VUGD īstenos informatīvo kampaņu “Izglāb dzīvību – uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru!”

No 10. decembra Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) īstenos informatīvo kampaņu “Izglāb dzīvību – uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru!”, kuras ietvaros izglītos iedzīvotājus par dūmu detektoru darbības principiem un nepieciešamību regulāri veikt tā darbspējas pārbaudi, kā arī uzstādīs vai dāvinās dūmu detektorus to senioru un ģimeņu ar bērniem mājokļos, kuros būs izcēlies neliels ugunsgrēks.

Izsaukumos uz dzīvojamo sektoru visā Latvijā ugunsdzēsēji glābēji atgādinās iedzīvotājiem par ugunsdrošības prasībām mājoklī, bet īpaši dūmu detektora nozīmību. Ja mājoklī ir uzstādīts dūmu detektors, tad kopīgi ar mājokļa iemītniekiem tiks pārbaudīta dūmu detektoru darbspēja. Savukārt, mājokļos, kur būs izcēlies neliels ugunsgrēks un dūmu detektors nebūs uzstādīts, VUGD amatpersonas dūmu detektoru uzdāvinās un, ja būs iespējams, uzreiz to arī uzstādīs. Kampaņa noslēgsies, kad visā Latvijā būs uzstādīti vai izdalīti 560 dūmu detektori.

VUGD priekšnieks M.Baltmanis skaidro: “Notikuma vietās dzirdam dažādus attaisnojumus, kāpēc mājokļos vēl joprojām nav uzstādīti dūmu detektori. Tāpēc īstenojot šo kampaņu, vēlamies tajos uzlabot ugunsdrošības stāvokli un, iespējams, arī izglābt dzīvības. Savukārt, tajos mājokļos, kur dūmu detektors uzstādīts, atgādināsim, ka nepietiek tikai ar uzstādīšanu, bet nepieciešams arī regulāri pārbaudīt dūmu detektoru darbspēju, notīrīt putekļus un nomainīt bateriju.”

Kampaņas aktivitātes tiks īstenotas tikai ar mājokļa īpašnieka vai iemītnieku piekrišanu. Dūmu detektoru uzstādīšana tiks veikta tikai īpašnieka klātbūtnē un, saskaņojot izvietošanas vietu. Visas VUGD īstenotās aktivitātes šīs kampaņas ietvaros būs bez maksas.

Neskatoties uz to, ka jau no 2020. gada 1. janvāra dzīvokļos un privātmājās ir jābūt uzstādītam vismaz vienam dūmu detektoram, VUGD apkopotā informācija liecina, ka aizvadītajā gadā tikai katrā trešajā mājoklī, kurā bija izcēlies ugunsgrēks, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ir uzstādīts dūmu detektors. Līdzās tam nereti tiek saņemti izsaukumi uz mājokļiem, kur dūmu detektors ir nostrādājis kļūdaini, jo nav veikta tā darbspējas pārbaude un nomainīta baterija.

Par dūmu detektoriem un normatīvo regulējumu

Autonomais ugunsgrēka detektors ir neliela ierīce, kas patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos dūmus un par to ar 80 dB skaņas signālu brīdināt mājokļa iemītniekus. Dūmu detektoru var nopirkt dažādās tirdzniecības vietās. Uz tā korpusa ir jābūt izvietotam CE marķējumam un informācijai par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Detektora uzstādīšana ir salīdzinoši vienkārša – to piestiprina pie griestiem ar komplektā pievienotām skrūvēm vai abpusējo līmlenti.

2020. gada 1. janvārī stājās spēkā nozīmīgas Ugunsdrošības noteikumu prasības – visos mājokļos (gan privātmājās, gan dzīvokļos) ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājas papildus ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparāts. Ikviens iedzīvotājs ir līdzatbildīgs par savu drošību un to, lai ikdienā tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības!

Papildu informācija:
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa
E-pasts: