Valmieras vasaras teātra festivālā – FUTBOLS

Futbols Valmieras vasaras teātra festivālā

Valmieras vasaras teātra festivāls izrāžu programmu papildina skatītāju un profesionāļu atsaucību guvusī izrāde par futbolu “Uzvara ir mirklis”. Iestudējums pirmizrādi piedzīvoja festivālā pagājušā gadā un tika izvirzīts “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada lielās formas izrāde”. Tā vēsta par Latvijas un Turcijas futbola izlašu spēli Stambulā 2003.gadā, kad mačs rezultējās ar 2:2, ļaujot mūsu valstsvienībai nokļūt 2004.gada Eiropas futbola čempionāta finālturnīrā.  

Izrāde saņēma lielu atsaucību, un tika nominēta vairākām balvām “Spēlmaņu naktī” – Gada režisors Valters Sīlis, Gada gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, Gada kustību māksliniece Kristīne Brīniņa, kā arī Gada labākā lielās formas izrāde. Svinot Latvijas Futbola federācijas 100 gadu jubileju, ar federācijas, kā arī British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu festivāls izrādi iekļāvis arī šī gada programmā.

No recenzijām par iestudējumu: “Izrāde ir veidota ļoti trāpīgi un rezultatīvi – futbolam piesaistītajiem tā būs emocionāls pie/pārdzīvojums, kas paironizē, paslavē, iekož, noglauda, bet beigu beigās izsaka cieņu un pateicību, bet ar futbolu nesaistītajiem tā būs estētisks ceļojums pasaulē, kurā dramaturģija nav jāizdomā. Tā rodas uz vietas un ir tieši tik tīra, cik tīra var būt spēle. Ja jums ir laiks, atbrauciet uz Valmieru! Te patiešām notiek ļoti skaists teātris,”

Juta Ance Ķirķis, Satori.lv.

Izrāde tās horeogrāfiskajā dailē un emocionālajā aktieriskajā stāstāa ir spilgts skaidrojums tam, kur slēpjas futbola maģija. Ja līdz šim aizraujošāks šķita dinamiskais basketbola, tad tagad ir atklājusies arī futbola pasaules pievilcība, un rodas izpratne, kas piesaista fanus šim 90 minūšu improvizācijas teātrim stadionā,”

Kitija Balcere, LSM.lv.

Valmieras vasaras teātra festivāls šogad kopumā piedāvās 6 pirmizrādes, vairākas viesizrādes un piedzīvojumus pilsētvidē, aicinot gan māksliniekus, gan skatītājus skatīties uz pasauli cita acīm. Trīs dienas Valmieras centrā, bijušās katlumājas teritorijā, darbosies arī festivāla centrs, ko no jau tradicionāli iekārtos Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA rīkotās Starptautiskās vasaras skolas FestivaL’and dalībnieki. Plānotas arī dažādas norises – koncerts, pop-up radio studija un citi notikumi. Paralēli festivāla norisēm Valmiermuižā notiks Bērnu un jauniešu teātra institūta apmācības jaunajiem nozares profesionāļiem, kuru ietvaros viņi arī praktiski strādās pie savu izrāžu idejām.

Festivāla izrāžu programmā arī:

Režisore Krista Burāne kopā ar radošo komandu un vairāku Cēsu skolu audzēkļiem strādā pie izrādes par pasaules glābšanu “Pasaules gals un citas blēņas”, kuras laikā kopā ar aktieriem Mārtiņu Meieru un Jāni Kroni dosies glābšanas misijā. Ieteicamā auditorija 11+.

Vasarīgu izrādi par mīlestību un cita veida patikšanām pusaudžiem “Marija un zibens” iestudē režisore Paula Pļavniece. Izrāde vēstīs par mulsinošo pasauli, kas kļūst arvien mazāka, un mocībām, kuras mums nemitīgi uzkrauj noslēpumainais spēks vārdā dzīve. Ieteicamā auditorija 13+.

Horeogrāfe Liene Grava ar komandu šoreiz festivālā piedāvās dejas izrādi “Pus Audzis” par pieredzēm cilvēka mūžā, kuras nav iespējams iegūt attālināti, komunicējot sociālajos tīklos – pirmā lēnā deja, pirmais skūpsts, pirmā iemīlēšanās, pirmā šķiršanās. Ieteicamā auditorija 7+.

Leģendu par laimes ēdējiem “Cilts” kopā ar Valmieras teātra jaunajiem aktieriem iestudē režisors Toms Treinis. Tā vēstīs par kādu puisi, kurš kopš agras bērnības meklē noslēpumainu cilti, kas pat visnelaimīgāko cilvēku spēj padarīt laimīgu. Ieteicamā auditorija 6+.

Viena no Bērnu un jauniešu teātra institūta dalībniecēm, režisore Māra Uzuliņa festivālā iestudē izrādi par to, cik cilvēki ir dažādi. Daži ērmīgi, bet sirsnīgi, citi atkal cēli, bet nu galīgi nejauki. Izrādes “Bumba nerunā” varonis būs Bumba, 8 gadus vecs zēns, kurš nerunā, taču ir ļoti draudzīgs, un tā vēstīs par viņa piedzīvojumiem. Ieteicamā auditorija 6+.

Staigājamā klausāmizrāde “Urbānais safari”, savukārt, būs piedzīvojums visai ģimenei, kas piedāvās iespēju iztēlē novērot dažādu paaudžu cilvēkus. Izrāde iepazīstinās ar dažādām X, Y un Z paaudzei raksturīgām iezīmēm, ļaus salīdzināt, aizdomāties, labāk izprast, kā arī kopā pasmieties par sevi un vienam par otru. Audiogidu pavadībā būs iespēja iziet 4 dažādas paaudžu takas. Ieteicamā auditorija, sākot no 5+.

Nu jau tradicionāli festivālā nozīmīga vieta atvēlēta Studentu šķūnim jeb darbiem, kas tapuši studiju projektu ietvaros. Šogad tādi būs divi – horeogrāfe Kristīne Brīniņa kopā ar Liepājas teātra aktieru kursa studentiem radījusi dokumentālu izrādi–pastaigu “Upe”. Tas ir ceļojums stāstos par cilvēku, lietu un dabas savstarpējo mijiedarbību, kas veidoti pēc Liepājas iedzīvotāju patiesiem dzīves notikumiem. Liepājas stāsti dodsies uz Valmieru, lai veidotu satikšanos starp abām pilsētām un cilvēkiem. Ieteicamā auditorija 12+, bet piemērota visai ģimenei. Savukārt, Daugavpils teātra izrādi visai ģimenei “Samsona ceļojums” veidojusi Latvijas Kultūras akadēmijas Režisoru kursa absolvente Endīne Bērziņa. Izrāde aizskar svarīgas tēmas, kuras bieži vien paliek līdz galam neizrunātas un neizprastas – attiecības ģimenē, draudzība, zaudējuma sāpes un citas. Ieteicamā auditorija 8+.   

Festivāla programma un informācija par biļetēm, Covid-19 ierobežojumiem u.c. pieejama valmierasfestivals.lv. Valmieras vasaras teātra festivālu Valmieras teātris sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību un atbalstītājiem rīko jau sesto gadu.  

Informāciju sagatavoja:

Lija Lauze,

Valmiers vasaras teātra festivāls