Valmieras novadā norisināsies 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres pasākumi

2022.gada janvārī aprit 31 gads, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Pieminot barikāžu aizstāvjus, Valmieras novadā norisināsies barikāžu laika atceres pasākumi.

Valmierā

19. janvārī plkst. 19.00 Valmieras Kultūras centrā notiks Rēzeknes teātra “Joriks” izrāde “Barikādes.docx”. Izrāde balstīta uz Latgales un Vidzemes barikāžu dalībnieku atmiņām, kuri 1991. gadā bija 18–25 gadus veci jaunieši. Izrādes sižets ir par Ediju Riekstiņu un par katra dalībnieka atmiņām, pieredzi un emocijām, ko viņi pārdzīvoja 1991. gada janvārī. Izrādes veidotāji pētījuši barikāžu notikumu nozīmi to dalībnieku dzīvē, iedziļinājās viņu atmiņās, sajūtās, lai izdzīvotu tās vairāk nekā 30 gadus vēlāk uz teātra skatuves, dziedot tā laika iemīļotās dziesmas “Nāc dejot”, “Zem diviem karogiem”, “Dzimtā valoda” un citas. Biļetes cena: EUR 7–10. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzē”. Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.

20. janvārī no plkst. 16.00 līdz plkst. 21.00 Valmierā, pie Barikāžu piemiņas akmens (pie ēkas Rīgas ielā 50) un Vienības laukumā norisināsies muzikāls skaņu un gaismu tēlojums “Barikāžu stāsti”. Tiks iekurti atceres ugunskuri, kuros veroties varēs klausīties muzikālajā tēlojumā, kura tapšanā piedalījies mūziķis Rihards Saule un aktieris Ivo Martinsons. Barikāžu laika noskaņas ieskauti, klausīsimies barikāžu dalībnieku stāstus par piedzīvoto 1991. gadā, mijiedarbojoties ar Riharda Saules radītajām oriģinālkompozīcijām. Plkst. 15.00, pieminot 1991. gada janvāra notikumus, pie Barikāžu piemiņas akmens ziedus noliks un klātesošos uzrunās Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona štāba virsseržants Ojārs Zīle un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Īpašu muzikālo noskaņu radīs mūziķis Rihards Saule, piemiņas brīdī piedalīsies arī aktieris Ivo Martinsons

Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienībā

21. janvārī no plkst. 16.00, pieminot barikāžu laika aizstāvjus, Brenguļu centrā degs barikāžu atceres ugunskurs. Brenguļu Kultūras namā, Trikātas Saieta namā un Kauguru Kultūras namā janvārī būs apskatāma izstāde “Barikāžu stāsti”.

22. janvārī plkst. 15.00 Trikātā, Saieta namā norisināsies koncerts, kurā piedalīsies tautā iemīļotā dziedātāja Andra Baltača koncerts, jo Valda Atāla koncerts mākslinieka slimības dēļ atcelts! “Andris Baltacis ir grupas „Baltie lāči” solists un dvēsele. Viņa balss un dziesmas neatstāj vienaldzīgu nevienu latvieti….” tā par mākslinieku saka Arita Grīnberga. Dalība bez maksas! Pasākuma apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.

22. janvārī plkst. 15.00 Trikātas parkā tiks iedegts barikāžu piemiņas ugunskurs.

Burtnieku apvienībā

20. janvārī Ēveles centrā tiks iedegts barikāžu piemiņas ugunskurs.

No 16. līdz 26. janvārim Burtnieku Kultūras centrā būs apskatāma barikāžu piemiņas fotoizstāde “Barikāžu laiks”.

Kocēnu apvienībā

20. janvārī no plkst. 12.00 Kokmuižas pils parterā un Kokmuižas promenādē norisināsies 1991. gada barikāžu atceres pasākums – tiks iedegti piemiņas ugunskuri un Kocēnu pamatskolā notiks vēstures stunda. Plkst. 17.00 Kocēnu Kultūras namā izskanēs barikāžu laika dziesmas un atmiņas kopā ar dziedātāju Ievu Akurateri, Leonu Sējānu (ģitāra) un Matīsu Akurateru (perkusijas). Ieeja koncertā bez maksas, iepriekš piesakoties pa tālruni 22005508 (Ilona Migla). Koncerta apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.

20. janvārī no plkst. 18.00 līdz plkst. 20.00 Dikļos, Vika pasaku parkā norisināsies gaismas un skaņas uzvedums “Dzīvie stāsti”, veltīts 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai.

Pasākums ir atcelts. 22.janvārī plkst. 16.00 Bērzaines Tautas namā notiks Kocēnu apvienības barikāžu dalībnieku atceres pasākums-koncerts ar Dobeles Zemessargu ansambļa piedalīšanos. Ieeja bez maksas ar iepriekšēju pieteikšanos pie pagastu bibliotekāriem. Pasākuma apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.

Mazsalacas apvienībā

20. janvārī no plkst. 16.00 Mazsalacā, Saieta laukumā degs Barikāžu atceres ugunskurs. Mazsalacas vidusskola šo dienu atzīmēs, iededzot pie skolas ēkas ugunskuru.

Rūjienas apvienībā

Jeru pagasta bibliotēkā janvārī būs apskatāma barikāžu laika atcerei veltīta fotoizstāde.

Apmeklējot barikāžu atceres pasākumus, aicinām ievērot visus valstī spēkā esošos epidemioloģiskās drošības noteikumus!

Foto: Uģis Brālēns.