Vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši 70% Valmieras novada iedzīvotāju

Nacionālais veselības dienests aicina iedzīvotājus savlaicīgi ieplānot vakcinēšanās laiku, īpaši ņemot vērā straujo Covid-19 vīrusa paveida Omikron izplatību

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta apkopoto informāciju vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19 ir saņēmuši 70% Valmieras novada iedzīvotāju, joprojām esot to Latvijas pašvaldību skaitā, kuru iedzīvotāji visaktīvāk izmanto iespēju vakcinēties.

Salīdzinot aizvadīto divu mēnešu datus, vislielākais vakcinācijas aptveres kāpums ir bijis vecuma grupā 30-39 gadi, kur pieaugums ir 21%, un novembra beigās vismaz vienu vakcīnas devu pret lipīgo vīrusu ir saņēmuši 82%.

Otrs augstākais vakcinācijas aptveres kāpums (+19%) ir vecuma grupā 18-29 gadi, kur vismaz vienu poti ir saņēmuši 77%, un 40-49 gadi, kur vakcinācijas kursu uzsākuši jau 82% iedzīvotāju.

Interese par vakcināciju ir pieaugusi arī jauniešu vidū – vienu vakcīnas devu ir saņēmuši 59% (+18%) jauniešu vecumā 12-15 gadi un 74% (+16%) vecumā 16-17 gadi.

Vakcinācijas aptvere Valmieras novada iedzīvotāju vidū, kuri ir sasnieguši 50 gadu vecumu, joprojām ir viens no augstākajiem rādītājiem valstī. Vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19 ir saņēmuši 85% iedzīvotāju vecumā no 50 līdz 59 gadiem un 87% iedzīvotāju vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem.

No smagas saslimšanas ar Covid-19 izdevies pasargāt ievērojamu daļu senioru vecuma grupā 70-79 gadi, kur vakcinācijas kursu uzsākuši jau 82% iedzīvotāju, sasniedzot augstāko rādītāju valstī.

Latvijas mērogā labākie rezultāti ir arī Valmieras novada iedzīvotājiem vecumā no 80 līdz 89 gadiem, kur vismaz vienu vakcīnu ir saņēmuši 77%, kas ir par 12% vairāk salīdzinājumā ar vidējo rādītāju valstī, un 59% senioru, kuri vecāki par 90 gadiem, šīs vecuma grupas vidējais rādītājs valstī ir 43%.

Atgādinām, ka Valmieras novadā darbojas 34 vakcinācijas kabineti, un vakcināciju var veikt gan slimnīcās Valmierā un Mazsalacā, Valmieras Veselības centrā, kā arī pie sava ģimenes ārsta. Plašāka informācija šeit.

No 2. decembra ir iespēja saņemt balstvakcīnu tiem vakcinētajiem iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Jāpiebilst, ka atbilstoši Imunizācijas Valsts padomes rekomendācijām balstvakcīna nav nepieciešama cilvēkiem, kuri ir saņēmuši divas potes un kuri ir pārslimojuši Covid-19 (izņēmums, ka ir būtiski novājināta imūnsistēma).

Baltstvakcīna īpaši vēlama cilvēkiem vecumā no 40 gadiem, sevišķi senioriem, kas ir vecāki par 65 gadiem, un augsta riska pacientiem ar novājinātu imūnsistēmu.

Tie, kuri vakcinēti ar “Vaxzevria” (“Astra Zeneca”) balstvakcīnu var saņemt, ja kopš otrās devas ir pagājuši pieci mēneši; tie, kuri vakcinēti ar mRNS vakcīnām “Spikevax” (“Moderna”) vai “Comirnaty” (“Pfizer-BioNTech”), ja kopš otrās devas pagājuši seši mēneši. Savukārt tie, kuri vakcinēti ar “Johnsons&Johnsons” ražoto “Janssen”, uz balstvakcināciju var doties pēc astoņām nedēļām, kad saņemta pote.

Gadījumā, ja cilvēks ir saņēmis vienu devu un ir pārslimojis Covid-19, tad balstvakcīna nepieciešama pēc sešiem mēnešiem pēc vakcīnas saņemšanas vai pārslimošanas brīža, atkarībā no tā, kas bijis pēdējais.

Prioritāri iedzīvotāji aicināti pieteikties portālā Manavakcina.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 8989 vai izmantot dzīvās rindas iespējas vakcinācijas centros, vakcinācijas punktos tirdzniecības centros un pašvaldību telpās, izbraukuma un pagaidu vakcinācijas punktos. Balstvakcināciju ir iespējams saņemt arī vakcinācijas kabinetos ārstniecības iestādēs un pie ģimenes ārstiem.