Valmierietis Pēteris Kripans – pasaules čempions dambretē

Valmieras Viestura vidusskolas 6.klases skolēns Pēteris Kripans Pasaules čempionātā 64 lauciņu dambretē Bulgārijā izcīnīja zelta medaļu dambretes ātrspēlē un bronzas medaļu ātrajā dambretē, kā arī Latvijas komandas sastāvā izcīnīja sev otro zelta medaļu.

Pēteris Kripans kopš 1.klases trenējas dambretē Viesturskolas interešu izglītības programmā – prāta spēles. Apzinīgs, centīgs un mērķtiecīgs darbs, trenera padomu uzklausīšana ātri deva rezultātu. Pēteris iekļuva starp sava vecuma Latvijas gudrākajiem dambretistiem, izcīnīja Latvijas čempiona titulu un kopā ar citiem viesturiešiem arī Latvijas komandu čempionāta zelta medaļu. Pagājušā gada rudenī, kad sākās attālinātā mācīšanās, Rīgas dambretes skolā “Domātprieks” iesākās attālinātie treniņi pie starptautiskajiem meistariem Olesjas Abdullinas un Roberta Misāna. Tā kā šo treneru mērķis bija gatavot spēlētājus dalībai Eiropas un Pasaules čempionātiem dambretē, tad Pēteris saka trenēties arī Rīgas dambretes skolā “Domātprieks”.

2021.gada aprīlī Turcijā Pēteris Kripans Eiropas čempionātā 64 lauciņu dambretē izcīnīja zelta medaļu. Tas bija liels stimuls, lai intensificētu treniņus un gatavotos Pasaules čempionātam. Augusta beigās Latvijas izlase ar 26 jauniešiem devās uz Bulgāriju spēlēt Pasaules čempionātā 64 lauciņu dambretē. Čempionātā piedalījās 11 valstu izlases, kuru jaunieši spēlēja sešās vecuma grupās trijos laika kontroles veidos: ātrspēlē (partijai dotas 3 min + 2 sek. par gājienu), ātrajā dambretē (7 min + 3 sek.) un klasikā – ilgajā dambretē (30 min + 10 sek.).

Pēteris Kripans, spēlējot U14 vecuma grupā, pirmajā sacensību dienā ātrajā dambretē izcīnīja bronzas medaļu. Tas nostiprināja pārliecību par savām spējām. Otrajā dienā ātrspēlē Pēteris kļuva par pasaules čempionu individuāli un arī komandu cīņās izcīnīja zelta medaļu. Nākamajās septiņās dienās tika spēlēta ilgā dambrete: kopā septiņi mikromači pa divām spēlēm ar pretinieku, kur kopējais mača laiks varēja pārsniegt 2,5 stundas. Ilgajā dambretē Pēteris Kripans izcīnīja 6.vietu.

Dambrete Latvijā kā sporta veids ir augstā līmenī – to pierāda fakts, ka neoficiālajā kopvērtējumā pēc medaļu skaita Latvijas jauniešu izlase ir 2.vietā pasaulē.
Paldies dambretes skolas “Domātprieks” treneriem Olesjai Abdullinai un Robertam Misānam par ieguldījumu Pētera Kripana teorētisko zināšanu paplašināšanā un braucienu organizēšanā uz starptautiskajām sacensībām! Pateicība arī Pētera mammai, kura devās līdzi uz Bulgāriju un palīdzēja pieskatīt komandas jauniešus!

Šis vairākus gadus veidojies panākums ir pieskaitāms Valmieras novada pašvaldības organizētās interešu izglītības atbalsta politikas rezultātam. Valmierā daudz bērnu izglītojas, trenējoties dambretē. Paldies pašvaldības vadībai par īpašu ieinteresētību bērnu domāšanas attīstībā!

Papildu informācija par dambreti atrodama Valmieras dambretistu interneta vietnē http://dambretistiem.mozello.lv/.

Informāciju sagatavoja:
treneris Uldis Ābeltiņš