Pētījumi liecina, ka pārliecinošam vairākumam Latvijas iedzīvotāju rūp daba — sabiedrība atbalsta tās aizsardzību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, tomēr praktiskā iesaiste joprojām ir zema, cilvēki bieži vien nezina, kā reāli palīdzēt. Tikmēr bioloģiskā daudzveidība samazinās gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Tāpēc, tuvojoties garajām svētku brīvdienām un siltajam laikam, Dabas aizsardzības pārvaldes (pārvalde) projekts LatViaNature pauž deviņus dabas ekspertu padomus, kā ikviens var pielikt roku dabas daudzveidības veicināšanai savā dārzā, pagalmā un uz palodzes.
Nepļaut daļu piemājas mauriņa, atstājot kādu “nekārtīgāku” stūri ziedošai pļavai, saglabāt lielus, vecus kokus putniem un sikspārņiem, atstāt nenopļautas ūdensmalas – šie ir tikai daži no ekspertu ieteikumiem, ko ikviens var uzzināt pārvaldes projekta LatViaNature vietnē latvianature.daba.gov.lv/skatamvaidzivibai/. Turpat atrodami padomi, kā piesaistīt apputeksnētājus, iestādot nektāraugus uz balkona, palodzes vai dobē, kā izveidot sikspārņu, kukaiņu un krupju mājas, kā ierīkot putnu un kukaiņu dzirdinātavas, lai veicinātu lielāku sugu daudzveidību sava mājokļa tuvumā.
“Šogad akcentējam praktisko rīcību, ko katrs var darīt, lai ienestu bioloģisko daudzveidību savā dārzā, pagalmā un uz palodzes, nodrošinot mājvietu dažādām augu un dzīvnieku sugām. Rūpējoties par augiem un dzīvniekiem savā tuvumā, mēs speram mazu, bet ļoti nozīmīgu soli pretī dzīvības pilnai un zaļai Latvijai. Ikkatra iesaiste ir nozīmīga Latvijas dabai, un ikvienam jāpieliek sava roka dabas daudzveidībai!” aicina projekta LIFE-IP LatViaNature vadītāja Ieva Saleniece.
Zinātnieku un dabas ekspertu padomi bioloģiskās daudzveidības veicināšanai ir daļa no projekta LatViaNature īstenotās komunikācijas kampaņas “Dabas daudzveidība tavā dārzā, pagalmā un uz palodzes”, kas norisināsies līdz 31. maijam, pamatā koncentrējoties uz informācijas sniegšanu digitālā vidē, tostarp sociālajos medijos, uz izglītojošiem pasākumiem iedzīvotājiem un skolēniem, kā arī uz diskusiju veicināšanu.
Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni, ka ikkatrs var iesaistīties dabas daudzveidības saglabāšanā un veicināšanā, veicot zinātnieku un vadošo dabas ekspertu rekomendētas praktiskas darbības savā dārzā, piemājas pagalmā, lauku īpašumā vai pat uz savas palodzes un balkona pilsētā.
Lai gan pārliecinošam vairākumam (96,6%) Latvijas iedzīvotāju rūp daba, tomēr tiem trūkst zināšanu par praktisku rīcību dabas aizsardzības jautājumos, liecina pirmais, 2022. gadā, Vidzemes Augstskolas veiktais pētījums LatViaNature projektā[1]. Tāpēc kampaņā piedāvāti konkrēti dabas ekspertu padomi, kā iesaistīties bioloģiskās daudzveidības veicināšanā, kā arī pasākumi iedzīvotāju izglītošanai un iesaistes veicināšanai.
Kampaņu organizē pārvaldes īstenotais projekts LatViaNature “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE-IP LatViaNature), kas tiek īstenots ar ES LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no 2020. līdz 2028. gadam. Plašāk par projektu: latvianature.daba.gov.lv/.
Plašāka informācija:
Anda Zakenfelde,
Dabas aizsardzības pārvaldes
LIFE-IP LatViaNature
Komunikācijas vadītāja
Tālrunis: 26539348
E-pasts:
www.daba.gov.lv, latvianature.daba.gov.lv/
Uzziņai:
- Latvijā ir izveidotas 333 Natura 2000 teritorijas (326 sauszemes, 7 jūras), kas kopumā aizņem ap 12 % no Latvijas teritorijas, un tajās tiek aizsargātas 21 augu, 34 bezmugurkaulnieku, 29 zīdītāju, 3 rāpuļu, 11 abinieku, 13 zivju, 93 putnu sugas un 59 biotopu veidi[2].
- Plašāka informācija “Kā veicināt dabas daudzveidību dārzā un lauku īpašumā?” pieejama zinātnieku un dabas ekspertu izstrādātajā brošūrā projekta LatViaNature vietnē: latvianature.daba.gov.lv/wp-content/uploads/2022/11/LATVIANATURE-web-brosura-dabas-daudzveidiba-2022-min.pdf
[1] Vidzemes Augstskola, Ziņojums par aptaujas rezultātiem “Sabiedrības viedoklis par dabas aizsardzību Latvijā” (2022). Pieejams: https://latvianature.daba.gov.lv/aktivitates/a-6-3-aptaujas-sabiedribas-informetibas-novertesanai-par-projekta-ietvertajiem-dabas-aizsardzibas-jautajumiem/
[2] https://latvianature.daba.gov.lv/par-projektu/natura-2000/