15. novembris – Pasaules diena bez alkohola

15. novembris - Pasaules diena bez alkohola

15. novembrī tiek atzīmēta Pasaules diena bez alkohola, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus pārtraukt alkohola lietošanu un informēt sabiedrību par alkohola lietošanas izraisīto kaitīgumu. 2019. gadā Latvijā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju bija 12,9 litri, kas ir augstākais rādītājs starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm. Alkohola lietošana ir cēlonis vairāk nekā 60 dažādām hroniskām slimībām, kā arī neiropsihiskām slimībām. Turklāt pasaulē katru gadu aptuveni 3 miljoni cilvēku mirst alkohola lietošanas izraisītā kaitējuma dēļ. Tādēļ jo īpaši būtiski ir aicināt pašvaldības iedzīvotājus atturēties no alkohola lietošanas un aktualizēt alkohola lietošanas profilakses jautājumus.

Pasaules dienas bez alkohola ietvaros Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti ir izstrādājuši infografiku “Kā pārtraukt alkohola lietošanu?“, kurā atspoguļoti septiņi soļi veiksmīgai alkohola lietošanas pārtraukšanai, un sagatavojuši vizuāļus “Kā alkohols iedarbojas uz organismu?” un “10 lieliski iemesli, kāpēc nelietot alkoholu“.

Tāpat aicinām Pasaules dienā bez alkohola iepazīties ar citiem SPKC un Veselības ministrijas izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem: 

SPKC materiāli: 

Veselības ministrijas materiāli:  

Informāciju sagatavoja:
Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls, Slimību profilakses un kontroles centrs