Ziemas Māras diena jeb Sveču diena

Bišu vaska sveces

Valmieras pagasta bibliotēkā par godu Sveču mēnesim un Sveču dienai ir aplūkojama Andas Ābomas – Ivulānes bišu vaska sveču izstāde “Ziemas Māra jeb Sveču diena”.

Anda Āboma – Ivulāne

Jau izsenis latvieši februāra mēnesi ir dēvējuši par Sveču mēnesi. 2. februārī  – Sveču dienā (zināma arī kā Ziemas Māra, Svacaine, Gromnica Latgalē, Svecaine, Grabenīca, arī  Vēja diena un Govju diena) tiek iezīmēts ziemas vidus. Attīstījusies no seniem pagānu šķīstīšanas svētkiem un vēlāk transformējusies kristīgajā ticībā, Sveču diena ir zināma arī mūsdienās.

Folkloras materiāli liecina, ka šajā dienā ir rīkoti svētki par godu svecēm un skaliem, proti gaismas, siltuma devējiem. Šājā dienā lēja sveces, lai tās gaiši un taupīgi degtu, ar nosacījumu, ka to darot jāsmejas, savādāk sveces nedegs gaiši un šprakstēs. Svarīga bija tieši sveču liešana, nevis dedzināšana. Bija jālīksmojas, sievietēm tā bija brīvdiena, nedrīkstēja šūt, adīt, vērpt un darīt citas nodarbes , kurās jāizmanto asi priekšmeti.  Jauniem cilvēkiem bija jāēd dzērvenes , lai skaistums vaigos. Sveču dienā vajadzējis govis ar sniegu mazgāt, lai vasarā dunduri neēdot. Ir pieraksti par to, ka šajā dienā dravnieki dedzinājuši āboliņu, un ar to dūmiem kūpinājuši bišu stropus, lai vasarā daudz medus, un ka matus šai dienā nesukā, lai vistas dārzus nekašā.

2. februāris tika saukts arī par  Vēju dienu, ļaudis lūguši Vēja māti, lai nenopūš, saudzē sveču liesmu. Šajā dienā negāja rijā kult, sienu un salmus nenēsāja apkārt, lai vējš neizkaisa.

Kristīgajā  baznīcā tika svētītas sveces, valdīja uzskats, ka svētītās sveces sargājot mājas no pērkona iesperšanas. Sveces aizdedzināja cilvēkam piedzimstot un aizejot aizsaulē, lai tās radītu gaišu ceļu. Sveču dienā ļaudis pareģojuši arī gaidāmo vasaru, ja sveču dienā snieg vai putina, tad gaidāma silta un lietaina vasara.

Neapšaubāmi, galvenā šīs diena paraža ir sveču liešana. Jāatzīmē, ka agrāk ļaudis dedzinājuši skalus gaismas iegūšanai, tikai  vēlāk sveces lējuši no aitu vai liellopu taukiem, un tikai pēc tam no bišu vaska. Lai iegūtu sveces, tika sagrieztas bomeles (kokvilnas diegi) sveces garumā un mērcēti kausētos taukos vai vaskā  tik ilgi, kamēr svece kļuvusi pietiekoši resna.

Arī mūsdienās pazīstam dažādas tehnikas un veidus sveču liešanā, taču, bišu vaska svecēm piemīt kaut kas patiešām valdzinošs un dabisks, kas katra latvieša mājās rada tradicionālā mantojuma sajūtu.

Vaska sveces ir arī viens no Piebalgas bioloģiskās biškopības saimniecības “Indrāni” produktiem, kas tiek  piedāvāts  ziemas sezonā. Saimniecībā saimnieko Mairis un Anda Ivulāni. Saimniece Anda vaska sveču liešanas prasmes pārņēmu no vīra un tās top tepat nu jau teju  20 gadus Valmierā.  Pati Anda par savu arodu saka : “Tagad vīra pārziņā ir kvalitatīva vaska sagatavošana, man sveču liešana. Esmu ievērojusi, ka cilvēkiem redzot vaska sveci, uzreiz rodas vēlme to paņemt rokās un pasmaržot. Vasks  smaržo pēc vasaras, saules, medus, propolisa,  ļaužu atmiņā ataust bišu sanoņa liepās, vectēva mājas ar bišu stropiem. Man ir tieši tādas pašas asociācijas un pat vēl vairāk. Vasks, kādu to pazīstam mēs, nav mainījies kopš cilvēce iepazina vasku kā medus bites radītu vielu. Cilvēks vaska unikālās īpašības atklāja daudzus tūkstošus gadus atpakaļ.  Senie ķīnieši, ēģiptieši vasku izmantoja papirusa ruļļu  apstrādei, skaistumkopšanā, zāļu izgatavošanai, arī sveču liešanai.  Rudens tumšajos vakaros, lejot sveces, es radu gaismas avotu ne tikai fiziski, bet arī garīgi tuvojos Ziemas Saulgriežiem. Tā ir cīņa, kurš uzvarēs -tumsa vai gaisma?  Pirmkārt, gaisma  jārada sevī, lai ar gaišu enerģiju to materializētu svecē. Sveces liesma telpā dod gaismu, mūs nomierina, turklāt notiek ēterisko eļļu iztvaikošana. Daudzi cilvēki sveces dedzina, lai attīrītu telpu no sliktas enerģijas, skatās, vai svece deg rāmu liesmiņu, vai sprakšķ…Par sveču formu daudzveidību- tas ir  cilvēka radošais lidojums, jo atliet silikonā var jebkuru formu. Man mīļākās ir vienkāršās formas sveces, bez liekiem kruzuļiem.  Šīs sveces arī vislabāk un ilgāk deg. Lejam sveces teju 20 gadus, papildinam sveču formu klāstu, jo cilvēkiem patīk izvēle. Šobrīd populārākās ir  sveces ar  tautisko rakstu motīviem. Ir cilvēki, kas saņem dāvanā vaska svecīti un noliek plauktā aiz stikla, jo žēl tādu skaistumu dedzināt. Es aicinu aizdedzināt vaska svecīti katru dienu, kaut uz mirkli, pavērot sveču liesmiņu, būt ”šeit un tagad”  un apzināties, ka esam daļa no dabas un būt pateicīgiem, ka šis ir mūsu laiks uz zemes.”.

Bišu vaska sveces   ir viens no mūsu latviskās identitātes atspoguļotājiem, ar ko varam lepoties plašajā pasaules kultūrtelpā.

      Izstāde apskatāma Valmieras pagasta bibliotēkā no 1. februāra līdz 29. februārim.

Sagatavoja: Valmieras pagasta bibliotēkas vadītāja Inga Grīnbauma