Vidzemes slimnīcā meistarklasē mācās pēcoperācijas atsāpināšanu

Meistarklasē mācās pēcoperācijas atsāpināšanu

Vidzemes slimnīcā, sadarbībā ar “Aslimnīcas Mācību centru”, RAKUS anestezioloģijas klīnikas vadītāju profesori Agnesi Ozoliņu, jau otro reizi norisinājās meistarklase anesteziologiem un traumatologiem perifēro nervu bloku veikšanā. Praktiskās nodarbības vadīja RAKUS anesteziologi dr.Oļegs Gutņikovs, dr.Maija Apine un dr.Anda Meikališa.

“Anesteziologu uzdevums ir nepārtraukti mācīties, sekot līdzi vadlīnijām, pārskatīt un uzlabot zināšanas perioperatīvā atsāpināšanā, jo mūsdienu anestezioloģija ļoti strauji attīstās, ieviešot jaunas tehnoloģijas, ierīces un aparatūru. Svarīgākie mūsu darba uzdevumi ir adekvātas anestēzijas nodrošināšana operācijas vai manipulācijas laikā, atsāpināšana operācijā un, kas tikpat svarīgi, arī pēc operācijas. Balstoties uz pētījumos pieņemtiem lēmumiem, arvien lielāku nozīmi Vidzemes slimnīcas anesteziologu darbā ieņem spinālās vai vispārējās anestēzijas kombinēšana ar perifēro nervu pinumu un nervu blokādi, lai mazinātu pēcoperācijas sāpes. Šī metode tiek atzīta par ļoti piemērotu traumatoloģijā un ortopēdijā, kad anestēzijas līdzekļus ievada līdzās nervam, tādējādi atsāpinot operējamo ķermeņa daļu. Pēc operācijas pretsāpju efekts ilgst vidēji pat 24 stundas,”

stāsta Vidzemes slimnīcas Reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas virsārste dr. Laine Kīna.

Kā tas atspoguļojas pacientu pieredzē, kuri operēti, izmantojot inovatīvo atsāpināšanas metodi?

Pacients Agris pēc traumētu rokas augšstilba muskuļu operācijas jau pošas mājup. No operācijas pagājušas vairāk par 24 stundām, taču sāpes operētajā rokā joprojām nejūtot. Viņš saka lielu paldies visiem operācijā iesaistītajiem! Paciente Gaļina, kurai veikta ceļa locītavas endoprotezēšanas operācija, stāsta – pamodusies un brīnījusies – vai operācija vispār notikusi, jo nav jūtamas sāpes, no kurām baidījusies? Divas stundas pēc operācijas bez jebkādām sāpēm jau varējusi saliekt un iztaisnot operēto kāju tāpat kā neoperēto. Cēlusies un ar “staiguļa” atbalstu sākusi pārvietoties pa palātu.

“Anesteziologu darbam operāciju zālē Vidzemes slimnīcā nupat iegādāta jauna ultrasonogrāfijas ierīce, kuru izmantojam nervu precīzai identificēšanai, nodrošinot medikamentu korektu ievadi. Līdz ar to arvien vairāk pacientu saņems efektīvu atsāpināšanu,”

papildina dr. L. Kīna.
Anesteziologs reanimatologs Armands Kreilis un anestēziste Sanita Mālkalne
Jaunais kolēģis anesteziologs reanimatologs Armands Kreilis ir pirmais, kurš strādā ar jauno ultrasonogrāfijas iekārtu, un, asistējot anestēzistei Sanitai Mālkalnei, bloķē pacientam augšstilba nervu gūžas endoprotezēšanas operācijā.

Informāciju sagatavoja:
Benita Brila
SIA “Vidzemes slimnīca”
Sabiedrisko attiecību speciāliste