Valmieras tehnikuma skolēnu mācību uzņēmums “Eco to Go” iegūst balvu pasākumā CITS BAZĀRS

Apbalvoti labākie CITS BAZĀRS skolēnu mācību uzņēmumi

Tikko kā aizvadītajā Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirgošanās pasākumā CITS BAZĀRS pasniegtas balvas labākajiem SMU deviņās nominācijās. Šoreiz  e – katalogu internetā apmeklēja vairāk nekā 20 000 pircēju, kurā savus izstrādājumus piedāvāja 280 skolēnu uzņēmumu no visas Latvijas. Pasākumu organizē Junior Achievement Latvia (JA Latvia) sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA).

“Šajā laikā, kad visa pasaule ik mirkli domā, pārdzīvo un katrs, cik spēj, sniedz palīdzīgu roku Ukrainai, arī skolēnu mācību uzņēmumi daļu peļņas no Cits Bazārs tirgošanās pasākuma ir lēmuši novirzīt Ukrainas jauniešu atbalstam.  Izglītība vienmēr ir bijusi pozitīvo pārmaiņu nesēja pasaulē, tāpēc ir svarīgi, ka jebkuros apstākļos tiek nodrošināta tās nepārtrauktība.  Junior Achievement visos laikos gan sarežģīti politiskos, gan ekonomiski grūtos, ir turpinājusi savu darbību un vienmēr vērsusi palīdzīgu roku tur, kur tas visvairāk nepieciešams,” skaidro “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.

Pasākuma ietvaros jauniešus vērtēja ne tikai pircēji, bet arī  62 pieredzējuši profesionāļi no uzņēmumiem, akadēmiskajām struktūrām, finanšu sektora un valsts pārvaldes, pasniedzot balvas deviņās nominācijās. CITS BAZĀRS laikā, no 3. – 7. martam, skolēni ar žūriju aizvadīja 492 tiešsaistes intervijas.

“Sociāli atbildīgākais SMU” vidusskolu grupā tika atzīts  SMU “Palīgā, Palīgā!” no Limbažu vidusskolas, kas radījuši pakalpojumu – palīdzība senioriem un cilvēkiem ar veselības problēmām, kuri paši nevar sevi aprūpēt, darot kādu no ikdienas darbiem, bet pamatskolu grupā – SMU “Little friends” no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, kas izgatavo auduma rotaļlietas bērniem, kas pildītas ar rīsiem un ir patīkami taustei, un rada komforta sajūtu. 

Nominācijā “’SMU biznesa potenciāls” vidusskolu grupā uzvarēja un balvu no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņēma SMU “Eco to Go” no Valmieras tehnikuma.  SMU saviem klientiem piedāvā dabai draudzīga, bioloģiska materiāla plāksteri ar ātru iedarbību brūces dziedēšanai. Pamatskolu grupā šajā nominācijā par laureātu kļuva SMU “Chochobar” no Daugavpils Saskaņas pamatskolas, kas piedāvā rokām veidotas trifeles un izstrādājumus no beļģu šokolādes.

Nominācijā “Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums” tika apbalvoti četri laureāti no vidusskolu grupas un viens mācību uzņēmums pamatskolu grupā. Tie saņēma naudas balvas no “Printful” savas inovācijas tālākai attīstībai. Starp laureātiem ir SMU “Boardwars” no Rīgas 64.vidusskolas ar produktu – universālu šaha galdu, kas pielāgojams gan divu, gan četru spēlētāju šaham. SMU “teazzy” komanda no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas radījuši tējas dzērienu, kas palīdz skolēniem, studentiem uzlabot mācību sasniegumus. Tējas sastāvā iekļauti augi, kas spēj uzlabot smadzeņu darbību, palielina produktivitāti un koncentrēšanās spējas, novērš uzmanības trūkumu un uzlabo atmiņu.  SMU “Electrique” no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, kas izstrādājuši kompaktu ierīci, ko var izmantot gan kā parastu telefona lādētāja adapteri, gan kā “powerbanku”. Un SMU “Check App” no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, kas radījuši  mūsdienīgu darba meklēšanas lietotni jauniešiem. Pamatskolu grupā pie apbalvojuma tika SMU “SmarTTable” no Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas ar pielāgojamu koka galdiņu ergonomiskam darbam ar portatīvo datoru vai planšeti. 

“Labākā SMU pārdošanas komanda” starp vidusskolām sevi pierādīja un balvu no RTU Rīgas Biznesa skolas saņēma SMU “LietuVieta no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, kas radījuši daudzfunkcionālu, viegli saliekamu/ izjaucamu,  pārvietojamu drēbju statīvu no koka. Pamatskolu grupā šajā nominācijā sevi lieliski parādīja SMU “Dārza Oļi no Madonas pilsētas vidusskolas, kura komanda demonstrēja izcilas pārdošanas prasmes, piedāvājot apgleznotus akmens oļus, kuri kalpo kā norādes dārzā. 

Balvu no LR Patentu Valdes nominācijā “Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums” starp vidusskolām izcīnīja SMU “SlipnO” no Mārupes Valsts ģimnāzijas ar produktu – pretslīdes līdzekli deju apaviem (pastalām, kurpēm, puantēm u.c.).  Pamatskolu grupā atzinību guva SMU “Project: Lazer” no Limbažu vidusskolas, kas veido koka atslēgu piekariņus, kas ražoti, izmantojot lāzergriešanas tehniku.

Nominācijā “Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums” un balvu no Swedbank vidusskolu grupā izcīnīja SMU “SmartWaste Technology” no Profesionālās izglītības kompetences centra “Rīgas Tehniskā koledža”, piedāvājot atkritumu konteineros iestrādātu sensoru, ar kura palīdzību tiek mērīta tā kapacitāte un informācija tiek nosūtīta datu sistēmā.  Starp pamatskolām uzvarētāji ir SMU “Zeļļi no Limbažu vidusskolas, kas gatavo koka izstrādājumus.

Sociālo mediju komunikācijas balvu” no “Printful” vidusskolu grupā ieguva SMU “Moldcase” no Rīgas Stila un modes tehnikuma, Tālmācības vidusskolas “Rīgas Komercskola”, piedāvājot dekoratīvus interjera dizaina papildinājumus – paplātes, svečturi u.c. Pamatskolu grupā balvu saņēma SMU “chocobar.lv” no Daugavpils Saskaņas pamatskolas ar rokām radītiem pārtikas produktiem –  trifelēm un izstrādājumiem no beļģu šokolādes. 

Kā labākais “SMU produkts/pakalpojums gatavs starptautiskajam biznesam” un balvu no “FactSet Latvia” vidusskolu grupā saņēma SMU “Plant surprise” no Mārupes Valsts ģimnāzijas, piedāvājot augu audzēšanas komplektu iekštelpām. Pamatskolu grupā vislabāk sevi parādīja SMU “Fidgetly” no Siguldas 1.pamatskolas ar produktu – mazās motorikas treniņa rotaļlieta –  ķēde, kas palīdzēs attīstīt nervus pirkstu galos. 

Mācību uzņēmumi tika apbalvoti arī kategorijā “Labākais reklāmas video”. Labāko reklāmu saviem produktiem bija izveidojuši SMU “Moldcase” skolēni no Rīgas Stila un modes tehnikuma, Tālmācības vidusskolas “Rīgas Komercskola”. Pamatskolu grupā balvu ieguva SMU “Plate paint” no Dobeles 1. vidusskolas , kas ražo mākslinieciski apgleznotus šķīvjus, krūzes un citus  traukus.  Balvas uzvarētāji šajā kategorijā saņēma no tirdzniecības centra “Domina Shopping”.

CITS BAZĀRS laureātu, skolēnu mācību uzņēmumu radīto produktu fotogrāfijas pieejamas ŠEIT

CITS BAZĀRS informatīvie atbalstītāji – Dienas Mediji, Dienas bizness un inbox.lv. Pasākuma laikā “Junior Achievement Latvia” partneri LR Patentu valde skolēnu mācību uzņēmumiem nodrošināja konsultācijas par intelektuālā īpašuma tiesībām un aizsardzību.

JA Latvia Skolēnu mācību uzņēmumu programma

Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programma ir īpaši 4.–12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22% programmas absolventu jau ir iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai JA Latvia, kas ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī Skolēnu mācību uzņēmumu programmu.

2021./2022. mācību gadā JA Latvia ir reģistrējušies vairāk kā 1000 skolēnu mācību uzņēmumu.

Par JA Latvia

JA Latvia ir Latvijas lielākā izglītības organizācija ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA Latvia ir viens no 37 Junior Achievement Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada. Junior Achievement Worldwide par ieguldījumu izglītībā šogad nominēta arī Nobela Miera prēmijai.

Eiropas Komisija atzinusi JA Latvia par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JA Latvia katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 120 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:

  • Finanšu pratības ABC — sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.–9. klasei.
  • Karjeras izglītības programma ĒNU DIENA 1.–12. klasei.
  • Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.–12. klasei.
  • Līderu programma 10.–12. klasei.
  • HealthTech programma – pirmsakselerators augstskolu studentiem, kas veicina inovāciju kopradi starp medicīnas un tehnoloģiju nozarēm.
  • Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.

Informāciju sagatavoja:

Jānis Krievāns,

JA Latvia valdes priekšsēdētājs

https://www.facebook.com/JALatvia/
https://www.instagram.com/JALatvia/