Līdz ar siltā laika iestāšanos, AS “Gaso” veic dažādus gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus Latvijas gazificētajos reģionos. Šīs rekonstrukcijas ir nepieciešamas, lai padarītu gāzapgādes sistēmu drošāku. Daži darbi gāzes lietotājiem paiet nemanāmi, jo neprasa gāzes padeves pārtraukšanu vai pagalmu un ielu posmu norobežošanu. Citi liek iedzīvotājiem samierināties ar īslaicīgām, bet tomēr neērtībām.
AS “Gaso” Cēsu iecirknis 2025. gadā turpinās realizēt gāzes izvadu nomaiņas programmu daudzdzīvokļu ēkām un hidroslēgu pārbūves programmu Cēsīs, Rīdzenē, Siguldā, Vangažos, Valmierā. Gadā plānots veikt 70 izvadu nomaiņu, 22 hidroslēgu pārbūvi, kā arī 1 skapja gāzes regulēšanas punktu (SGRP) izbūvi Rīdzenē. Iespēju robežās darbu veikšanu plānojam ēkās, kurās paredzēti vai notiek siltināšanas darbi vai plānota ielu un pagalmu labiekārtošana.
Izvadu nomaiņas darba procesā iespējami gāzes padeves pārtraukumi līdz 6 stundām, par ko GASO iedzīvotājus brīdinās vismaz 5 darba dienas iepriekš.
Minēto darbu veikšana būtiski uzlabos gāzesvadu sistēmas drošību, jo, kā rāda statistika, vietās, kur veikta izvadu nomaiņa, noplūdes iespējamība samazinās līdz minimumam.
Savukārt zemā spiediena hidroslēgu un kondensātsavācēju likvidēšanu vai nomaiņu ar bezaku noslēgierīcēm primāri plānojam vietās, kur paredzēta pagalmu labiekārtošana vai ielas seguma nomaiņa.
Pārsvarā šajā procesā gāzes padeves pārtraukumi netiek plānoti vai tiek plānoti uz laiku, kas nepārsniedz 2 stundas. Procesa laikā tiek likvidētas novecojušās tīkla ierīces, kas izbūvētas galvenokārt uz sašķidrinātās gāzes sistēmām pirms 30 un vairāk gadiem, un uzstādītas efektīvas, drošas bezaku noslēgierīces, kas paaugstina dabasgāzes sistēmu drošību.
Valmierā ievadu pārbūve martā pabeigta Rīgas ielā 28, bet no jūnija līdz oktobrim paredzēta:
- Georga Apiņa ielā 8 un 24;
- Dārza ielā 6 un 13;
- Rīgas ielā 3 un Cēsu ielā 31.
Savukārt hidroslēgu pārbūve paredzēta:
- Meža ielā 2A;
- Cēsu ielā 31;
- Annas ielā 2;
- Ziemeļu ielā 9.
Pirms darbu uzsākšanas, tie tiek saskaņoti ar konkrēto māju apsaimniekotāju un/vai zemes īpašnieku, kā arī vismaz piecas dienas pirms darbu uzsākšanas mēs informējam iedzīvotājus, ja paredzēta gāzes padeves atslēgšana. Grafikos ir iespējamas izmaiņas, jo primāri tiek veikta ievadu pārbūve ēkās, kur notiek siltināšanas darbi vai plānota pagalma labiekārtošana.
Kāpēc jāmaina vai jālikvidē hidroslēgi?
Pakāpeniski tiek realizēta padomju laikā uzstādīto hidroslēgu demontāža, to vietā uzstādot bezaku noslēgierīces. Zema spiediena gāzapgādes sistēmā uzstādītie hidroslēgi tiek izmantoti dabasgāzes padeves pārtraukšanai. Hidroslēgs kā noslēgierīce ir salīdzinoši droša, taču pats noslēgšanas process ir sarežģīts – tā laikā sistēmā var iekļūt ūdens, kas var traucēt gāzapgādes sistēmas darbību. Bez tam – kas nav mazsvarīgi – hidroslēga ekspluatācija, salīdzinot ar bezaku noslēgierīci, ir dārgāka.
AS “Gaso” ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā, kas nodrošina dabasgāzes piegādi no pārvades sistēmas līdz gala patērētājiem. Uzņēmums nodrošina sadales infrastruktūras attīstību, dabasgāzes pieslēgumu izbūvi, sistēmas ekspluatāciju un dabasgāzes uzskaiti, kā arī avārijas dienesta darbību. AS “Gaso” ir pilnībā regulēts uzņēmums un darbojas tikai Latvijas teritorijā. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir AS “Elenger grupp”.
Jana Rubinčika
AS “Gaso”
Sabiedrisko attiecību speciāliste