ZAAO aicina aktīvāk šķirot bioloģiskos atkritumus

Šķirot bioloģiski

Piecu mēnešu laikā, kopš SIA “ZAAO” (ZAAO) Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā piedāvā bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas pakalpojumu, iedzīvotāji jau ir pierādījuši, ka viņiem rūp vide – bioloģisko atkritumu šķirošana notiek labi, to sastāvā ir pavisam maz neatbilstošu materiālu. Tomēr mainīt ierastos paradumus nav viegli, un pagaidām sašķirotais apjoms vēl ir pavisam mazs. Uzņēmums aicina ikvienu pārskatīt savu ikdienu, dalīties ar savu pieredzi un kopīgi spert mazus, bet nozīmīgus soļus tuvāk zaļākai un tīrākai videi.

Bioloģiskie atkritumi veido nozīmīgu daļu no ikdienas atkritumiem, taču, tos pareizi apsaimniekojot,  katrs var samazināt gan savas izmaksas par to apsaimniekošanu, gan apglabāto atkritumu apjomu poligonos un radīt vērtīgus resursus, piemēram, kompostu, kas uzlabo augsnes auglību. Ikvienam ir spēks mainīt pasauli, sākot ar savu virtuvi.

Lūk, ko drīkst likt bioloģisko atkritumu konteinerā: 

  • pārtikas atkritumus – cietos piena produktus, gaļas, zivju un citu dzīvnieku izcelsmes produktus (asakas, olu čaumalas), miltu izstrādājumus, augļus, dārzeņus, kafijas un tējas biezumus;
  • dārza atkritumus – lapas, ziedus, nezāles, pļautu zāli, zarus un saknes līdz 2 cm diametrā.

Bioloģisko atkritumu konteinerā nedrīkst ievietot:

  • bīstamos atkritumus, piemēram, baterijas, akumulatorus, krāsas, šķīdinātājus, pesticīdus, augu aizsardzības līdzekļus, medikamentus;
  • būvgružus, piemēram, ķieģeļus, cementa blokus, stiklu, metālu, celtniecības putas;
  • sadzīves atkritumus, piemēram, papīru, kartonu, plastmasu, metālu, stiklu;
  • mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus;
  • akmeņus, smiltis un pelnus;
  • autiņbiksītes, higiēnas piederumus;
  • šķidrumus – eļļas, marinādes, mērces, kompotus, pienu, kefīru.

Vasaras laikā, kad temperatūra ir augstāka, ZAAO iesaka bioloģiskos atkritumus likt bioloģiski noārdāmajos vai papīra maisiņos. Tas palīdzēs saglabāt konteinerus tīrākus, sausākus, mazinās smaku izdalīšanos un nodrošinās, ka konteineri ir vieglāk kopjami. Lai samazinātu mitrumu konteinerā, var izmantot arī dabiskus absorbētājus, piemēram, sausu zāli vai lapas. Mitrus atkritumus var ietīt avīžu lapās, lai tās uzsūc lieko mitrumu.

Lai veicinātu bioloģisko atkritumu šķirošanu, ieteicams iesaistīt arī ģimenes locekļus. Motivācijas veicināšanai var izmantot dažādas metodes, piemēram, izaicināt kaimiņus, draugus un kolēģus dalīties ar labajiem piemēriem, kā šķirošanu iekļaut ikdienā uz palikšanu. Kopīgi var veidot tīrāku un veselīgāku vidi visiem. ZAAO nesenā kampaņa “Šķirot BIO? Loģiski!” ir parādījusi, ka katrs mazais solis ir svarīgs un veicina pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā. Aplūkojot, kā citi veiksmīgi šķiro, redzams, ka tas ir ne tikai iespējams, bet arī viegli. Bioloģisko atkritumu izvešanu ZAAO nodrošina katru nedēļu, kā arī nodrošina nepieciešamo atkritumu konteineru apjomu katrai mājai.

Uzņēmums aicina jau šodien pieteikt bioloģisko atkritumu konteinerus un sākt savu ceļu uz paradumu maiņu.

Dina Lukaševiča-Lāce
Sabiedrisko attiecību vadītāja
t. +371 26457132
e-pasts:
www.zaao.lv