Valmieras salātiem jubileja – 55

Valmieras salāti

Valmieras novada kulinārais mantojums ir milzīga vērtība, ko izmantojam un popularizējam arī mūsdienās. Katram no šiem ēdieniem un dzērieniem ir sava vēsture, ko interesanti izzināt. Tautā populārajiem Valmieras salātiem šogad aprit 55 gadi. Veselu pusgadsimtu šie salāti nav zaudējuši savu popularitāti.

Arhīvā saglabājies 1969. gada 13. jūnijā Valmieras rajona patērētāju biedrības savienības valdes un rajona kulinārijas Padomes lēmums par jaunu firmas ēdienu, konditorejas izstrādājumu un dzērienu receptūru apstiprināšanu un ieviešanu ražošanā. Šajā vēsturiskajā dokumentā 26 apstiprināto ēdienu un dzērienu skaitā ir arī visiem zināmie Valmieras salāti.

Lai paplašinātu ēdienu un dzērienu sortimentu, Valmieras rajona patērētāju biedrību savienība  rīkoja pavāru, konditoru konkursus. Tajos piedalījās visi rajona sabiedriskās ēdināšanas darbinieki. Kādreizējā Valmieras rajona pavāri un konditori Latvijā tika augstu vērtēti. 20.gadsimta 60.,70.gados sabiedriskajā ēdināšanā ieviesa jaunas iekārtas un tehnoloģijas. Uz tolaik moderni aprīkotajiem Valmieras rajona ēdināšanas uzņēmumiem pēc pieredzes brauca no visas valsts.

Valmieras salātu receptes autore ir toreizējā restorāna “Gauja” pavāre Ruta Bušmane. Gods un slava viņai par tik gardas un ilgnoturīgas receptes izgudrošanu! Lai Valmieras salātu mūžs turpinās! Svinam jubileju un baudām tos!

10. un 11. maijā Valmieras Olimpiskajā centrā otro reizi norisināsies vērienīgs pasākums ’’Latvijas tirgotāju dienas’’, kurā piedalīsies visdažādāko nozaru pārstāvji – ražošanas uzņēmumi, tirgotāji, amatnieki, ēdinātāji, kā arī izglītības iestādes un pašvaldības. Šogad pasākumu papildinās arī muzikālā skatuve ar plašu kultūras programmu un jauno mūziķu priekšnesumiem.

Viens no šī pasākuma notikumiem būs Valmieras novada pašvaldības, uzņēmēju un mājražotāju organizētais GARDĀKO Valmieras salātu konkurss, kas Valmierā notiks pirmo reizi. Konkurss norisināsies 10. maijā plkst. 19.00  Valmieras Olimpiskā centra ārtelpā. Konkursā aicināti piedalīties ēdināšanas uzņēmumi un mājražotāji, kuriem ir atbilstoša PVD atļauja. Pieteikums konkursam jāraksta brīvā formā un jānosūta uz e-pastu:  līdz 2024. gada 7. maija plkst. 20.00.