Kādreizējais Kauguru pagasts sniedzās līdz Gauja krastiem, tajā atradās gan Pauku priedes, gan Kauguruvēris, gan Pekas kalns un Gaides māju pļavas. Pirmā skola tiek atvērta Gaides Saietu nama telpās 1825. gada 10. novembrī. Jaunlatviešu kustības laikā, saprotot izglītības nozīmi, arvien vairāk bērni tiek sūtīti skolā. Jaunā Kauguru pagasta skola darbu uzsāka 1871. gada 18. janvārī, tā ir arī šī brīža esošās skolas ēkas daļa, kurā ir skolas galvenā ieeja, ēdnīca un vēstures kabinets.

Pirmais skolas pārzinis ir Miķelis Junga, bet no 1914. gada par direktoru ievēl Dāvidu Zaķi, kurš iegūst skolēnu un pedagogu cieņu un mīlestību, jo visu dzīvi veltījis skolai un tās audzēkņiem, ieaudzinot darba tikumu. Viņš skolā aizvadījis 42 darba gadus un no tiem 35 par skolas direktoru. D. Zaķa iemīļotākais teiciens, ko atceras vēl šodien: “Kur beidzas darbiņš, tur sākas nedarbiņš.” Ar neatlaidīgu viņa darbu tiek panākta skolas pārbūve, kas uzlabo mācību darba apstākļus gan skolēniem, gan skolotājiem. Skola pēc pārbūves tiek atklāta 1935. gada 5. janvārī. Būtisku pienesumu skola guvusi arī direktores Annas Piebalgas laikā, kad tiek uzbūvēts trešais stāvs, iekārtots internāts un pārbūvētas darbnīcas.
Šobrīd skolu vada direktore Iveta Rambola, kuru ar skolu saista jau 35 darba gadi. Viņa līdzās iestādes vadītājas pienākumiem 8. klases skolēniem māca arī latviešu valodu un literatūru. Jautāta, kas ir lielākais gandarījums darbā, direktore atzīst: “Mīļš sveiciens, apskāviens vai paldies silda sirdi visvairāk, jo tas apliecina, ka skolēns Tevi ir pieņēmis un novērtē. Izaicinājums ir reizēm nevienlīdzīgā attieksme valstiskā līmenī starp mazajām un lielajām skolām, izglītības standarts visiem jānodrošina viens un arī par skolēnu izaugsmi jārūpējas vienlīdz.”
Skolai ir savs logo, kas izstrādāts iepriekšējā gadsimtā, tajā redzama sarkanbaltsarkana ozola lapa, kas simbolizē patriotisma jūtas piederību savai skolai, novadam un Latvijai, bet pārējās trīs ozola lapas zaļā krāsā nozīmē gribasspēku, enerģiju un uzcītību gūt zināšanas. Savukārt ozolzīles – jauno paaudzi. Uzsākot mācības 1. klasē, katrs pirmklasnieks saņem nozīmīti ar skolas logo.
90. gadu sākumā kādreizējā skolas direktora Artūra Skrastiņa (šobrīd Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors) vadībā skolas kolektīvā uzvirmoja doma par savu skolas karogu, ko iesvētīt 1991. gada aprīlī, kad notika skolas pirmais salidojums. Domāts – darīts, jau drīz karoga metu zīmēja tā laika tēlotājmākslas un rokdarbu skolotāja Simona Abome, bet karogu darināja skolas absolvente, tekstilmāksliniece Aija Freimane. Karoga devīze ir “Augt, degt un ilgi mirdzēt”, tās autore ir kādreizējā sākumskolas skolotāja Aina Lāce. Uz karoga redzamā grāmatas simbolizē zināšanas, uzlecošā saule – ticību savas valsts nākotnei, ozola lapu vītne – spēku un neatlaidību, lente valsts karoga krāsās – patriotisma jūtas.
Par skolas himnu ir pieņemti vārdi “Lai garam miera nav”, tā pirmo reizi izskanēja jaunās skolas ēkas atklāšanas brīdī 1935. gada 5. janvārī. Diemžēl nebija ziņu par mūzikas autoru un arī nošu pieraksts nesaglabājās, tāpēc skolas karoga iesvētīšanas brīdī 1991. gada 19. aprīlī šī himna atskanēja ar novadnieka Viļņa Salaka komponēto mūziku, un šādi tā skan joprojām skolai nozīmīgos brīžos.
Laiku gaitā ir izkristalizējušās divas skolas galvenās vērtības, kas katru dienu tiek mācītas skolēniem, viena no tām – atbildība, otra – cieņa. Šie stiprie vārdi ir arī izvietoti katras audzināmās klases telpā, kā draudzīgs atgādinājums. Arī viens no skolas pamatmērķiem ir, pilnveidot skolēnu izpratni par veselības un cilvēkdrošības jautājumiem, attīstot atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret sevi un citiem.
2024./2025. mācību gadā J. Endzelīna Kauguru pamatskolā mācās 112 skolēni, vidēji klasē ir 12 skolēni. Pavisam skolā ir vieta aptuveni 130 skolēniem, maksimālā kapacitāte gandrīz tika sasniegta 2023./2024. mācību gadā, kad skolā mācījās 127 skolēni. Skolā strādā 23 pedagogi, no tiem 4 ir atbalsta personāls, 11 tehniskie darbinieki. J. Endzelīna Kauguru pamatskola īsteno divas programmas – pamatizglītības programmu un speciālo pamatizglītības programma skolēniem ar mācīšanās traucējumiem, ko apgūst 23 skolēni. Skola atrodas vien aptuveni 7 km attālumā no Valmieras, tādēļ skolēnu vidū ne vien vietējās apkārtnes skolēni no Kauguru pagasta un Mūrmuižas, bet arī Valmieras. Jāpiemin, ka skola ir iecienīta izvēle arī skolēniem no Mārsnēniem un Liepas.
J. Endzelīna vārdā 1960./1961. gadā nodēvēta kādreizējā Kauguru pagasta skoliņa, kurā izcilais valodnieks mācījies no 1881. līdz 1884. gadam. Ja skolas nosaukumā J. Endzelīna vārds, tad citādāk nemaz nav iedomājams, ka par skolas prioritāti noteikta latviešu valoda un patriotisma veicināšana. 2024./2025. mācību gadā viens no skolas uzdevumiem ir uzlabot skolēnu lasītprasmi un veicināt lasītprieku, tādēļ 2024. gada 10. oktobrī skolā uzsākta lasīšanas zibakcija – katra klase pirmo mācību stundu veltīja vecumposmam atbilstoša teksta lasīšanai un izpratnei. Tāpat skolā notiek mācību priekšmetu popularizēšana dienas, izceļot dažādus priekšmetus, tajā skaitā latviešu valodu un literatūru. Kopš Pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšanas aizsākšanas, šajā kustībā iesaistās arī J. Endzelīna Kauguru pamatskola – šogad skolēni to rakstīja Valsts valodas dienā. Sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Latviešu valodas institūtu ir notikusi apvidvārdu un vietvārdu apzināšana un talkas laikā no skolas iegūti un reģistrēti vairāk nekā 100 vietvārdi. Skola gāja vēl solīti tālāk un izveidoja apvidvārdu kalendāru ar skolēnu ilustrācijām.
“Katras tautas lielākais dārgums ir tās valoda?” tā teicis J. Endzelīns, un arī skola šos vārdus tur godā. Atzīmējot izcilā valodnieka 150. jubileju, radās ideja Latvijas izglītības iestāžu apvidvārdu un vietvārdu konkursam, kas paredzēts 4.-9. klašu skolēniem. Nepagāja ilgs laiks un sadarbībā ar Valmiera novada pašvaldību un LU Latviešu valodas institūtu konkursu izdevās realizēt jau 2024. gada pavasarī. Pavisam tika saņemti 20 radošie darbi, ko rūpīgi izvērtēja žūrija: 1. vieta Jaunpiebalgas vidusskolas 8. klases skolniecei Rasai Silai par darbu “Zāļu sieviņa”, 2. vieta J. Endzelīna Kauguru pamatskolas 8. klases skolniecei Paulai Plužmo par darbu “Vecmāmiņas pasakas”, 3. vieta Jaunpiebalgas vidusskolas 6. klases skolniecei Katei Pogulei par darbu “Ezīša Pēcīša piedzīvojumi, pērles meklējot”. Laureātu godināšana notika Valsts valodas dienā, 15. oktobrī, Kauguru Kultūras namā. 2025. gadā konkurss tiek organizēts jau otro reizi, un radošos darbus iespējams iesniegt līdz 31. maijam. Plašāk šeit.
Ar Latvijas valstij un novadam nozīmīgu notikumu pieminēšanu un atceri, skolēnos tiek veicinātas patriotisms. Katru gadu oktobrī 5. klases skolēni dodas sakopt Kauguru nemieros kritušo apbedīšanas vietu Kauguruvērī. Lāčplēša dienā, 11. novembra rītā, skolēni un pedagogi tradicionāli dodas uz Kauguru kapiem, kur atdusas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, lai noliktu ziedus un iedegtu sveces, tajā skaitā pie skolas bijušā direktora Dāvida Zaķa kapa, kurš arī ir piedalījies Brīvības cīņās.
Dabas tuvums un ārvides pieejamība ļauj īstenot otru skolas noteikto prioritāti, lai skolēni būtu sportiski aktīvi un veseli. J. Endzelīna Kauguru pamatskolā ir ne vien aizraujošas sporta nodarbības, bet arī regulāri tiek organizētas sporta dienas, kur vienmēr pārstāvēta arī skolēnu vecāku komanda un Valmieras novada fonda komanda, ar kuru atbalstu pēdējos gados skolā īstenoti vairāki projekti “Esi pieklājīgs”, “Kauguru tarzāns – tīklu parks”, “Kornhols – demokrātiskākā spēle” un “ĀRTELPA”. Tiek rīkoti dažādi sporta turnīri – futbolā, volejbolā, basketbolā. Un pavasarī, neilgi pirms mācību gada noslēguma, skolēniem notiek masu skrējiens Kauguri – Romas – Mūrmuiža.
Pēc mācību stundām skolēni var iesaistīties kādā no interešu izglītības nodarbībām. Šī gada jaunums ir dabaszinību pulciņš un spāņu valodas nodarbības. Nākotnē skola vēlētos iesaistīties MOT pusaudžu motivācijas programmā, lai bērniem mācītu, kā otram nenodarīt pāri, neaizskart un neaizvainot īpaši emocionāli jūtīgajā pārejas posmā, kad bērns kļūst par jaunieti. Savukārt no tuvākajiem infrastruktūras uzlabošanas darbiem, skola vēlētos sakārtot pie tās esošo stāvlaukumu.
Savukārt 2025. gada 3. maijā J. Endzelīna Kauguru pamatskola absolventus un darbiniekus aicina uz salidojumu “Izglītībai Kauguros 200”!
Plašāk par izglītības iespējām J. Endzelīna Kauguru pamatskolā iespējams uzzināt, vēršoties klātienē vai skolas Facebook lapā.
