Šogad no 13. līdz 19. maijam tiek atzīmēta Starptautiskā sāls izpratnes veicināšanas nedēļa, lai informētu sabiedrību par pārmērīgas sāls lietošanas kaitīgo ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību. Šī gada Pasaules Veselības organizācijas moto ir “Ir pienācis laiks pievērst uzmanību sāls patēriņam!” (It’s time to shine the spotlight on salt)!”, lai uzsvērtu slēptā sāls daudzumu rūpnieciski ražotajos produktos.
Pārmērīga sāls lietošana uzturā paaugstina arteriālo asinsspiedienu. Paaugstināts asinsspiediens savukārt rada papildu slodzi sirdij, veicina aterosklerozes attīstību un vairāku orgānu darbības traucējumus. Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka pārmērīga sāls lietošana uzturā palielina kuņģa vēža un nieru slimību risku. Latvijas iedzīvotāji vidēji uzņem vairāk nekā 5 gramus sāls dienā, kas ievērojami pārsniedz rekomendētos 5 gramus sāls dienā (šis daudzums ietver sāli, kas tiek pievienots ēdienam gatavošanas laikā un sāli, kas tiek uzņemts ar gataviem produktiem).
Gandrīz visi rūpnieciski ražotie produkti, ko ikdienā lietojam uzturā, satur sāli, tāpēc ieteicams izpētīt pārtikas produktu marķējumu un izvēlēties tādus produktus, kuros ir mazāk sāls. Tā vietā, lai pievienotu vēl papildu sāli, gatavojot ēdienu mājās, ieteicams izvēlēties garšvielas bez sāls, garšaugus un zaļumus. Ir ieteicams lietot sāli ar joda piedevu jeb tā saucamo jodēto sāli, jo pētījumi apliecina, ka Latvijas iedzīvotāju uzturā ir samazināts joda daudzums, kas var veicināt vairogdziedzera funkciju traucējumu attīstību.
Aicinām atzīmēt Starptautisko sāls izpratnes veicināšanas nedēļu, izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības ministrijas izstrādātos informatīvos materiālus par sāli, sirds un asinsvadu slimību profilaksi, kā arī veselīga uztura ieteikumiem:
- Infografika “Sāls”;
- Infografika “Ko Tev var pastāstīt pārtikas produktu marķējums?”;
- Infografika “Rūpējies par savu sirdi, izvēloties veselīgu uzturu”;
- Brošūra “Sirds un asinsvadu veselības formula”;
- Brošūra “Veselīga uztura ieteikumi pieaugušajiem”;
- Brošūra “Veselīga uztura ieteikumi cilvēkiem, kuri ir vecāki par 65 gadiem”;
- Brošūra “Veselība uztura ieteikumi sievietēm grūtniecības periodā”;
- Buklets “Veselīga uztura ieteikumi bērniem līdz 2 gadu vecumam”;
- Brošūra “Uztura ieteikumi bērniem no 2 līdz 10 gadu vecumam”;
- Brošūra “Uztura ieteikumi pusaudžiem un jauniešiem no 11 līdz 18 gadu vecumam”;
- Buklets “Jods Tavai veselībai”;
- Video jauniešiem “Jods Tavai veselībai”;
- Infografika “Par jodu, tā funkcijām organismā, avotiem uzturā un ieteicamo dienas devu”.