Valmieras novads stiprina sadarbību ar pašvaldībām un uzņēmēju fondu Japānā

Valmieras novads stiprina sadarbību ar pašvaldībām un uzņēmēju fondu Japānā

No 11. līdz 15. novembrim norisinājās Valmieras novada pašvaldības delegācijas vizīte Japānā, lai stiprinātu sadraudzību ar Rūjienas sadraudzības pilsētu Higašikavu, attīstītu ekonomisko sadarbību ar Japānu un veidotu ilgtermiņa partnerību ar Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu.

Pirmajā Valmieras novada pašvaldības vizītes dienā delegācija – Jānis Baiks, Valmieras novada domes priekšsēdētājs, Guntis Gladkins, domes priekšsēdētāja vietnieks infrastruktūras un uzņēmējdarbības jautājumos un Ilona Kalniņa, Valmieras pārstāvniecības Rīgā galvenā projektu vadītāja, viesojās Latvijas Republikas vēstniecībā Tokijā un tikās ar Latvijas vēstnieku Japānā Zigmāru Zilgalvi un Alīnu Aščepkovu, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības vadītāju.

Tika pārrunāta Rūjienas uzsāktā un Valmieras novada turpinātā sadarbība ar Higašikavas pašvaldību, kā arī mūsu novada un Japānas ekonomisko saišu stiprināšana.

Jānis Baiks izteica īpašu pateicību Zigmāram Zilgalvim, Latvijas vēstniekam par atbalstu un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda izpilddirektoram Mansuram Bakhriddinovam par sirsnīgo uzņemšanu jau no pirmās vizītes dienas.

12. novembrī pašvaldības delegācija ieradās Rūjienas un nu jau arī Valmieras novada sadraudzības pilsētā Higašikavā, lai tiktos ar Ičiro Macuoka, Higašikavas pilsētas mēru, Akinori Takahaši, pilsētas valdes priekšsēdētāju un Higašikavas – Latvijas biedrības pārstāvjiem un apspriestu turpmākās sadarbības plānus. Tikšanās laikā pašvaldības delegācija iepazīstināja sadraudzības pilsētas pārstāvjus ar Valmieras novadu, paveikto un attīstības plāniem dažādās jomās, kā arī pasniedza Higašikavas draugiem dāvanas no Valmieras novada uzņēmumiem – “Vaidavas keramika”, “R Chocolate”, “Atspole”, “Valmiermuižas alus” – un arī citiem novada ražotājiem.

Jānis Baiks: “Mēs lepojamies ar mūsu draudzību, un visa mūsu valsts zina, ka Rūjiena ir Japānai un Japānas iedzīvotājiem draudzīgākā pilsēta Latvijā. Kopš 2021. gada, kad esam kļuvuši par otru lielāko novadu Latvijā – esam kļuvuši lielāki, spēcīgāki un viennozīmīgi esam izauguši plašākai starptautiskajai sadarbībai. Esam gatavi līdz šim esošai sadarbībai ar Higašikavas pilsētu pievienot vēl vienu būtisku un spēcīgu elementu – ekonomisko saišu stiprināšanu.”

14. novembrī pašvaldības delegācija Tokijā piedalījās Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda organizētajā konferencē “Zīda ceļa globālais dizains”. Jānis Baiks Valmieras novada pašvaldības vārdā parakstīja Saprašanās memorandu ar Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu. No fonda puses sadarbību apstiprināja Mamoru Sekiyama, Japānas Uzbekistānas zīda ceļa fonda direktors un “Marubeni korporācijas” vicepriekšsēdētājs. Svinīgajā brīdi piedalījās arī Zigmārs Zilgalvis, Latvijas vēstnieks Japānā, Ičiro Macuoka, Higašikavas pilsētas mērs, Mansurs Bakhriddinovs, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda izpilddirektors, Guntis Gladkins, Valmieras novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Šī Saprašanās memoranda mērķis ir izveidot un veicināt Valmieras novada pašvaldības un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda sadarbību un ilgtermiņa partnerību, īstenojot projektus šādās jomās: investīcijas, infrastruktūra, tirdzniecība, izglītība, lauksaimniecība un reģionālā sadarbība ar moderno tehnoloģiju efektīvu integrāciju un Japānas inovatīvo pieredzi.

Memorandā uzsvērts ka pušu savstarpējās intereses ir izveidot ilgtermiņa sadarbību uzņēmējdarbības jomā, attīstīt attiecības starp uzņēmējdarbības jomas nevalstiskajām organizācijām, veicināt abu pušu komersantu sadarbību ar mērķi stimulēt to darbību, veicināt starpreģionālo sadarbību un akadēmisko resursu apmaiņu abu pušu valstīs, kā arī meklēt iespējas stiprināt ekonomiskās saites un ciešākus uzņēmējdarbības kontaktus, tostarp izmantojot sadarbības projektus savienojamības, sociālo zinātņu, zaļo tehnoloģiju un inovāciju jomā.

Ciešākas saiknes ar Higašikavas pilsētu Rūjienai izveidojās pēc Higašikavas pilsētas delegācijas vizītes Rūjienā 2007. gadā. Sadraudzības līgums starp Rūjienu un Higašikavu tika parakstīts 2008. gada 17. jūlijā Higašikavā.

Higašikava atrodas Japānas ziemeļu salas Hokaido vidusdaļā. Latvijai ar Hokaido salu draudzīgas attiecības ir jau izveidojušās 1992. gadā, kad laikraksta “Hokkai Times” žurnālists viesojās Latvijā, lai veidotu materiālu par tikko neatkarību atguvušo Latviju. Tā kā pats žurnālists bija no Higašikavas pilsētas un viņa domubiedri arī ieinteresējās par Latviju, tapa Higašikavas un Latvijas sadraudzības biedrība, kura aktīvi darbojās abu valstu dažādu projektu realizācijā.

Desmit kilometru attālumā no Higašikavas atrodas Asahikavas pilsēta, kurā savulaik darbojās Latvijas goda konsulāts Jošikazu Inošitas vadībā. Goda konsuls izveidoja Latvijas muzeju, kas ir izvietots Higašikavas pilsētā ar vairākiem desmitiem eksponātu un plašu informācijas klāstu par Latviju.

FOTO: Konferencē “Zīda ceļa globālais dizains” pēc Saprašanās memoranda parakstīšanas.

Pirmajā rindā, no kreisās uz labo:

 1. MATSUMOTO Kenichi, Konferences izpildkomitejas priekšsēdētājs. Veselības aprūpes darba grupas priekšsēdētājs un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Sakura Global Holding Co., Ltd. un Sakura Seiki Co., Ltd. priekšsēdētājs un izpilddirektors.
 2. OMORI Masahito, Keio universitātes emeritētais profesors. Bijušais Keio universitātes viceprezidents.
 3. NAKAYAMA Kyoko, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda padomniece. Bijusī Japānas vēstniece Uzbekistānas Republikā.
 4. TANAMI Koji, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda padomes locekļu valdes priekšsēdētāja vietnieks. Bijušais Japānas Starptautiskās sadarbības bankas (JBIC) prezidents.
 5. BAKHRIDDINOVS Mansurs, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda pārstāvis. Keio universitātes tiesību zinātņu doktors (S.J.D.).
 6. EBISAWA Katsuji, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda padomnieku valdes priekšsēdētājs. Bijušais NHK (Japan Broadcasting Corporation) prezidents.
 7. MATSUOKA Ichiro, Higašikavas pilsētas mērs.
 8. MATSUSHIMA Masayuki, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Integral Corporation vecākais padomnieks, bijušais Japan Bank priekšsēdētāja vietnieks.
 9. YASUTOMI Masafumi, kultūras, tūrisma, sporta un izglītības darba grupas priekšsēdētājs un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Tokijas metro Co.Ltd padomnieks.
 10. MINAGAWA Yoshitsugu, lauksaimniecības un reģionālās attīstības darba grupas priekšsēdētājs un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Norinchukin Research Institute Co., Ltd. galvenais padomnieks

Otrajā rindā, no kreisās uz labo pusi:

 1. SEKIYAMA Mamoru, Investīciju, tirdzniecības un infrastruktūras darba grupas priekšsēdētājs un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Bijušais Marubeni korporācijas prezidenta vietnieks.
 2. ISHIDA Hiroyuki, Keio universitātes profesors, Sporta medicīnas pētījumu centra vadītājs.
 3. KAMIYAMA Yoshinari, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Uzņēmuma “Kaiko Dengyo” prezidents.
 4. Zigmārs Zilgalvis, Latvijas vēstnieks Japānā.
 5. MIYAMOTO Yoichi, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktors. Shimizu korporācijas direktoru padomes priekšsēdētājs.
 6. HAMABE Kei, Higašikavas pilsētas tūrisma asociācijas prezidents.
 7. BAIKS Jānis, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.
 8. GLADKINS Guntis, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks infrastruktūras un biznesa jautājumos.
 9. HOMMA Michiyoshi, Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda revidents. Zvērināts advokāts, advokātu biroja “Homma un partneri” prezidents.
 10. HAYASHI Hiroyuki, rūpniecības politikas izpilddirektors. Nagano prefektūras valdība.
 11. THUCHIYA Yoichi, Uedas pilsētas mērs, Nagano prefektūra.