Valmieras teātrī pirmizrāde iestudējumam “Vārds” Reiņa Suhanova režijā

20.janvārī Valmieras teātra pagaidu mājvietā, topošajā laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” bija pirmizrādes svētki pirmajai lugai, kas iestudēta uz jaunās skatuves - Juna Foses “Vārds”. Fose tiek dēvēts par norvēģu mūsdienu drāmas jauno Ibsenu un ir viens no iestudētākajiem dramaturgiem pasaulē.

20.janvārī Valmieras teātra pagaidu mājvietā, topošajā laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” bija pirmizrādes svētki pirmajai lugai, kas iestudēta uz jaunās skatuves – Juna Foses “Vārds”. Fose tiek dēvēts par norvēģu mūsdienu drāmas jauno Ibsenu un ir viens no iestudētākajiem dramaturgiem pasaulē.

Stāsts ir par jaunu sieviete, kura gaida bērnu un kopā ar savu draugu atgriežas viņas vecāku mājā, kur sarunāšanās vienam ar otru gandrīz vairs nenotiek, bet savstarpējās attiecības kļuvušas par rituāliskiem un paredzamiem žestiem. Šajā ģimenē būt vienam ir nepanesami, bet būt kopā – neizturami.

Reinis Suhanovs: “Luga ar sāpīgu saturu. Par nespēju nosaukt lietas vārdos, jo vārdā nosaukta lieta sāk eksistēt un ietekmēt mūsu dzīvi. Vārdā nenosaukta, skaļi nepateikta problēma nav problēma. Degoša tēma mūsu ikdienā. Pāri visam – bezgalīgas alkas pēc tuvības, bet ko darīt, ja vide un audzināšana ir tevi novedusi līdz pieskārienu analfabētismam? Gribētos, ka pēc šīs izrādes mēs tiektos apskaut viens otru un sarunāties, sarunāties, sarunāties.”

Luga “Vārds” ar savu smago klusumu un aprautajiem, dzejai līdzīgajiem dialogiem atgādina Beketa un Pintera darbus. Juns Fose atzīst, ka dažas līdzības ir: “Pinters sacīja, ka viņa lugas nav par komunikācijas trūkumu un nesarunāšanos, bet gan par pārāk intensīvu komunikāciju. Es varētu teikt to pašu – mani cilvēki sarunājas bez vārdiem. Jo viņi jau zina, kas tiks sacīts.”

Izrādes radošajā ansamblī ir režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece Līga Zepa un gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš.

Lomās Ieva Estere Barkāne, Klinta Reinholde, Sandis Runge, Krišjānis Salmiņš, Krišjānis Strods, Elīna Vāne.

Biļetes Valmieras teātra mājaslapā www.vdt.lv un visās Biļešu Paradīzes kasēs.

Informāciju sagatavoja:
Marta Cekule,
Valmeiras teātra sabiedrisko attiecību un reklāmas speciāliste