Valmieras novadā vizītē – Latvijas un Igaunijas prezidenti

No 24. līdz 26. aprīlim darba vizītē Latvijā bija V. E. Igaunijas prezidents Alars Kariss (H. E. Mr Alar Karis) ar dzīvesbiedri Sirji Karisu (Mrs Sirje Karis). 26. aprīlī Igaunijas prezidents ar kundzi un Latvijas Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Levites kundzi viesojās Valmieras novadā.

No 24. līdz 26. aprīlim valsts vizītē Latvijā viesojās V. E. Igaunijas prezidents Alars Kariss (H. E. Mr Alar Karis) ar dzīvesbiedri Sirji Karisu (Mrs Sirje Karis). 26. aprīlī Igaunijas prezidents ar kundzi un Latvijas Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Levites kundzi viesojās Valmieras novadā.

Vizītes galvenais mērķis bija drošības jautājumus pārrunāšana, abu valstu ekonomiskās sadarbības stiprināšana un dažādu aktuālo jautājumu apspriešana.

Ņemot vērā Indriķa hronikas ietekmi abu tautu vēstures stāsta veidošanā, pirmā vizītes vieta, kur Valmieras novadā viesojās Latvijas un Igaunijas prezidenti ar kundzēm, bija Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca. Tur viņus sagaidīja mācītājs Gints Polis, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks ar dzīvesbiedri Ilzi Ulmi-Baiku un Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Liene Rokpelne.

Rubene ir viena no iespējamām vietām, kur viduslaikos Imeras novadā veidojās kristīgā kopiena. Iespējams, tieši te latgaļus uz kristīgiem dievkalpojumiem kopā pulcināja Livonijas hronikas autors Indriķis jeb Heinrihs. Tā dēvētā Indriķa hronika ir senākā Latvijas teritorijā tapusī hronika, kas vēsta par kristīgās ticības ienākšanu, personībām, cīņām Livonijā, kas aptver mūsdienu Latvijas un Igaunijas teritoriju. Dievnamā izvietota multimediāla ekspozīcija “Pa Hronikas pēdām”. Tā ļauj ikvienam baznīcas apmeklētājam iepazīties ar būtiskiem kultūrvēstures notikumiem gan plašākā reģiona kontekstā, gan arī sīkāk apskatot Rubenes baznīcas divu priesteru – Livonijas Indriķa un Kristofa Hardera – personības.

Pēc tam Latvijas un Igaunijas prezidenti devās uz Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu. Godinot Vīlandes Skolnieku rotas kareivi Viktoru Andersonu, kurš 1919. gada 26. maijā, cīnoties ar Sarkano armiju par Valmieras atbrīvošanu, Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas tornī krita kaujā, prezidenti nolika ziedus pie piemiņas plāksnes. 1919. gada 26. maijā Valmieru no lieliniekiem atbrīvoja igauņu karaspēks, kura sastāvā bija Vīlandes Skolnieku rota. Igauņu puišu iedvesmoti, cīņai pievienojās arī Valmieras jaunieši. Vēlāk, apvienojoties ar cēsniekiem, izveidojās brīvprātīgo Cēsu pulka Skolnieku rota, kas piedalījās gan Cēsu kaujās, gan turpmākajās Latvijas brīvības cīņās.

Andra Levites kundze un Sirje Karisas kundze apmeklēja Valmieras SOS Bērnu ciematu. Prezidentu kundzes pavadīja Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Jāņa Baika dzīvesbiedre Ilze Ulme-Baika. Mājīgā atmosfērā un sirsnīgās sarunās kundzes iepazinās ar vienu SOS Bērnu ciemata ģimeni un uzzināja par ciemata darbību.

Pēc tam Latvijas un Igaunijas prezidenti ar dzīvesbiedrēm apmeklēja Vidzemes Augstskolu, uzzinot par tās darbību, mērķiem, pētniecisko darbu, projektiem, kā arī priekšrocībām un izaicinājumiem, esot reģionālajai augstskolai un spējot veiksmīgi reaģēt uz uzņēmēju pieprasījumu darba tirgum. Tāpat bija iespēja izmēģināt virtuālās realitātes laboratorijas tehnoloģijas.

Vizītes izskaņā abu valstu prezidenti viesojās SIA “Rūjienas saldējums”, uzzinot arī par uzņēmuma veiksmes stāstu, pirms septiņiem gadiem kļūstot par ASV kompānijas “Minimelts Co” saldējuma bumbiņu ražotāju un izplatītāju Eiropā. Par to klātienē pastāstīja “Minimelts Co” dibinātājs Toms Mozijs, atklājot, kāpēc investoram no ASV uzticams un saistošs šķitis salīdzinoši mazs uzņēmums Rūjienā. Tas bija lielisks pavērsiens uzņēmuma darbībā, un pašlaik Rūjienas saldējums ceļo uz vairāk nekā 20 valstīm, tostarp uz Igauniju. Tālākās un eksotiskākās ir Gvatemala un Maurīcija. Par spīti karam produkcija tiek eksportēta arī uz Ukrainu.

Igaunijas prezidenta valsts vizīte Latvijā noslēdzās ar sirsnīgām atvadām simboliskā vietā – Unguriņu robežpunktā pie Latvijas–Igaunijas robežas. Pie Baltijas ceļam veltītās skulptūras ar muzikālu priekšnesumu uzstājās folkloras kopas “Dzīne” un “Lõõtsanøøbid”.

Delegāciju uzņēma Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone, asociētais profesors, padomes loceklis Gatis Krūmiņš, SIA “Rūjienas saldējums” īpašnieks Igors Miezis un “Minimelts Co” dibinātājs Toms Mozijs, Valmiermuižas alus saimnieks Aigars Ruņģis, Valmieras novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Jānis Olmanis, Valmieras novada Attīstības pārvaldes vadītāja Evija Nagle un ārējo sakaru organizatore, projektu vadītāja Eva Monika Švarca.

FOTOGALERIJA