Valmieras novada peldvietu ūdens kvalitāte

Rūpējoties par iedzīvotāju veselību, sākoties šī gada siltajam laikam, ir veikti ūdens kvalitātes monitoringa mērījumi 17 neoficiālajās pludmalēs Valmieras novadā. 

Šobrīd rezultāti ir pieejami par septiņām peldvietām, par visām saņemot atzinumu, ka peldēties ir atļauts. Mērījumi veikti Silzemnieku pludmalē pie Burtnieka ezera, Gaujā pie Dzelzs tilta Valmierā, Gaujā Strenčos, Salacā pie Līču skolas, Vaidavas ezera pludmalē, Vecates atpūtas vietā pie Burtnieka ezera un Salacas ietekas, arī peldvietā “Rūja” pie Rūjienas vidusskolas.

Veicot peldvietu ūdens kvalitātes monitoringu, ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta gan laboratoriski (pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem), gan vizuāli novērtējot peldvietu, īpašu uzmanību pievēršot šādiem aspektiem: netipiska ūdens krāsa, virsmas aktīvās vielas, peldoši un citi atkritumi ūdenī, naftas produkti un fitoplanktona aļģu masveida savairošanās jeb ūdens ziedēšana.

Jāņem vērā, ka, ilgtoši turpinoties karstajiem laikapstākļiem, peldvietās var novērot zilaļģu savairošanos. Pirms peldes jānovērtē ūdens vizuālais stāvoklis. Ja tas ir iekrāsojies zaļā krāsā, saduļķojies, ir ar zilganzaļu plēvi virs ūdens un ar putām, tad ieteicams atturēties no peldēšanās. Zilaļģēm atmirstot, ūdenī var izdalīties toksīni, kas peldētājiem var radīt dažādas ādas un gļotādu alerģiskās reakcijas un iekaisumu.

Ar oficiālo un neoficiālo peldvietu sarakstu ir iespējams iepazīties Veselības inspekcijas mājaslapā, kur arī ir pieejami pēdējie monitoringa rezultāti.

Aicinām būt piesardzīgiem, izbaudot ūdens priekus.