Valmieras novads nosūta Ukrainai elektrības ģeneratorus

Trešdien, 30. novembrī, uz Ukrainu devās Valmieras novada pašvaldības, uzņēmēju un iedzīvotāju sarūpētā humānās palīdzības krava – elektrības ģeneratori, ierakumu sveces, apģērbs un pārtika.

Pēdējās nedēļās Krievijas armija intensīvi apšauda Ukrainas teritoriju ar raķetēm un veic uzbrukumus ar droniem, cenšoties iznīcināt infrastruktūru, lai iedzīvotājiem nāktos pavadīt ziemu bez siltuma un elektrības. Redzot Ukrainas tautas ciešanas, Valmieras novada iedzīvotāji vēlas sniegt visu iespējamo palīdzību. Pēc saņemtās informācijas no draugiem Ukrainā, visvairāk viņiem ir nepieciešami elektrības ģeneratori, lai varētu nodrošināt slimnīcu, patvertņu, siltumapgādes sistēmu un citas kritiskās infrastruktūras darbību.

Oleksandrs Miščenko, Ukrainas vēstnieks Latvijā pauda lielu pateicību par dāvinājumu, kas ir ļoti būtisks Ukrainas tautai. Viņš īpaši uzsvēra, ka mazā Latvija ir viena no līderiem palīdzības sniegšanā, salīdzinot ar citām daudz lielākām un turīgākām valstīm. “Draugi tiek iepazīti nelaimē. Jūs daudz labāk izprotat mūsu situāciju, jo paši esat pārdzīvojuši okupāciju, iedzīvotāju deportācijas un citas ciešanas, ko jums ir sagādājusi Krievija. Ukraiņu tauta būs jums mūžīgi pateicīga. Mēs kopā uzvarēsim!”

Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs: “Apzinoties to, ka pašlaik ģeneratori ir deficīta prece visā Eiropā un to piegāde no ražotājiem var ilgt vairākus mēnešu, Valmieras novada pašvaldība aptaujāja vietējos uzņēmumus, aicinot piedāvāt iegādei lietotus ģeneratorus, kas varētu vēl labi kalpot Ukrainā. Atsaucās zivju audzēšanas uzņēmums SIA “Blue Circle” no Ropažu novada, kas vēlējās pārdot divus mazlietotus ģeneratorus. Esam gandarīti par sadarbību ar šo uzņēmumu kopīga mērķa labā. Vēlos pateikties arī biedrības “Uzņēmēji mieram” pārstāvei Ievai Driksnai un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektorei Oksanai Kiriļukai par aktīvo iesaistīšanos palīdzības organizēšanā.”

Lauris Apsis, SIA “Blue Circle” valdes loceklis: “Turpinoties energokrīzei, mēs jau vasarā pasūtījām jaudīgāku ģeneratoru, kas atbilst mūsu pašreizējām vajadzībām. Tādēļ šie divi mazlietotie ģeneratori, kas bija vien pāris gadus kalpojuši kā rezerves enerģijas avots mūsu ražotnē, vairāk nebija nepieciešami. Uzzinot par valmieriešu vēlmi palīdzēt Ukrainai, mēs labprāt iesaistījāmies šajā projektā ar savu ieguldījumu, samazinot pārdošanas cenu par 5000 eiro, kā arī palīdzot organizēt ģeneratoru nosūtīšanu uz Ukrainu.”

Oksana Kiriļuka, Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore: “Valmieras novada pašvaldības iegādātais 130 kW jaudas elektroģenerators tiks nosūtīts uz Ukrainkas pilsētu, kas ir smagi cietusi pēc daudzkārtējām apšaudēm jau kopš kara sākuma šī gada februārī. Krievijas armija apzināti mēģina iznīcināt pilsētā esoši termoelektro staciju, kas apgādā ar elektrību ne tikai Ukrainkas pilsētu, bet visu reģionu. Tādēļ pašlaik elektrība pilsētā tiek nodrošināta tikai vienu stundu diennaktī. Raķešu uzbrukumos ir tik daudz cietušo, ka viņus izvieto pat vietējās slimnīcas dzemdību nodaļā. Taču slimnīca nevar normāli funkcionēt, jo nav nodrošināta stabila elektroapgāde. Tādēļ Valmieras novada dāvinātais ģenerators ir kritiski svarīgs slimnīcas darbībai.”

Biedrība “Valmieras uzņēmēju klubs” par biedru ziedotajiem līdzekļiem iegādājās 40 kW jaudas ģeneratoru, kas tiks nosūtīts uz Valmieras sadraudzības pilsētu Čerkasiem.

Andris Kabraks, Valmieras uzņēmēju kluba pārstāvis: “Mūsu organizācija, kurā darbojas 30 biedri, jau no kara sākuma ir iesaistījusies palīdzības sniegšanā Ukrainai. Turpinoties Krievijas uzbrukumiem civiliedzīvotājiem, uzņēmēju kluba biedri bija vienisprātis, ka nepieciešams sagādāt kritiski nepieciešamās lietas draugiem Ukrainā, tādēļ nolēmām sniegt savu artavu, dāvinot ģeneratoru Čerkasiem.”

Šis jaudīgais ģenerators Čerkasos nodrošinās gan skolas Nr.17, gan palīdzības punkta darbu. Šādi palīdzības punkti izveidoti visā Ukrainā. Tajos iedzīvotāji var nākt sasildīties, uzlādēt ierīces, saņemt medicīnisko palīdzību un citus pakalpojumus. Bieži vien palīdzības punktos nodrošina bērnu pieskatīšanas pakalpojumus.

2,8 kW elektrības ģeneratoru ziedoja Valmieras novada senioru pāris, Juris un Alda Bitlāči, kā arī viņu dēls Andris. Ģenerators turpmāk nodrošinās apgaismojumu un ventilācijas darbību bumbu patvertnē, kur no Krievijas raķetēm slēpjas Ukrainkas pilsētas bērni. Alda ir keramiķe. Palīdzības sūtījumam viņa pievienojusi 20 pašgatavotus svilpavniekus kā dāvanu ukraiņu bērniem.

Palīdzības kravā ietilpst arī citas Valmieras novada iedzīvotāju ziedotās mantas. Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda”, atsaucoties uz biedrības “Tavi draugi” rīkoto akciju “Draugu sveču mēnesis”, divās dienās ierakumu sveču darbnīcā piedalījās vairāk nekā 70 lieli un mazi dalībnieki, izgatavojot 413 ierakumu sveces, kas arī tika nosūtītas uz Ukrainu. Vēl 160 sveces ir sagatavotas apliešanai ar vasku un uz Ukrainu ceļos nākamreiz. Viena šāda svece deg vairākas stundas. Gan tiem, kuri palikuši bez elektrības un siltuma, gan karavīriem, kuri atrodas ierakumos, šāda svece var būt vienīgais siltuma avots, lai uzsildītu ēdienu vai vienkārši sasildītu rokas. Paldies iedzīvotājiem un uzņēmējiem par darbu un nepieciešamo materiālu sagādāšanu. Vidzemes slimnīca ziedoja medicīnas apģērbu ukraiņu kolēģiem. Palīdzības kravā tika nosūtīts arī iedzīvotāju ziedotais siltais apģērbs un pārtika. Kāds bitenieks dāvāja spaini medus.

Valmieras novada pašvaldība nosūtīja arī simboliskus sveicienus Čerkasu, Ukrainkas, Trostjaņecas, Brodu, Červonogradas, Slavutičas pašvaldības un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas darbiniekiem viņu profesionālajos svētkos, novēlot izturību, organizējot un sniedzot palīdzību savas pašvaldības iedzīvotājiem.