Valmieras novada tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāsts – lauku māja “Lantus”

Par lauku māju “Lantus” ir dzirdējis gandrīz katrs, kurš ir meklējis vietu Vidzemes pusē, kur ainaviskā un mierīgā lauku vidē svinēt kāzas vai atzīmēt kādus citus lielākus dzīves notikumus. “Kāzu šķūnis” var uzņemt līdz pat 100 viesiem, un, kas ir īpaši ekskluzīvi, šķūnis ir aprīkots ar profesionālu virtuves zonu. Tas ir jāapskata pašu acīm, līdz ar to – jābrauc ciemos!

Lauku mājā Bērzaines pagastā mūs sagaida saimnieks Māris Šternmanis ar sievu Ingunu, kā arī draudzīgā suņu meitene Džeta, kura pie saimniekiem nokļuvusi tikai pirms 10 dienām. Sarunu ar tūrisma uzņēmēju sākam ar stāstu par to, kāds ir bijis ceļš uz darbošanos lauku tūrismā. Lauku īpašums tika atgūts 1994. gadā, un sākumā tas kalpojis kā vieta, kur pašiem atbraukt un atpūsties brīvdienās un vasarās. Tā tas bijis līdz 2003. gadam, kad ceļā uz Rīgu pa radio dzirdējis reklāmu, ka Lauku atbalsta dienests aicina pieteikties lauku māju īpašniekus projektu īstenošanai. Neesot bijis divu domu – ir jāpiesakās! Projekts ticis atbalstīts, un tad ir bijis jāķeras pie darba. Trīs gadu laikā ar ļoti ievērojamiem ieguldījumiem ir tapis svinību komplekss. Strādājot ar šādu lielu un resursietilpīgu projektu, uzņēmējdarbības diversifikācija/ piedāvājuma dažādošana palīdzējusi izdzīvot krīzes apstākļos.

Kāzu sezona ir no maija līdz septembrim. Pārējā laikā lauku mājas viesmīlīgo kamīnzāli un viesu numuriņus izmanto gan korporatīvie klienti, gan nelielu svinību rīkotāji. Iecienīta atpūta ir lauku SPA – baļļa, pirts un baseins. Saimnieks Māris ir mācījies pirts skolā, kur iesaistīties piedāvājis draugs. Ar apgūtajām zinībām viņš lutina ģimeni un tuvākos draugus, aicinot tos uz pirts procedūrām.

Māris ir liels ceļotājs. Īpaši viņš uzteic Latgales viesmīlību un to praktizē lauku mājā “Lantus” – saimnieks ir nemanāms, bet atsaucīgs un visu redz. Klients ir jāsajūt, un kur vēl labāk var būt – atbrauc smaidīgi un priecīgi klienti, bet aizbrauc vēl smaidīgāki un vēl priecīgāki. Saimniekam patīk rīkot svētkus draugiem, bet galu galā izveidojas pasākums ar vērienu. Pāris gadus lauku sētā ir tikuši rīkoti Līgo svētku pasākumi, kas pulcējuši pat 400 viesu!

Lūgts raksturot savu viesi, saimnieks bilst, ka tas ir latvietis no Rīgas puses virs 30, kuram ir stabili ienākumi un laiks kvalitatīvi baudīt nopelnīto atpūtu. Nereti ierodas arī ārvalstu viesi, kas visbiežāk ir reizēs, kad precības notiek starp latvieti un ārzemnieku. Lauku SPA atpūtas iespējas izmanto tuvo kaimiņzemju viesi, kuri “Lantus” atrod caur Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrības “Enter Gauja” un lauku tūrisma asociāciju “Lauku ceļotājs” mārketinga aktivitātēm. Vietējā tirgū uzņēmējs pats aktīvi domā par uzņēmuma atpazīstamību, lai gan atzīst, ka labi strādā reklāma “no mutes mutē”. Viesi novērtē lauku mājā saņemto pakalpojumu un nereti atgriežas atkārtoti. Saimnieks nebaidās no konkurences, bet aktīvi sadarbojas ar citiem uzņēmējiem, piemēram, Springšļu dzirnavām. Arī ar kaimiņiem ir ļoti labas attiecības, no kuriem nereti tiek saņemtas labas atsauksmes par pasākumu muzikālo noformējumu. Lauku sētas uzturēšanā iesaistās arī pieaugušie bērni, tāpat zālāja uzturēšanā palīdzība tiek lūgta kaimiņam. Laiku pa laikam rodas doma, ka vajadzētu algot dārznieci, jo saimniece viena vairs galā netiek ar arvien pieaugošo apstādījumu apjomu.

Sarunas noslēgumā, aicināts sniegt ceļavārdus, lauku tūrisma uzņēmējs, lauku mājas “Lantus” saimnieks Māris saka: ”Pirmkārt, nenobīties! Otrkārt, nevajag padoties, bet gan doties tālāk. Viegli nav, bet ja ir mērķis, agrāk vai vēlāk līdz mērķim nonāks”. Uzņēmējs atzīst, ka viņam vienmēr ir bijis plāns, bet viņš ir arī gājis uz risku, protams, izvērtējot un salāgojot potenciālos ieguvumus vai zaudējumus. Droši var teikt, ka Mārim Šternmanim piemīt gan uzņēmēja, gan arī viesmīlības gēns. Viņš atzīst – lai strādātu tūrismā, ir jāmīl cilvēki, bet nedrīkst aizmirst mīlēt arī sevi.

 Nākamajā Valmieras novada Tūrisma uzņēmēju pieredzes stāstā būs iespējams iepazīties ar četrzvaigžņu viesnīcas “Wolmar” saimnieci un uzzināt par viņas tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāstu.

Informāciju sagatavoja: Vineta Pūce, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītāja vietniece. Mob. tālr.: 25664420