Valmieras teātris būs topošajā laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve”

“Valmieras teātris iesildīs “Kurtuvi”. Te darbosimies līdz 2024. gadam, te nākamgad sagaidīsim arī teātra simtgadi,” stāsta Evita Ašeradena, Valmieras Drāmas teātra direktore.

Topošā laikmetīgās mākslas telpa “Kurtuve” (Rīgas iela 25A), kas agrāk sildīja mājas, jo tur bija Valmieras katlu māja, jau silda sirdis. Ikvienam bija apskatāmi Valmieras novada iedzīvotāju fotoportreti, tos izvietojot gan uz ēkas, gan 45 metrus augstā skursteņa fasādes, telpās norisinājušās vairākas izstādes, velo un kino festivāla “Kino pedālis” filmu vakari, kā arī bijušās katlu mājas sienas pieredzējušas Valmieras vasaras teātra festivāla izrādi. “Augusta sākumā arī “Kurtuve” bija viena no Valmieras vasaras teātra festivāla norises vietām. Tā bija skatuve eksperimentālajai operai “Vēsā”. Skatoties uz šīm telpām kā teātra pagaidu mājvietu, esam ļoti priecīgi. Aktieri visvairāk uztraucas par to, kā jūtas skatītāji, – te būs piemēroti apstākļi, kādi nepieciešami vienam no astoņiem Latvijas profesionālajiem teātriem, un to, cerams, novērtēs arī skatītāji. Un ļoti svarīga ir arī fiziska kopības sajūta, lai varam atkal sajusties kā kolektīvs, jo tagad strādājam ļoti izkaisīti. Arī skatuvei vieta un virziens jau uzreiz bija skaidrs, ieraugot komandtiltiņu, kas ir virs mūsu galvām. Telpas ir interesantas, vairākos līmeņos, scenogrāfi to noteikti izmantos,” stāsta E. Ašeradena.

Šobrīd bijušās katlumājas telpas tiek pielāgotas teātra vajadzībām. Plānots, ka būvnieki SIA “R.K.C.F. Renesanse” darbu paveiks līdz decembra sākumam, tad “Kurtuvē” sāksies skatuves izbūve. “Jau decembra vidū esam “Kurtuvē” ieplānojuši izrādes, tradicionālā Ziemassvētku balle un koncerts arī notiks te.”

“Septembrī uzzinājām, ka dažādu iemeslu dēļ, tostarp arī cenu kāpums un būvniecības materiālu trūkums, papildu darbu nepieciešamība, redzot, kāds patiesībā ir ēkas stāvoklis, līdzšinējais būvnieks darbus izpildīt nevarēs. Tagad VAS “Valsts nekustamie īpašumi” noslēguši līgumu ar būvuzņēmumu SIA “Aimasa”. Tā kā darbi plānoti līdz 2024. gadam, teātra vadība vērsās pie pašvaldības ar lūgumu atrast telpas un izskatīt tieši “Kurtuvi” kā vienu no iespējām. Tā kā esam ieplānojuši bijušajā katlu mājā veidot mākslas telpu un tur jau dažādas radošas norises pieredzētas, “Kurtuve” kā pagaidu mājvieta teātrim mums šķita ļoti labs risinājums. Lai telpas pārbūvētu teātra vajadzībām, esam saņēmuši arī valsts līdzfinansējumu. Tādējādi tas ir labs ieguldījums šīs ēkas sakārtošanā, lai, kad teātris būs atgriezies Lāčplēša ielas ēkā, te turpinātu būt kultūrtelpa,” stāsta Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

“Piekrītu tam, ka Valmiera tikai iegūs. Skatītāji pieradīs, ka te ir mākslas telpa. Mēs “Kurtuvi” iesildīsim, cik vien varēsim. Turklāt Eiropā šobrīd labākās mākslas lietas notiek industriālās ēkās. Es ticu, ka mums to izdosies pielāgot teātra vajadzībām jau tuvākajā laikā, jo redzu, ka ir cilvēki, kuri deg par šo ideju – gan arhitekts Reinis Liepiņš, gan pašvaldības speciālisti, gan visi iesaistītie. Šis būs neticams projekts, kurā cilvēki būs pierādījuši spēju nedomāt tikai birokrātiski, bet uzņemties atbildību, lai virzītu uz priekšu ideju. Te visi strādā dienu un nakti, lai decembrī “Kurtuvē” būtu teātris. Lāčplēša iela līdz ar teātra pārbūvēto ēku iegūs jaunu, skaistu veidolu, bet “Kurtuves” projekts ir par vēl vienas kultūrvietas radīšanu,” tā E. Ašeradena. “Turklāt teātrim jābūt pilsētas centrā. Ēka ir pietiekami liela, lai te ierīkotu arī telpas aktieriem, darbiniekiem, noliktavas,” piebilst J. Baiks.

Šobrīd Valmieras teātra izrādes notiek Apaļajā zālē esošajā teātra ēkā, koncertzālē “Valmiera”, kā arī Dailes teātrī Rīgā, tāpat notiek viesizrādes dažādās vietās Latvijā. “Lai gan izbraukumos un mājās skatītāju zāles ir pilnas, liels ir arī emocionālais pacēlums un, šķiet, būsim sasnieguši arī rekordu nomināciju skaita ziņā, tomēr ir sajūta, ka esam izkaisīti. Kad zini datumu, kad atkal varēsim būt kopā, tad ir vieglāk. Sadzīves grūtības nemaina to, ka Valmieras teātrī strādā labākie Latvijas režisori un aktieri,” stāsta E. Ašeradena.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” apturēja Valmieras Drāmas teātra vēsturiskās ēkas Lāčplēša ielā 4 pārbūves darbus. Novembra sākumā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” noslēdza līgumu par 1,75 miljoniem eiro ar būvuzņēmumu SIA “Aimasa” par neatliekamajiem būvdarbiem, kas nepieciešami Valmieras Drāmas teātra ēkas nesošo konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai.

Valdība 11. oktobra sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas un Valmieras Drāmas teātra virzīto finansējuma pārdales pieprasījumu, lai ieilgušās teātra ēkas pārbūves laikā varētu tikt turpināts teātra darbs pielāgotās telpās Valmierā, Rīgas ielā 25A, piešķirot 349 260 eiro teātrim tā darbības nodrošināšanai nomātās telpās Valmierā (finansējums pagaidu telpu nomai, telpu pielāgošanai teātra darbībai, komunālo pakalpojumu segšanai un izrāžu sagatavošanas izdevumu segšanai). Šim mērķim 62 180 eiro paredzējusi nodrošināt arī Valmieras novada pašvaldība.