Vidzemes reģiona skolu audzēkņi nodod pārstrādei 9,561 tonnu izlietotu bateriju

Zaļā josta baterijas

Ar rekordlieliem sasniegumiem kampaņas “Tīrai Latvijai” pastāvēšanas vēsturē ir noslēgusies izlietoto bateriju vākšanas konkursa 2022./2023. mācību gada sezona. Izlietoto bateriju vākšanā iesaistījās 99 tūkstoši bērnu un jauniešu no 437 izglītības iestādēm no visas Latvijas, pārstrādei nogādājot 41,690 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu.  Vidzemes reģionu konkursā pārstāvēja 103 izglītības iestādes, savācot 9,561 tonnu izlietotu bateriju. Stāķu pamatskola izcīnīja 3. vietu valsts mērogā pēc savāktā bateriju apjoma, rēķinot uz vienu izglītības iestādes audzēkni.

“Esam patiesi priecīgi apzināties, ka kampaņa “Tīrai Latvijai” ar katru gadu pulcē aizvien vairāk dabas draugus, kopīgi sniedzot fenomenālu ieguldījumu gan tīras vides veidošanā, gan sabiedrības vides apziņā, gan aprites ekonomikas veicināšanā,” gandarījumu par konkursa rezultātiem pauž “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Jāatgādina, ka izlietotās baterijas ir viena no mājsaimniecībā izplatītākajām videi kaitīgo atkritumu vienībām, kas nepareizi apsaimniekotas, rada draudus ne tikai dabai, bet arī cilvēka veselībai. Šogad Vidzemes reģiona izglītības iestādes ir savākušas pārstrādei divreiz vairāk bateriju, nekā pērn, uzskatāmi apliecinot, ka otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai” sniedz ne tikai nozīmīgu sabiedrības iesaisti atkritumu šķirošanā Latvijā, bet arī veido pamatus apzinīgai un veselībai drošai videi mums un nākamajām paaudzēm.

Aktīvākie izlietoto bateriju vācēji Vidzemes reģionā šogad mācās Stāķu pamatskolā, kuras audzēkņi ne tikai savākuši pārstrādei 860 kg bateriju, bet arī izcīnījuši 3. vietu konkursā valsts mērogā pēc savāktā bateriju daudzuma, rēķinot uz vienu izglītības iestādes audzēkni Katrs Stāķu pamatskolas audzēknis vidēji savācis 7,05 kg bateriju. Limbažu Valsts ģimnāzijas audzēkņi pārstrādei nogādāja 602 kg bateriju. Čakli pastrādāja ar paši mazākie Vidzemes reģiona iedzīvotāji. Salacgrīvas PII “Vilnītis” audzēkņi savāca 486 kg bateriju.

Lieliskus sasniegumus izlietoto bateriju vākšanā Vidzemes reģionā izdevies gūt Limbažu novada izglītības iestādēm. Piedaloties 12 izglītības iestādēm, savākti 1880 kg izlietotu bateriju. Limbažu novadā īpašus nopelnus kampaņā “Tīrai Latvijai” izcīnīja Limbažu Valsts ģimnāzijas audzēkņi, kas savāca 602 kg bateriju. Salacgrīvas PII “Vilnītis”  audzēkņi savāca 486 kg bateriju. Lādezera pamatskolas audzēkņi pārstrādei nogādā 320 kg izlietotu bateriju.

Ogres pilsētu un novadu kampaņā “Tīrai Latvijai” šogad pārstāvēja 19 izglītības iestādes, savācot 1690,4 kg bateriju. Aktīvākās novada izglītības iestādes bateriju vākšanā šogad bija Ogres 1. vidusskola, kuras audzēkņi savāca 355,6 kg bateriju, Ogres PII “Zelta sietiņš”, kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību savāca 259 kg bateriju, kā arī Suntažu vidusskolas PII “Suntiņi”, savācot pārstrādei 209 kg izlietotu bateriju.

Gulbenes pilsētu un novadu bateriju vākšanā pārstāvēja 12 izglītības iestādes, pārstrādei savācot 1487 kg bateriju. Aktīvākās novada izglītības iestādes bateriju vākšanā šogad bija Stāķu pamatskola, kuras audzēkņi savāca 860 kg bateriju, Lejasciema pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 200 kg bateriju, kā arī Gulbenes 1. PII, savācot pārstrādei 173,5 kg izlietotu bateriju.

Būtisks rādītājs, kas parāda konkursa dalībnieku čaklumu, ir vidējais savāktais izlietoto bateriju apjoms, rēķinot uz vienu izglītības iestādes audzēkni. Šogad Vidzemes reģionā čaklākie bateriju vācēji mācās Stāķu pamatskolā, kur, katram audzēknim vidēji savācot 7,05 kg bateriju, izdevies izvirzīties ne tikai līderos Vidzemes reģionā, bet arī izcīnīt 3. vietu valsts mērogā. Valmieras PII “Ābelīte” audzēkņi vidēji ir savākuši 5,33 kg bateriju katrs. Savukārt Suntažu vidusskolas Lauberes filiāles “Zīļuks” audzēkņi vidēji ir nodevuši 5,21 kg izlietoto bateriju katrs. Grundzāles pamatskolas pirmsskolas grupā Vidagā vidēji uz katru audzēkni savākti 4,04 kg izlietotu bateriju.

Izlietoto bateriju vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizēja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru un  “CleanR” atbalstu. Plašāka informācija par kampaņu “Tīrai Latvijai” atrodama vietnē www.tirailatvijai.lv.

Informāciju sagatavoja:
Laima Kubliņa, SIA “Zaļā josta”