Atpakaļ
Aktualitātes / Video / Plosts sācis ceļu uz Strenčiem

Plosts sācis ceļu uz Strenčiem

18.05.2023

Plostam jāiet plosta ceļš! 18. maijā plosts (garums – 14 plenes!) no Spicu tilta pie Gaujas biedrības “Gaujas plostnieki” vadībā sāka ceļu, dodoties ekspedīcijā līdz Strenčiem. Tur to svinīgi sagaidīsim Plostnieku svētku sestdienā – 20. maijā plkst. 19.00.

Ieskaties Plostnieku svētku programmā šeit.

Uz plosta piedzīvots arī īpašs mirklis – atvērts plostnieka Māra Mitrevica 1998. gadā izdotās grāmatas “Aiz nākošā līkuma” papildinātais izdevums “Gaujas plostnieka stāsts”.

Tikpat senas kā Gaujas ūdensceļš ir koku pludināšanas prasmes. Vēstures avoti stāsta, ka pirmie plosti Gaujā laisti ap 1850. gadu. Senās tradīcijas plostu pludināšanā pa Gauju tika atdzīvinātas 1998. gadā Strenčos, kad vīri bijušā plostnieka uzraudzībā sasēja baļķu plostu no četrām plenēm un devās lejup pa Gaujas straumi no Spicu tilta līdz Strenčiem. Tas bija ievērības cienīgs notikums, kuram par godu tika sarīkoti Plostnieku svētki.

Plosta siešana un Gaujas plostnieku svētki ir kļuvuši par nozīmīgu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas formu un reizē simbolisku, rituālu notikumu, kas jau vairāk nekā 20 gadus apliecina gan Strenču kā vietas identitāti, gan vietējo iedzīvotāju lepnumu un piederību Gaujai, plostnieku tradīcijai un koku pludināšanas amata prasmēm. “Gaujas plostnieki” saņēmuši UNESCO sertifikātu, kas apliecina, ka Gaujas plostnieku prasmes un koku pludināšana ir iekļautas UNESCO Cilvēces nemateriālā mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.