Viktorijas Brjuņinas ģimenes Sedas veiksmes stāsts

V.Brjuninas ģimene

Seda – viena no Valmieras novada piecām pilsētām paslēpusies meža ielokā blakus Sedas purvam. Seda ir jauna pilsēta, kas pilsētas tiesības ieguvusi 1991. gadā. Pilsētu mierīgi var izstaigāt kājām, jo pilsētas teritorija ir tikai divi kvadrātkilometri. Šeit dzīvo mazliet vairāk nekā tūkstotis iedzīvotāju. Lielākā daļa no tiem bijušie kūdras izstrādes darbinieki, kuri šobrīd ir pelnītā atpūtā. Sedas iedzīvotāju nacionālais sastāvs ir daudzveidīgs, šeit dzīvo vairāk nekā 15 tautību pārstāvji. Sedā, tāpat kā citviet Latvijā, ir tendence samazināties iedzīvotāju skaitam, vairāki iedzīvotāji devušies darba meklējumos uz citām valstīm. Sedā ir brīvs pašvaldības dzīvokļu fonds (vairāk nekā 70 dzīvokļi), ko Valmieras novada pašvaldība gatavojas piedāvāt iegādāties ģimenēm, kuras vēlas dzīvot Valmieras novadā – tuvu Valmierai – 22 kilometri jeb 18 minūtes mierīgā satiksmē.

Par to, kā ir dzīvot Sedā, stāsta Sedas pilsētas iedzīvotāja Viktorija Brjuņina. Viktorija ir dzimusi Sedā un jau no bērnības ļoti iemīlējusi šo pilsētiņu. Astoņu gadu vecumā viņai kopā ar mammu nācās pārcelties uz dzīvi Pleskavā, Krievijā, Viktorija tur mācījās skolā, taču visus skolas brīvlaikus pavadīja Sedā, kur dzīvoja viņas tētis. Pavasaros skaitīja dienas, cik atlicis līdz vasaras brīvlaikam. Arī studējot inženierzinātnes Pleskavas universitātē, Viktorijai bija stimuls iespējami ātrāk nokārtot visus pārbaudījumus, lai varētu braukt atpūsties uz Sedu, kaut gan studentu dzīve Pleskavā bija interesanta un aizraujoša.

Kad Viktorija satika savu nākamo dzīvesbiedru Valēriju un nodibināja ģimeni, viņu kopējā dzīvesvieta bija Kijiva Ukrainā. Ģimene kļuva lielāka, jo piedzima dēls Tarass. Pēc lielpilsētā nodzīvotiem trīs gadiem Viktorija saprata, ka dzīve lielajā pilsētā nav viņas aicinājums, bet kad 2014. gadā Krievija okupēja Krimu un traģiskie Maidana notikumi Ukrainas galvaspilsētā Kijivā, dzīve ģimenei kļuva pavisam nedroša. Lai pasargātu sevi un ģimeni, viņi izlēma pārcelties uz Latviju. “Tagad saprotu, ka tas bija pareizais lēmums,” saka Viktorija. Viņi atbrauca uz Sedu ar divām mugursomām un domu, ka sākumā, kamēr atradīs dzīvesvietu, padzīvos pie tēva. Ģimene iedzīvojās Sedā divu gadu laikā – pašvaldība piešķīra dzīvokli, Viktorija nokārtoja valsts valodas eksāmenu, atrada darbu. Lai uzlabotu sadzīves apstākļus, ģimene vēlējās pašvaldības dzīvokli privatizēt, bet, diemžēl,  privatizācijas nosacījumi nepieļauj izpirkšanas tiesību iespējamību vai priekšroku dzīvokļa īrniekam, tāpēc ģimene iegādājusies dzīvokli no privātīpašnieka un drīzumā gatavojas pārcelties.

Par dzīvi Sedā Viktorija saka: “Viss ir atkarīgs tikai no paša cilvēka, kādi ir viņa mērķi, ko viņš vēlas sasniegt”. Viņa atzīst, ka dzīvojot šeit jūtas droši par savu ģimeni, jo nu jau ģimenē viņi ir četri – arī meitiņa Rada. Sedā ir droši un mierīgi, svaigs gaiss, dabas tuvums, nav pārapdzīvotība, ir laba transporta infrastruktūra, sabiedriskais transports. Ģimene ir aktīvi sportotāji, brīvajā laikā nodarbojas ar slēpošanu, velosportu, piedalās orientēšanas sacensībās. “Priecājos, ka varu iziet no mājas un ziemā tūliņ kāpt uz slēpēm, vasarā aiziet uz mežu salasīt ogas, bet rudeņos sēņot tuvējā mežā. Šeit ir iespējas attīstībai, ja vien ir vēlēšanās. Interneta kvalitāte šobrīd ļauj daudz ko darīt attālināti, man ļoti patīk mācīties un apgūt arvien jaunas zināšanas,” saka Viktorija. Viņa šobrīd apgūst zināšanas, lai turpmāk varētu darboties starptautiskā interneta tehnoloģiju kompānijā.

Sedas iedzīvotājiem ir pieejami medicīnas pakalpojumi, pilsētā darbojas divas aptiekas, vairāki pārtikas veikali, ir pirmsskolas izglītības iestādes “Minkāns” filiāle un Strenču pamatskolas filiāle. Kultūras pasākumus var apmeklēt pilsētas bibliotēkā un kultūras namā, pilsētas pievārtē ir mazdārziņu rajons, kur iespējams vasarās darboties un izaudzēt dārzeņus savam ģimenes galdam, pašvaldība nesen labiekārtojusi Sedas karjera apkārtni lieliskai atpūtai vasarā. Sedā darbojas biedrība ”Cerības pakāpiens”, tāpēc sabiedriski aktīvie sedēnieši gaidīti pievienoties, lai piedalītos pasākumu organizēšanā, projektu īstenošanā un savas dzīves vides kvalitātes uzlabošanā.

Ģimenes foto – Vladimirs Brjuņins