Valmieras novadā īstenoti seši “ZĪLE 2021” inovāciju projekti

2021. gadā jau ceturto reizi tika realizēta inovāciju atbalsta programma “ZĪLE”. Šogad inovāciju projektus realizēja seši komersanti, kas atbalstā kopumā saņēmuši 36948,56 eiro. Inovāciju atbalsta programmas “ZĪLE” mērķis ir veicināt jaunu produktu un inovāciju realizēšanu, stiprināt esošos uzņēmumus un veicināt jaunu tehnoloģisku uzņēmumu veidošanos Valmieras novadā. Aicinām iepazīties ar sešiem šajā gadā īstenotajiem projektiem.

Inovācijas veterinārijā

Viens no šī gada atbalsta saņēmējiem ir zemnieku saimniecība “Grasbergs veterinārija” (Bērzaines pagasts). Projekts tika realizēts ar mērķi stiprināt uzņēmumu un būtiski pilnveidot olšūnu aspirācijas, apaugļošanas in vitro un embriju transferences pakalpojumu. Projekta ietvaros iegādātās iekārtas un realizētās aktivitātes ļauj iegūt augstākas kvalitātes embrijus ar lielāku dzīvotspēju, tādējādi kāpinot ganāmpulka ģenētisko potenciālu. Projekts bija interesants arī ar to, ka, sadarbojoties uzņēmumam un Valmieras Valsts ģimnāzijai, skolēniem notika informatīvas nodarbības par veterinārijas jomu, dzīvnieku veterināra profesiju un dažādām inovācijām veterinārijā.

Mēbeļu ražošanas procesa robotizācija

SIA “WoodHeart” (Kocēnu pagasts) ir strauji augošs galdniecības uzņēmums Valmieras novadā, kas ražo koka logus, durvis un kāpnes, kā arī dizaina mēbeles pēc individuāla pieprasījuma un standarta mēbeles lielos apjomos eksportam. Inovāciju projekta mērķis bija optimizēt standarta mēbeļu ražošanas procesu, vienlaikus ceļos uzņēmuma produktivitāti un saglabājot konkurētspējīgu cenu eksporta tirgos. Robotizētās krāsošanas līnijas uzstādīšana ļāva uzņēmumam uzsākt jauna produkta ražošanu lielos apjomos, kāpināt eksporta apjomu un radīt jaunas darbavietas.

Efektīvāka dzirkstošas dabīgas augļu limonādes ražošana

Valmieras novada Trikātas pagasta uzņēmums “JK Konsultācijas” ir pazīstams arī ar zīmolu “Beverīnas dzērieni”, un tas ražo dabīgas augļu limonādes “Limmo”. Uzņēmuma rīcībā ir plaši augļu dārzi 7,3 ha platībā ar vairāk nekā 6000 jaunu augļu koku. Inovāciju projektā uzņēmums par galveno uzdevumu izvirzīja augļu limonādes ražošanas procesa un tehnoloģiju uzlabošanu, ceļot ražošanas jaudas, efektivitāti un produkta kvalitāti. Projekta ietvaros īstenotās aktivitātes un iegādātās iekārtas sulas apstrādei un karbonizācijai ļaus celt ražošanas jaudu piecas līdz sešas reizes. “Limmo” limonādes jau šobrīd pieejamas Latvijas klientiem, un uzņēmums drīz plāno uzsākt darbu arī pie eksporta tirgu iekarošanas.

Tenisa kortu automatizācija un apsaimniekošanas sistēma

ZĪLE 2021 atbalstu saņēma arī SIA “Kocēnu korti” (Kocēnu pagasts) – uzņēmums, kam pieder viesnīca “Bestes apartamenti” un tenisa halle “Bestes tenisa korti”. Inovāciju projektā tika automatizēta tenisa halle, izveidojot vienotu sistēmu efektīvas enerģijas vadībai, klientu veiktajām rezervācijām, kā arī halles piekļuves un uzraudzības vadībai. Veiksmīgi īstenotais projekts ļauj strādāt daudz efektīvāk, proti, nodrošināt maksimālu un pārskatāmu rezervāciju apjomu, mazinot dīkstāves, saglabāt augstu pakalpojuma kvalitātes līmeni un samazināt nepamatotus tēriņus, efektīvi izmantojot halles klimata iekārtas. Ieviestā sistēma būs noderīga arī nākotnē plānotajā otrajā tenisa hallē.

Runas atpazīšanas tehnoloģiju medicīnas dokumentu sagatavošanā

Runas atpazīšanas izmantošana medicīnas dokumentu sagatavošanā ir viens no veidiem, kā veicināt un paātrināt elektronisku dokumentu veidošanu, veselības nozarē tādējādi atvieglojot darbu ārstiem un māsām. Veselības aprūpes IT risinājumu uzņēmums SIA “Assistentis” (Valmiera) savā inovāciju projektā attīstīja runas atpazīšanas un automātiskas diktētā teksta transkripcijas tehnoloģiju, ceļot latviešu valodas runas atpazīšanas kvalitāti, īpaši medicīnas terminoloģijas jomā. Projekta īstenošanā tika izmantots ievērojams datu apjoms – 99 miljoni vārdu, vairāk nekā 100 000 teikumu un 3600 stundu audio materiāla. Runas atpazīšanas tehnoloģijas uzlabojumi notika sadarbībā ar Vidzemes slimnīcu. Projektam noslēdzoties, plānots izstrādāto risinājumu turpināt uzlabot, kā arī ikdienas izmantošanai ieviest Vidzemes slimnīcā un citās ārstniecības iestādēs Latvijā.

3D drukas tehnoloģija arhitektūras projektu izstrādē

SIA “SCO CENTRS” (Valmieras pagasts) ir pieredzējis būvmateriālu tirdzniecības, nekustamo īpašumu pārvaldības un projektēšanas uzņēmums. ZĪLE 2021 īstenotā inovāciju projekta mērķis bija izpētīt un ieviest 3D drukas tehnoloģiju tās pielietošanai arhitektūras projektu izstrādē. Uzņēmumā tika izveidota arhitektūras modeļu 3D drukas stacija, un no digitāliem CAD rasējumiem tika veikta precīzu, atkārtojamu, prognozējamu, mērogam atbilstošu fizisku 3D arhitektūras objektu modeļu druka. Šīs tehnoloģijas ieviešana uzņēmumā ļauj pilnveidot arhitektūras projektu izstrādes procesu un piedāvāt modeļus un objektus klientiem kā atsevišķu produktu.

Inovāciju atbalsta programmu “ZĪLE” plānots turpināt arī 2022. gadā, saglabājot programmas fokusu uz esošo uzņēmumu stiprināšanu un zināšanu un tehnoloģiju ietilpīgu inovāciju projektu īstenošanu Valmieras novadā.

Programmu “ZĪLE” jau trešo gadu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” ietvaros projektā “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas. Šī informācija atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.

Vairāk informācijas par atbalsta programmu “ZĪLE”: http://developvalmiera.lv/zile/.

Informāciju sagatavoja: Ilze Eglāja

Valdes priekšsēdētāja

Valmieras Attīstības aģentūra