Valmieras novada Tūrisma pārvaldes atskats uz 2023. gadu un plānotās aktivitātes 2024. gadā

2023. gadā Valmieras novada Tūrisma pārvalde īstenojusi dažādas tūrisma aktivitātes un turpinājusi iesāktos darbus tūrisma nozares attīstībai. Pirms diviem gadiem izveidojoties Valmieras novadam, veikti dažādi izpētes un plānošanas darbi, kas ļauj noteikt prioritātes un izvirzīt mērķus. Valmieras novada Tūrisma pārvalde strādājusi ar uzņēmējiem, attīstījusi dabas takas un tūrisma produktus, rīkojusi atraktīvus pasākumus, veicinājusi Valmieras novada atpazīstamību gan vietējā, gan starptautiskā līmenī. 2023. gads īpašs arī ar to, ka izstrādāta Valmieras novada Tūrisma stratēģija un aizvadīta pirmā tūrisma konference.

Gadu iesākām, aicinot ikvienu piedalīties Jaungada apņemšanās pārgājienā. Kā gadu iesāksi, tā turpināsi, vēsta paruna, tāpēc pasākumi plānoti tā, lai ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī novada ciemiņiem būtu interesanti. Turpinājām ar pilsētspēlēm “Divi zaķi ar vienu braucienu” Valmierā, Rūjienā, Mazsalacā, Strenčos un Sedā, noorganizēti 14 aktīvās atpūtas pasākumi ar kopumā teju 500 dalībniekiem. Pagājušajā gadā aizsākts pārgājienu un velo cikls “Ziemeļu stiga”, kura laikā sešos posmos devāmies no Valmieras gar Gauju, cauri Sedas purvam, gar Burtnieku, pa Rūjienas un Naukšēnu ieliņām līdz Unguriņu robežpunktam. Plānots, ka arī 2024. gadā, sākot no aprīļa, norisināsies “Ziemeļu stiga”, kura vedīs gar Igaunijas pierobežu uz Mazsalacu. Šobrīd ikvienam iespēja izspēlēt ciemu spēles “Divi zaķi ar vienu braucienu” Dikļos, Valmiermuižā, Trikātā un Naukšēnos. Spēļu norise līdz 7. aprīlim. Savukārt pavasarī un rudenī norisināsies “Lielā Valmieras novada ekskursija” uz Rūjienu, Burtniekiem, Mazsalacu, bet ceturtais maršruts – “Aklais randiņš” – vedīs dalībniekiem iepriekš nezināmajā.

Jau ierasts, ka katru gadu norisinās “Mājas kafejnīcu dienas”. Pagājušajā gadā pasākumā savas namdurvis vēra 26 māju kafejnīcas ~3500 gardēžiem no dažādām pasaules malām, tostarp arī tādām valstīm kā ASV, Lielbritānijas, Zviedrijas, Spānijas, Ukrainas, Itālijas un Somijas. Arī šogad Mājas kafejnīcu dienas Valmieras novadā notiks 3. un 4. augustā. Valmieras Restorānu nedēļa pērn norisinājās divas reizes – pavasarī un rudenī, pulcinot teju 3000 viesus. Astoņi Valmieras restorāni viņus uzņēma un izcēla novada garšas sadarbībā ar saimniecībām un mājražotājiem. 2024. gadā Restorānu nedēļas norise plānota no 18. novembra līdz 1. decembrim. Tāpat ilggadēja tradīcija ir Valmieras novada Tūrisma akcija, kurā 2023. gadā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieku, konkurējot par galvenās balvas iegūšanu – Erenpreiss velosipēdu. Arī šogad esam jau sākuši akcijas plānošanu, un tā norisināsies no augusta līdz oktobrim.

Starptautiskā tūrisma attīstībā turpinās Valmieras novada pašvaldības sadarbība ar Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrību “Enter Gauja”, lai novada piedāvājumu iekļautu kopējās aktivitātēs. 2023. gadā Valmieras novads tika pārstāvēts divās starptautiskās tūrisma izstādēs Nīderlandē un Somijā, tāpat šogad jau aizvadīta pirmā šī gada starptautiskā izstāde Somijā. Turpinās sadarbība ar tīklojumu “ViA Hansaetica” un Igaunijas pilsētu Vīlandi, piedaloties Vīlandes Hanzas dienās, izstrādāta arī īpaša ceļošanas spēlē igauņu mērķauditorijai “Valmiera ringreisi mäng!” Uzsākta sadarbība ar “Tartu 2024”, jo Valmieras novads ir pa ceļam uz 2024. gada kultūras galvaspilsētu un šogad tiks pozicionēts kā laba pieturvieta tiem, kuri dodas uz vai no Tartu.

2023. gadā uzņemti tūroperātori, žurnālisti un pašvaldību pārstāvji no Japānas, Gruzijas, Somijas, Lielbritānijas, Lietuvas un Igaunijas. Turpinātas arī Valmieras novada mobilā TIC aktivitātes, apmeklējot Valmieras novada lielākos pasākumus, kā arī esam piedalījušies “Latvijas tirgotāju dienās”, Šauļu tūrisma ielā Lietuvā, XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos Esplanādē.

2022. gadā aizsāktā tradīcija turpināta arī 2023. gadā – ik mēnesi dalīties ar tūrisma uzņēmēju pieredzes stāstiem par tūrisma produktu attīstīšanu. Stāstos esam vairāk uzzinājuši par Vīna darītavu “Matilde”, “Ēdiendari”, “Vidzemes laivām”, “Kalnmestriem”, “Mežurgām”, kaņepju sētu “Adzelvieši”, “Gulbīt’s” desertu darbnīcu”, “Strenču viesu namu”, un filcēšanu pie Ingas Loginas. Arī 2024. gadā plānots turpināt uzņēmēju intervijas, un pirmā no tām – ar Raisu Jablonsku no “R Chocolate” jau ir tapusi.

Gada laikā Tūrisma pārvalde vairākkārtēji un par dažādām tēmām tikusies ar Valmieras novada tūrisma uzņēmējiem. Organizēti divi tūrisma uzņēmēju pieredzes apmaiņas braucieni, kuri norisinājās tepat Valmieras novadā, lai veicinātu tīklošanos un iepazītu  cits cita piedāvājumu. Arī šajā gadā plānots viens brauciens novada teritorijā, savukārt otrs – pie kaimiņiem igauņiem.

2023. gadā izstrādāta Valmieras novada Tūrisma attīstības stratēģija 2024.–2028. gadam. Notika septiņas tikšanās katrā apvienībā, lai noskaidrotu lokālo uzņēmēju intereses un domas. Katru mēnesi uzņēmēji saņem ikmēneša atskatu par pārvaldes iesāktajām un paveiktajām aktivitātēm.

2023. gadā Valmieras novada tūrisma vortālā “visit.valmiera.lv” ieviesta lietuviešu valodas versija, jo arvien palielinās tieši šīs valsts ceļotāju klātbūtne Valmieras novadā. Šajā gadā plānots turpināt darbu arī pie vācu valodas versijas sagatavošanas. Aizvadītajā gadā par Valmieras novada tūrisma iespējām un piedāvājumu rakstīts žurnāliem “Mājas Viesis” un “Ainavu dārgumi”, informācija iekļauta grāmatā “Unique Baltics”, Vīlandes apriņķa laikrakstā “Sakala”, Igaunijas laikrakstā “Puhkus Lätis 2023”, lietuviešu izdevumā “Lankitinos Vietos Latvijoje”,  Reisijuht.ee, dažādi raksti arī delfi.ee un delfi.lt, tūrisma gids, travelnews.lv. Oktobrī Simjūda gadatirgu un Valmieras pilsētas tūrisma piedāvājumu iepazina ceļotāju ģimene un bloga “Četri ceļo gardi” veidotāji. Tāpat arī 2024. sadarbību ar šo blogeru ģimeni turpinām, un iznācis arī otrais raksts par novada ziemeļu pusi. Šogad arī mērķtiecīgi plānojam strādāt Baltijas tirgū, piedāvājot dažādus reklāmrakstus un aktivitātes. Aizvadītas profesionālu foto uzņemšanas sesijas pie tūrisma uzņēmējiem, tādejādi veicinot to vizuālā tēla atpazīstamību. 2023. gadā izstrādāts Valmieras novada reprezentējošs video, kas ataino ne tikai Valmieras novada tūrisma uzņēmēju piedāvājumu, bet arī krāšņo dabu, plašo mājražotāju tīklu un ik uz soļa redzamo novada attīstību. Papildināts Valmieras novada suvenīru klāsts ar Valmieras un Valmieras novada reprezentējošām lietām, kas ikvienam interesentam pieejamas Valmieras Tūrisma informācijas centrā Bruņinieku ielā 1, Valmierā, Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā Parka ielā 2, Zilākalnā un Mazsalacas tūrisma informācijas punktā Parka ielā 31. Plānots, ka 2024. gadā tiks turpināts darbs pie suvenīru tirdzniecības tīkla izplatības attīstīšanas, sadarbojoties ar Naukšēnu Cilvēkmuzeju un uzņēmējiem, kuri jau nodarbojas ar suvenīru tirdzniecību.

2022. gadā liels darbs ieguldīts, apsekojot visus (107) Valmieras novada tūrisma informācijas stendus un konstatējot, kādi darbi jāveic to uzlabošanā un atjaunošanā. 2023. gadā Valmieras novada Tūrisma pārvalde veikusi 27 stendu atjaunošanu visās Valmieras novada apvienībās, aktualizējot tajos esošās kartes pilsētu un ciemu centros. Arī šogad plānots intensīvs darbs pie stendu atjaunošanas, lai tūristiem būtu pieejama kvalitatīva informācija. Jūnija sākumā Vidzemes Augstskolas studenti integrētās lauku prakses ietvaros veica labiekārtošanas darbus Jēču dabas takā un Zilākalnā. Savukārt Dikļos, pateicoties Lauku atbalsta dienestam un LEADER projektam, īstenota Dikļu Dziesmu svētku takas izveide ar audio gida punktiem. Valmierā atjaunots audio gida vizuālais risinājums pilsētvidē, kā arī aktualizēta informācija par objektiem. Audio gidā iekļauti 33 īpaši stāsti par pilsētu, apskates vietām, tūrisma objektiem, to vēsturisko izcelsmi un nozīmi mūsdienās. Valmieras audio gids klausītājiem sniedz unikālu pieredzi, jo tajā stāstus iespējams klausīties dažādu Valmieras Drāmas teātra aktieru izpildījumā. Plānots, ka nākotnē audio gida piedāvājums tiks attīstīts arī citviet Valmieras novadā. Šajā gadā tiks strādāts pie īpaša Valmieras novada skulptūru audiogida. Sākts darbs pie Zaļo dzelzceļu atzaru izveidošanas, tie būs apļveida maršruti, kas ietvers Zaļā dzelzceļa posmus un izveidos apli pa citiem ceļiem, lai velobraucienu pa šķietami taisno dzelzceļa līniju padarītu vēl interesantāku. Tāpat arī ESTLAT pārrobežu programmā uzsākts darbs pie dzelzceļa “Rūjiena–Meizakila” pārveidošanas par Zaļo dzelzceļu. Ar lielu nepacietību arī gaidām jaunā skatu torņa un veselības takas darbu pabeigšanu Zilākalnā. Plānots, ka tie noslēgsies šī gada maijā.

Gada laikā atjaunoti drukātie materiāli – Valmieras ielu stāsti, ceļvedis “Ceļo un atpūties Valmieras novadā”, ekskursiju maršruti Valmieras novadā, “Valmiera – Hanzas pilsēta” atjaunots angļu valodā, kā arī izdots igauņu un lietuviešu valodā. Izstrādātas pilsētu kartes – Rūjiena, Mazsalaca, Seda un Strenči, Valmiera. 2024. gadā strādāsim pie esošo materiālu aktualizēšanas, ceļveža “Ekskursiju maršruti Valmieras novadā” izdošanas un “Velomaršruti Valmieras novadā” idejas attīstīšanas.

Neskatoties uz lieliem izaicinājumiem saistībā ar 2024. gada budžeta un plānoto aktivitāšu sabalansēšanu tā, lai aptvertu visus virzienus, arī šis gads būs dinamisks un piepildīts mārketinga, attīstības, starptautiskā tūrisma, uzņēmējdarbības un tūrisma norišu aktivitātēm. Par visām plānotajām aktivitātēm un jaunumiem informāciju meklē vortālā visit.valmiera.lv.

Informāciju sagatavoja: Toms Treimanis, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītājs, Mob. tālr.: 28644530, visit.valmiera.lv