Valmieras teātris iesilda “Kurtuvi”

2022. gada izskaņā ar Ziemassvētku koncertu savā pagaidu mājvietā – topošajā laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” – sāka darboties Valmieras Drāmas teātris. Iecerēts, ka teātris bijušās katlumājas telpās Valmierā, Rīgas ielā 25 būs līdz 2024. gadam, šogad tur sagaidot arī simtgadi.

Evita Ašeradena, Valmieras Drāmas teātra direktore: “Meklējot pagaidu telpas teātrim, bija divi svarīgi nosacījumi – mēs gribējām palikt pilsētas centrā un atrast telpas, kur iespējams izveidot amfiteātra plānojumu. Atbilstoši modernajām tendencēm Eiropā kultūras aktivitātes daudzviet notiek industriālā vidē, tādēļ “Kurtuve” ideāli atbilst šiem nosacījumiem. Paldies Valmieras novada pašvaldības komandai, kura bija ļoti pretimnākoša šai idejai, apzinoties to, ka šī ir lieliska izdevība ne tikai teātrim, bet arī pilsētai! Valmierieši var būt patiesi lepni par to, ka “Kurtuve” ir Eiropa līmeņa mākslas telpa, kuru turpmākos divus gadus centīsimies padarīt par atpazīstamu kultūrvietu ne tikai Valmieras un novada robežās.”

Projekta autors, arhitekts Reinis Liepiņš saka: “Šķiet, ka neviens vēl tik īsā laikā Latvijā nav īstenojis šāda līmeņa projektu. Divarpus mēnešos, kopš lēmuma pieņemšanas ar visu projektēšanu un būvniecību, ir izveidota jauna teātra telpa. Manuprāt, tas ir unikāls notikums un liels sasniegums, pateicoties Valmieras novada pašvaldības un Valmieras Drāmas teātra spējai ātri pieņemt lēmumus un rast netradicionālus risinājumus. Vēlos pateikties arī pārējām iesaistītajām pusēm, tostarp kolēģei Ilzei Liepiņai, kura paveica lielāko daļu arhitektūras darba, un būvniekiem SIA “R.K.C.F. Renesanse”.

Saprotot to, ka būvniecības termiņš ir ļoti īss, mēs pētījām analogus piemērus pasaulē. Tādu nav daudz. Mūsu izvēlētais virziens bija darīt visu iespējamo robežās, ko mums nosaka katlumājas estētika. Sapratām, ka tā mums kalpos kā labs fons teātra esamībai šajā telpā. Vēl impulsu šai arhitektoniskajai koncepcijai deva mākslinieces Katrīnas Neiburgas un komponistes Annas Ķirses eksperimentālā opera “Vēsā”, kas norisinājās “Kurtuvē” šovasar Valmieras vasaras teātra festivāla laikā. Tas bija apliecinājums, ka šajā telpā esošajā estētikā var dzīvot teātris.”

Marta Katana, Valmieras novada pašvaldības Attīstības pārvaldes Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas vecākā arhitekta palīdze: “Valmierai un Valmieras novadam, izvirzot mērķi kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā, radās ideja bijušo katlumāju pārveidot par laikmetīgās mākslas telpu “Kurtuve”. Lai gan titulu Valmierai šoreiz neizdevās iegūt, ideja par “Kurtuvi” turpina dzīvot, pamazām iegūstot konkrētas aprises. 2022. gada vasarā birojs “Sudraba arhitektūra” izstrādāja Telpiskās struktūras attīstības plānu. Valmieras pilsētas svētku laikā “Kurtuvē” bija apskatāma izstāde un kino seansi, Valmieras vasaras teātra festivāla laikā tur notika izrādes. Tikmēr pašvaldība aktīvi meklēja finanšu avotus Eiropas Savienības fondu programmās, lai varētu sākt realizēt arhitektu uzburto vīziju jau tuvāko gadu laikā. Teātra akūtā vajadzība pēc jaunām telpām un tam piesaistītais finansējums no Kultūras ministrijas pasteidzināja katlumājas pārbūves sākšanu. Šo divarpus mēnešu laikā paveiktais darbs, likvidējot vecās pazemes komunikācijas un izbūvējot jaunas grīdas, izveidojot ieejas mezglu ar vestibilu, tualetēm un citām telpām, ir paliekošs ieguldījums topošajā laikmetīgās mākslas telpā. Savukārt tehniskās telpas atdalošā siena, skatītāju tribīnes un skatuves aprīkojums būs viegli demontējami, kad teātris dosies atpakaļ uz savu pastāvīgo mājvietu.

Projekta veiksmīgā īstenošanā būtiska nozīme bija lieliskajai sadarbībai starp kolēģiem dažādās pašvaldības nodaļās, Valmieras Drāmas teātri, biroju “Sudraba arhitektūra”, SIA “R.K.C.F. Renesanse” un visiem pārējiem iesaistītājiem.

Ir gandarījums par rezultātu, vienkāršotās pārbūves darbu laikā pēc iespējas tika saglabāta industriālā noskaņa, detaļas un elementi. Skatītāju zāles un skatuves izvietojums ir veiksmīgs, aiz skatuves ir metāla balkons, kāpnes un telpas, kas dod skatuvei papildu dziļumu un ļaus veidot scenogrāfijas, kādas citās telpās nebūtu iespējamas. Skatuve aprīkota tā, lai to var izmantot dažādām izrādēm, nodrošinot arī klasisku skatuves iekārtojumu. Ticu, ka teātrim “Kurtuvē” būs radošs un jaudīgs laiks un īstie ieguvēji būs teātra skatītāji.”

Jau iepriekš vēstīts, ka VAS “Valsts nekustamie īpašumi” apturēja Valmieras Drāmas teātra vēsturiskās ēkas Lāčplēša ielā 4 pārbūves darbus. 2022. gada novembra sākumā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” noslēdza līgumu par 1,75 miljoniem eiro ar būvuzņēmumu SIA “Aimasa” par neatliekamajiem būvdarbiem, kas nepieciešami Valmieras Drāmas teātra ēkas nesošo konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai.

Valdība 2022. gada 11. oktobra sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas un Valmieras Drāmas teātra virzīto finansējuma pārdales pieprasījumu, lai ieilgušās teātra ēkas pārbūves laikā varētu tikt turpināts teātra darbs pielāgotās telpās Valmierā, Rīgas ielā 25A, piešķirot 349 260 eiro teātrim tā darbības nodrošināšanai nomātās telpās Valmierā (finansējums pagaidu telpu nomai, telpu pielāgošanai teātra darbībai, komunālo pakalpojumu segšanai un izrāžu sagatavošanas izdevumu segšanai). Šim mērķim 62 180 eiro piešķīra arī Valmieras novada pašvaldība.

Foto no koncerta “Koens. Atāls. Kurtuve” (autors: Matīss Markovskis)