Valmiermuižas etnomūzikas festivāls: no grandiozas uguns skulptūras līdz grupas “Auļi” jaunajai programmai

Jau šonedēļ, 17. un 18. jūnijā, Valmiermuižas parkā notiks starptautiskais etnomūzikas festivāls, uz divām skatuvēm pulcējot izcilus mūziķus un grupas. Festivāla kulminācijā būs dūdu un bungu grupas “Auļi” jaunās programmas “Sit, Jānīti!” pasaules pirmatskaņojums, ko pieteiks spāņu mākslinieka Jordi NN radītās uguns skulptūras iedegšanas rituāls igauņu skaņu burvja Silver Sepp pavadījumā.

Jau šonedēļ, 17. un 18. jūnijā, Valmiermuižas parkā notiks starptautiskais etnomūzikas festivāls, uz divām skatuvēm pulcējot izcilus mūziķus un grupas. Festivāla kulminācijā būs dūdu un bungu grupas “Auļi” jaunās programmas “Sit, Jānīti!” pasaules pirmatskaņojums, ko pieteiks spāņu mākslinieka Jordi NN radītās uguns skulptūras iedegšanas rituāls igauņu skaņu burvja Silver Sepp pavadījumā.

Uguns skulptūras iedegšana ierasti ir viens no gaidītākajiem festivāla notikumiem. Šogad Jordi NN radītā vairāk nekā četrus metrus platā un piecus metrus augstā koka un metāla konstrukciju skulptūra veltīta brīvības un transformācijas tēmai un simbolizēs jaunu spēku iegūšanu pēc izaicinājumu pilna posma.

“Lai sasniegtu brīvību, ir jāiziet cauri pārmaiņu procesam, kas ne vienmēr ir patīkami vai vienkārši. Tas bieži ir saistīts ar bailēm, sāpēm un zaudējumiem. Šo ideju skulptūrā vizuāli iemieso inteliģentā medību putna piekūna veidols, kas, skulptūrai sadegot, pārvērtīsies pelnos un kā fēnikss pacelsies no tiem jau spēcīgāks un transformējies. Kad transmutācija cauri ugunij būs notikusi, parādīsies metāla struktūra – koks sadeg un izplēn pelnos, bet metāls kā dvēsele paliek, tā ir būtība, kuru var veidot, liekt, bet tas paliek, caur uguni tā izturība pat pieaug. Savukārt no tā izceļas jauna cerība – brīvība,” par šī gada uguns skulptūru stāsta tās autors, mākslinieks Jordi NN no Spānijas.

Jordi NN ir strādājis iepriekš arī Lietuvā, Spānijā, Taivānā, Horvātijā, Islandē un citviet un savos darbos bieži runā par kādas vietas, cilvēku vai kultūras identitāti. Viņš izmanto vietējos rakstus, simbolus, mitoloģiju, zinātni, dabu un vidi un cenšas rādīt to, kas cilvēkam ir tieši acu priekšā, bet ko nevar ieraudzīt, ja atrodamies pārāk tuvu. Ir jāatkāpjas, jādistancējas no parādības, lai redzētu kopainu, kopskatu vai pilnīgo rakstu.

Uguns skulptūrai košāk uzmirdzēt ļaus igauņa Silver Sepp muzikālais noformējums. Viņš ir dēvējams ne tikai par mūziķi, bet par īstu skaņu mākslinieku un varbūt pat skaņu burvi – viņš ievērību izpelnījies ar saviem unikālajiem, paštaisītajiem fantāzijas instrumentiem, kas nereti izgatavoti no otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Silver Sepp ir radījis gluži patīkami skanošu instrumentu no naglām, spēlējis uz kanalizācijas caurulēm, velosipēda priekšējā riteņa, kā arī uz slēpēm. Viņš var likt iedziedāties jebkuram priekšmetam.

Par to būs iespējams pārliecināties arī festivāla pirmajā dienā, kad viņš uzstāsies igauņu-latviešu dzejas samitā kopā ar dzejniekiem Guntaru Godiņu, Kristīnu Ehinu un Contra.

Uguns skulptūras koka piekūnam pārvēršoties fēniksā, 18. jūnijā īsi pirms pusnakts – plkst. 23.40 – uz skatuves kāps enerģiskā dūdu un bungu grupa “Auļi” un izpildīs savu jauno Jāņu programmu “Sit, Jānīti!”, ļaujot ielīgoties gaidāmajos vasaras saulgriežos. “Auļi” vienmēr priecē ar jaudīgu priekšnesumu un milzīgu enerģiju. Pat kvēlākajiem faniem, kuri lieliski pazīst grupas muzikālo rokrakstu, vienmēr ir kāds īpašs pārsteigums, jo “Auļi” nebeidz meklēt un atklāt jaunus apvāršņus sadarbībā ar dažādiem mūziķiem, iemiesojot festivāla vadmotīvu “mijiedarbe”. Arī jaunā Jāņu programma top sadarbībā ar tuviem un tāliem viesmāksliniekiem, tostarp kopā ar Madagaskaras saules pilno Kilema un jodelēšanas meistaru Albīnu Paulus no Austrijas.

Pēcpusdienā, sākot ar plkst. 15.30, festivāla apmeklētājus pārsteigs inovatīvais poļu dāmu trio “Sutari” ar rīvēm un nažu asināmajiem, pašmāju virtuozi “Arcandela”, muzikālā banda “Rahu the Fool”, tumšā folka un kantrī grupa “Juuk”, postfolka grupas “TKP” (Julgī Stalte, Ēriks Zeps un draugi), “Laiksne”, “Ududu” un ukraiņu bandūriste Darja Leleko. Festivāla izskaņā gaidāms jaunums – etnodisko, kur Dīva Reiznieka un Kaspara Zaviļeiska vadībā tradicionālā mūzika savīsies ar mūsdienīgiem ritmiem.

Dienas laikā, līdz ar muzikālu baudījumu būs pieejams arī bagātīgs mājražotāju piedāvājums un plaša meistarklašu programma lieliem un maziem. Būs teātra izrāde “Kaka un pavasaris”, kā arī kino telts, kurā vakarā varēs noskatīties latviešu filmas “Baltu ciltis” un “Ragana”.

Biļetes iepriekšpārdošanā (https://www.aula.lv/pasakumi/valmiermuizas-etnomuzikas-festivals).

Vairāk informācijas Facebook pasākumā un www.etnovalmiermuiza.lv/programma.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novads, Igaunijas vēstniecība Latvijā, Valmiermuižas alus darītava, Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas valsts meži, ZAAO, Ramirent, AUDIO, žurnāls IR, radio NABA un SWH, Riga This Week un “Aula”.

Informāciju sagatavoja:
Līva Jēgere,
Valmiermuižas etnomūzikas festivāla komunikācijas konsultante