pierašanu pie cilvēka, to starpā nedrīkst atstāt barību pieejamā vietā, piemēram, komposta kaudzē vai atkritumos. Medījamo dzīvnieku barotavas ir būtisks iemesls lāču piesaistei un skaita koncentrācijai noteiktā teritorijā. Dzīvnieku barotavās var izslēgt produkciju, kas ir paredzēta dzīvnieku piebarošanai, izliekot barotavās tikai sienu un kaltētas lapu slotiņas, kas lāčus nepiesaistīs.
Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava” un Latvijas Nacionālā dabas muzeja speciālistiem izstrādājusi vadlīnijas medniekiem un mežizstrādē iesaistītajiem, kurā sniegta informācija par brūnā lāča Ursus arctos uzturēšanās pazīmju atpazīšanu, iespējamām migas vietām, kā arī rīcību dzīvnieka sastapšanas gadījumā. Lai arī vadlīnijas veidotas profesionālai mērķauditorijai, kurai lāču sastapšanas risks ir visaugstākais, tās ir noderīgas arī plašākai sabiedrībai.