Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta Ceļotāju dienā piedāvā izziņas aktivitātes un īpaši izstrādātus auto maršrutus

19. augustā Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) aicina ikvienu interesentu uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu (ZBR), lai izzinātu dabas daudzveidību un kultūrvēstures vērtības informatīvi izglītojošās aktivitātēs, kā arī speciāli ZBR Ceļotāju dienai  izstrādātos auto maršrutos ar vērtīgiem pieturpunktiem Limbažu, Valmieras un Valkas novados. 

“Sadarbībā ar vietējām pašvaldībām ZBR Ceļotāju dienas dalībniekiem piedāvājam trīs dažādus ar auto izbraucamus maršrutus, ko veido katra novada populārākie apskates objekti, kā arī kāds mazāk zināms un ļoti interesants dabas vai kultūrvēstures objekts katrā maršrutā. Maršruti ir piemēroti gan solo tūristiem, gan draugu kompānijām, gan arī ģimenēm ar bērniem. Atliek vien izvēlēties sev tīkamāko,” mudina pārvaldes ZBR koordinatore Linda Kauliņa.

160 km garajā maršrutā Limbažu novadā aplūkojami 16 objekti, kas skatāmi https://ej.uz/limbažu_novads_maršruts. Šajā novadā īpaši izceļams Staicelē esošais “Profesora nams” jeb stārķu ligzda, kas savu nosaukumu ieguva par godu stārķim, kurš 1980-o gadu vidū piedalījies visos pilsētas pasākumos. Pateicoties šim stārķim Staicele kļuva par stārķu pilsētu, kur “Profesora namā” aizvien ligzdo Profesora pēcteči.

Tikmēr Valmieras novada 76 km garajā maršrutā aplūkojami 13 objekti (https://ej.uz/valmieras_novads_maršruts). Objektu vidū ir arī Valmieras novada Velnozols-Dreimaņu ozols, kas ir vienīgais Vidzemes Velnozols, kur līdz pat 1950. gadam saglabājušās garu ēdināšanas paražas.  

Savukārt Valkas novada 11 krāšņākās pērles apkopotas 56 km garā maršrutā, kas skatāms tīmekļvietnē https://ej.uz/valkas_novads_maršruts. Šī maršruta “rozīnīte” ir Valkas novada Spiģu ala un avots “Rūceklītis”, kas reizi gadā – maijā – san kā bite. Zinātnieki skaidro, ka skaņa rodas, ūdenim gāžoties pazemes ezerā.

Papildu ZBR Ceļotāju dienas maršrutos iekļautajām apskates vietām ZBR ir daudz interesantu objektu, ar kuriem papildināt jau izstrādātos brauciena plānus. Tādējādi ikviens var pielāgot ieteiktos maršrutus savai gaumei un vēlmēm.

19. augustā plkst. 11.00 plānota ekskursija “Iepazīsti Staiceles pagasta kultūrvēsturisko mantojumu”, kas ļaus izzināt Staiceles pagastā esošās alas un klintis. Dalība jāpiesaka iepriekš, zvanot pa tālruni 27806452.

Tikmēr Salacgrīvas muzejs un nēģu zvejas amatu meistari 19. augustā visas dienas garumā ar dažādām aktivitātēm aicina iepazīt ZBR lielāko dārgumu – Salacas upi. No plkst. 10.00 līdz 14.00 Salacgrīvas muzejā (Salacgrīvā, Sila ielā 2) varēs izzināt Salacu un tās apkārtni muzeja ekspozīcijā. No plkst. 10.00 līdz 16.00 Salacgrīvā, Meldru ielā 18 varēs satikt nēģu zvejas aroda meistaru Aleksandru Rozenšteinu, kurš sniegs ieskatu nēģu zvejas vēsturē un mūsdienās. No plkst. 10.00 līdz 14.00 ZBR dabas centrā (Salacgrīvā, Rīgas ielā 16) interaktīvā izstādē “Lasis godā celts” būs iespēja izzināt lašu dzīves ceļu. Savukārt pļavā pie veikala “top!” (Salacgrīvā, Rīgas iela 13) no plkst. 10.00 līdz 14.00 būs iespēja saredzēt Salacas augu un dzīvnieku daudzveidību kopā ar eksperti Agniju Skuju.

No 19. augusta plkst. 11.00 līdz 26. augusta plkst. 17.00 Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs “Ztornis” aicina piedalīties spēlē “Slēpņo ar ģimeni un draugiem Zilākalnā”.

Tikmēr Limbažu novada pašvaldības aģentūra “LAUTA” no šī gada 19. augusta līdz 10. septembrim aicina uz fotomedību spēli, iepazīstot Limbažu pilsētas 800gades liecības. Uzdevumu lapu iespējams saņemt Limbažu novada tūrisma informācijas centrā (Limbaži, Torņa iela 3), kā arī lejupielādēt tīmekļvietnē www.visitlimbazi.lv.

Interesentu ērtībai viss ZBR Ceļotāju dienas piedāvājums apkopots un publiski pieejams pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā Aktualitātes, Notikumu kalendārs. Neatkarīgi no izvēlētā maršruta vai papildu apskates objektiem, ikviens ir laipni aicināts dalīties ar savām fotogrāfijām sociālajos medijos, izmantojot tēmturi #ZBR un #Celotajudiena. No publicētajām foto, izlozēsim trīs veiksmīgos, kas saņems pārvaldes, Valmieras un Limbažu novadu sarūpētas pārsteigumu balvas.

ZBR ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas. Teritorijā atrodas ainaviskā Salacas upe, bagātais Burtnieka ezers, īpatnais Sedas purvs, viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā – Lībiešu upurala pie Svētupes, unikālie un nekur citur Latvijā nesastopamie smilšakmens atsegumi jūras krastā, Vidzemes akmeņainā jūrmala.

Plašāka informācija:
Linda Kauliņa,                                                                                                                
Dabas aizsardzības pārvaldes 
Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta koordinatore                             
Tālr.: 27814169

www.daba.gov.lv