Valmieras novadā plosās Āfrikas cūku mēris; cūku turētājiem jābūt uzmanīgiem!

cūka

Pārtikas un veterinārais dienests brīdina – Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres, Tukuma un Ventspils novadi šobrīd ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) augsta riska zona.

Šo novadu teritorijās ir konstatēts liels ar ĀCM inficēto meža cūku skaits.

Jo vairāk ar ĀCM slimu meža cūku ir novadā, jo augstāki slimības ievazāšanas riski ir mājas cūku novietnēm.

ĀCM ir nāvējoša dzīvnieku infekcijas slimība, ar kuru slimo cūku sugas dzīvnieki. Vīrusa rezervuārs dabā ir meža cūkas, kuru skaits pēdējos gados Latvijā ir strauji audzis, vienlaikus palielinot saslimšanas riskus arī mājas cūkām.

Vienīgais veids, kā pasargāt mājas cūkas no saslimšanas un neizbēgamas mokpilnas nāves, ir stingra biodrošības ievērošana ikdienā.

Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt nekādā kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem:

  • mājas cūkas nedrīkst laist ārā;
  • tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem;
  • nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē;
  • jebkuru transportlīdzekļu ritošās daļas, iebraucot piemājas teritorijā, ir jādezinficē.

Mēris nav redzams, taču tas var būt visur, kur pabijušas meža cūkas – mežmalā, dārzā, siena pļavā, uz ceļa, kas ved gar mājām. ĀCM novietnē ienes cilvēks pats, neievērojot iepriekš minētos biodrošības nosacījumus.

Paaugstināta ĀCM riska periods, kad mājas cūku turētājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, ik gadu ir no jūnija līdz septembra beigām.

Papildus informāciju par Āfrikas cūku mēri var iegūt Pārtikas un veterinārā dienesta tīmekļvietnē – https://www.pvd.gov.lv/lv/afrikas-cuku-meris-0

Informāciju sagatavoja:
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere