Valmieras novadā izdedzis mežs vairāk nekā 18 ha platībā

meža ugunsgrēks

Valmieras novada Skaņkalnes pagastā svētdien, 15. maijā, izcēlās meža ugunsgrēks, tā rezultātā izdega 18,18 ha meža, pārsvarā jaunaudzes. Valsts meža dienests ugunsgrēku likvidēja tajā pašā dienā neilgi pirms pusnakts. Precīzs ugunsgrēka izcelšanās iemesls šobrīd nav zināms, bet pieejamā informācija liecina, ka varētu būt bijusi ļaunprātīga dedzināšana.

Valsts meža dienests 15. maijā pl. 17.57 saņēma zvanu no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta operatīvā dežuranta par meža ugunsgrēku Valmieras novada Skaņkalnes pagasta Purtiltos. Dzēšanas darbos piedalījās Valsts meža dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un AS “Latvijas valsts meži” darbinieki. Ugunsgrēku izdevās likvidēt tās pašas dienas pl. 23.30.

Ugunsgrēkā izdeguši 18,18 ha meža, gandrīz visu izdegušo platību sastāda jaunaudzes. 16,47 ha no izdegušās platības ir valsts mežs, pārējā platība – privātais.

Meža ugunsgrēks sācies trijās vietās, Valsts meža dienestam pieejamā informācija liecina, ka šajā gadījumā varētu būt bijusi ļaunprātīga dedzināšana. Dienests informāciju nodos Valsts policijai tālākai apstākļu izmeklēšanai.

Šogad Valsts meža dienests reģistrējis 170 meža ugunsgrēkus. Kopumā izdeguši 162 ha, no tiem jaunaudzes 54 ha.

Kopš 2. maija visā Latvijas teritorijā ir izsludināts meža ugunsnedrošais laikposms. Ikvienam iedzīvotājam, uzturoties mežā, jāievēro ugunsdrošības prasības.

Mežā un purvā ir aizliegts:

  • nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
  • kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
  • atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
  • dedzināt atkritumus;
  • braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
  • veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Par šo aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

Valsts meža dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, uzrauga un īsteno meža uguns apsardzību, piedalās valsts meža politikas izstrādē, uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību. Dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža izmantošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm, ikreiz sasniedzot labāko rezultātu. Valsts meža dienests ir zemkopības ministram padota tiešās pārvaldes iestāde.

Informāciju sagatavoja: Vineta Vilcāne, Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja

VMD publicitātes foto ar ilustrējošu nozīmi