Vidzemes konkursā “Skolotāj, aizved mani uz muzeju!” aktīvākie ir valmierieši

Lai sagatavotu jauniešus aktīvai līdzdalībai sabiedrībā un sekmētu pilsonisku izglītību, Valmieras novada fonds aicināja Vidzemes pedagogus kopā ar skolēniem doties uz muzejiem un tajos saskatīt demokrātijas simbolus. Konkursā visaktīvākie bijuši valmierieši: visas klases, kas piedalījās, saņem spēļu kārtis “Demokrātijas spogulis”, bet galveno balvu – Kosmosa izziņas centra apmeklējumu – iegūst Valmieras Valsts ģimnāzijas 12. klašu skolēni. Pateicamies vēstures skolotājai Inetai Amoliņai!

Vēstures stundās Valmieras izglītības iestāžu pamatklašu jaunieši apmeklējuši Valmieras muzeju un Āraišu ezerpili, savukārt kopā ar ģimenēm viesojušies Cēsu vēstures un mākslas muzejā, Latvijas nacionālajā vēstures muzejā, Olaines muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Rīgas Kara muzejā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā un Rīgas motormuzejā. Jaunieši demokrātiju saskatījuši tādos eksponātos kā poga – aizdares izvēle un apģērba izvēle, savukārt auto un kuģi uzlūkoti ceļošanas un tirgošanās brīvības objekti.

Savukārt Valmieras vidusskolu klašu jaunieši vēl bez minētā Valmieras muzeja, Rīgas motormuzeja un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja bija apmeklējuši arī Minhauzena muzeju un pat Šokolādes muzeju ārpus Latvijas. Šeit jaunieši kā demokrātijas simbolus bija saskatījuši atslēgas, kas atslēdz durvis uz zināšanām, cilvēkdrošību un garantē drošību, galvaskausu kā lēmuma pieņemšanu un mūrus kā pilsoņu drošību un aizsardzību.

Muzeja apmeklējuma laikā skolēniem bija jāapraksta savas pārdomas par atrastajiem eksponātiem: ieraudzīt un pamatot, kā muzeja eksponātos saskatāmas tādas demokrātijas vērtības kā brīvība, cilvēktiesības, pilsoniskā līdzdalība, vienlīdzība, vārda brīvība un citas demokrātijas šķautnes. Ar konkursa palīdzību VNF vēlas rosināt jauniešu mācīšanos un kritisko domāšanu caur aktīviem līdzdalības procesiem – analizējot, pētot un izvērtējot vēsturiskos piemērus, tādējādi gūstot pārdomātu spriedumu un izvērtējumu par demokrātijas jēdzienu.

Konkursu īsteno Valmieras novada fonds iniciatīvas “Demokrātijas akadēmija” ietvaros. “Demokrātijas akadēmija” darbojas ar mērķi stiprināt Latvijas sabiedrības pilsonisko kompetenci, spēcināt kapacitāti, uzlabot informācijas pieejamību un sekmēt sadarbību un uzticību starp sektoriem un arī pilsoniskās sabiedrības vidū. To iniciēja Latvijas Lauku forums sadarbībā ar Latvijas Pilsonisko aliansi, Dienvidlatgales NVO atbalsta centru, Kurzemes NVO centru, Valmieras novada fondu un Zemgales NVO centru. Demokrātijas akadēmiju finansē EEZ un Norvēģijas grantu programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Plašāka informācija: www.vnf.lv.

Foto: Valmieras viestura vidusskolas 7.a un 7.c klases jaunieši un skolotājas

Foto autors: Jānis Lārmanis

Informāciju sagatavoja:

Gundega Siliņa,

Valmieras novada fonds