Veiktas ūdens analīzes neoficiālajās peldvietās Valmieras novadā

Ezers

Rūpējoties par iedzīvotāju veselību, ir veikti ūdens kvalitātes monitoringa mērījumi 17 neoficiālajās pludmalēs Valmieras novadā. 

Apkopojot testēšanas pārskatu rezultātus par neoficiālajām peldvietām Valmieras novadā, secināts, ka visās peldvietās pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem peldēties ir atļauts, tomēr vienā peldvietā – Burtnieku pludmalē (Burtnieka ezers) peldūdens analīžu ņemšanas laikā tika novērota zilaļģu un citu fitoplanktona aļģu ziedēšana.

Aicinām iedzīvotājus nepeldēties ezerā, ja peldvietā novērojat masveida zilaļģu savairošanos jeb ziedēšanu. Ja ūdens ir iekrāsojies zaļā krāsā, saduļķojies, ir ar zilganzaļu plēvi virs ūdens un ar putām, tad ieteicams atturēties no peldēšanās. Zilaļģēm atmirstot, ūdenī var izdalīties toksīni, kas peldētājiem var radīt dažādas ādas un gļotādu alerģiskās reakcijas un iekaisumu. Vairāk par zilaļģēm varat lasīt šeit: https://www.vi.gov.lv/lv/zilalges.

Testētās pludmales ir Silzemnieku pludmale (Burtnieka ezers), Burtnieku pludmale (Burtnieka ezers), Gauja (Pie dzelzs tilta), Gauja (Strenčos), Salaca (Pie Līču skolas), Vaidavs ezera pludmale, Vecates atpūtas vieta (Burtnieka ezers/Salacas ieteka), peldvieta “Rūja” (pie Rūjienas vidusskolas),  peldvieta – Endzeles ezeriņš, peldvieta – Sedas karjers, peldvieta – Brandeļa ezers, peldvieta – Trikātas ezers, peldvieta – Sēļu dīķis, peldvieta – Ķiruma ezers, peldvieta – Rāķa ezers, peldvieta – Abuls, peldvieta – Zilākalna karjers.

Veicot peldvietu ūdens kvalitātes monitoringu, ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta gan laboratoriski (pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem), gan vizuāli novērtējot peldvietu, īpašu uzmanību pievēršot šādiem aspektiem: netipiska ūdens krāsa, virsmas aktīvās vielas, peldoši un citi atkritumi ūdenī, naftas produkti un fitoplanktona aļģu masveida savairošanās jeb ūdens ziedēšana.

Ar oficiālo un neoficiālo peldvietu sarakstu ir iespējams iepazīties Veselības inspekcijas mājaslapā, kur arī ir pieejami pēdējie monitoringa rezultāti zem sadaļas “Neoficiālo peldvietu ūdens kvalitāte 2023.gada peldsezonā”.

Aicinām būt piesardzīgiem un vizuāli novērtēt peldvietu pirms došanās peldēt arī citās pludmalēs.