Valmieras muzejs dalās pieredzē ar muzejiem un kultūras iestādēm Ukrainā

Otrdien, 2. aprīlī, Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma un Vēstures nodaļas vadītāja, direktores vietniece zinātniskā darbā Liene Rokpelne tiešsaistē Ukrainas muzeju un dažādu kultūras un tūrisma iestāžu 170 darbiniekiem pastāstīja par Valmieras muzeju, tā attīstību un jauno ekspozīciju “de Woldemer”. “Ideja par šādu pieredzes apmaiņu radās Trostjaņecas pilsētas mēram Jurijam Bovam, kurš viesojies arī Valmieras muzejā. Ļoti ceram, ka mūsu pieredze būs noderīga un palīdzēs rast jaunas apmeklētāju piesaistes iespējas. Sarunas laikā vienojāmies, ka labprāt turpināsim saziņu, gan atbildot uz interesējošiem jautājumiem, gan uzzinot arī vērtīgu pieredzi, kas mums noderētu muzeja piedāvājuma attīstībā. Pēc Krievijas sāktā agresijas kara Ukrainā ir ļoti sāpīgi redzēt, ka agresori iznīcina ne tikai cilvēkus, bet arī kultūrvietas un vēsturisko mantojumu. Tāpēc liels prieks par Ukrainas muzeju apņēmību turpināt strādāt un attīstīties, meklējot jaunus sadarbības partnerus,” stāsta Valmieras muzeja vadītāja Iveta Blūma. Sarunas dalībnieki uzzināja par Valmieras muzeja 20 gadu attīstības programmu, izpētes darbiem, mērķiem, pieejamības veicināšanu, dažādām muzeja piedāvātajām programmām un jaunās ekspozīcijas “de Woldemer” izveidi. Tas bija nopietns darbs desmit gadu garumā, ne tikai jaunā stikla apjoma virs pils mūriem izbūves dēļ, to veicot ar lielu pietāti pret valsts nozīmes arhitektūras pieminekli, bet arī seno ēku restaurēšanas dēļ, ēku atjaunošanu veicot pēc iespējas autentiski. Ekspozīcijas saturs veidots tā, lai informācija būtu gan lasāma, gan skatāma, gan saklausāma, pat sataustāma un sasmaržojama, lai ir interesanti gan maziem, gan lieliem, gan interesentiem, kuri iepazīst Valmieras vēsturi, gan profesionāļiem, kuri vēlas par to uzzināt padziļināti. Jāpiemin, ka 7. martā svinīgā ceremonijā Valmieras muzeja ekspozīcijas “de Woldemer” ēka konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2023” nominācijā “Jaunbūve – sabiedriska ēka” ieguva 1. vietu. Iegūts arī apbalvojums “Eksporta un inovācijas balva 2023” kategorijā “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”. Taču, kā saka Iveta Blūma, lielākā balva ir plašais apmeklētāju loks, pārstāvot vairāk kā 25 valstis, atzīstot, ka ekspozīcija ir interesanta dažāda vecuma cilvēkiem un ļauj Valmieru iepazīt ne tikai pilsētas viesiem, bet arī vietējiem iedzīvotājiem atklāt daudz jauna. Pieredzes apmaiņa norisinājās sadarbībā Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas pārstāvniecību Latvijas Republikā un tās vadītāju Oksanu Kiriļuku (Oksana Kyryliuk). Asociācijas mērķis ir mērķtiecīgi organizēt palīdzības sniegšanu mazajām pašvaldībām Ukrainā, kā arī sniegt palīdzību Ukrainas atjaunošanā pēc kara un valsts integrācijai Eiropas Savienībā, tostarp veidojot arī starptautiskas partnerības sadarbībai dažādās jomās.

Otrdien, 2. aprīlī, Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma un Vēstures nodaļas vadītāja, direktores vietniece zinātniskajā darbā Liene Rokpelne tiešsaistē Ukrainas muzeju, dažādu kultūras un tūrisma iestāžu 170 darbiniekiem pastāstīja par Valmieras muzeju, tā attīstību un jauno ekspozīciju “de Woldemer”.

“Ideja par šādu pieredzes apmaiņu radās Trostjaņecas pilsētas mēram Jurijam Bovam, kurš viesojies arī Valmieras muzejā. Ļoti ceram, ka mūsu pieredze būs noderīga un palīdzēs rast jaunas apmeklētāju piesaistes iespējas. Sarunas laikā vienojāmies, ka labprāt turpināsim saziņu, gan atbildot uz interesējošiem jautājumiem, gan uzzinot arī vērtīgu pieredzi, kas mums noderētu muzeja piedāvājuma attīstībā. Pēc Krievijas sāktā agresijas kara Ukrainā ir ļoti sāpīgi redzēt, ka agresori iznīcina ne tikai cilvēkus, bet arī kultūrvietas un vēsturisko mantojumu. Tāpēc liels prieks par Ukrainas muzeju apņēmību turpināt strādāt un attīstīties, meklējot jaunus sadarbības partnerus,” stāsta Valmieras muzeja vadītāja Iveta Blūma.

Sarunas dalībnieki uzzināja par Valmieras muzeja 20 gadu attīstības programmu, izpētes darbiem, mērķiem, pieejamības veicināšanu, dažādām muzeja piedāvātajām programmām un jaunās ekspozīcijas “de Woldemer” izveidi. Tas bija nopietns darbs desmit gadu garumā, ne tikai jaunā stikla apjoma virs pils mūriem izbūves dēļ, to veicot ar lielu pietāti pret valsts nozīmes arhitektūras pieminekli, bet arī seno ēku restaurēšanas dēļ, ēku atjaunošanu veicot pēc iespējas autentiski. Ekspozīcijas saturs veidots tā, lai informācija būtu gan lasāma, gan skatāma, gan saklausāma, pat sataustāma un sasmaržojama, lai ir interesanti gan maziem, gan lieliem, gan interesentiem, kuri iepazīst Valmieras vēsturi, gan profesionāļiem, kuri vēlas par to uzzināt padziļināti.

Jāpiemin, ka 7. martā svinīgā ceremonijā Valmieras muzeja ekspozīcijas “de Woldemer” ēka konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2023” nominācijā “Jaunbūve – sabiedriska ēka” ieguva 1. vietu. Iegūts arī apbalvojums “Eksporta un inovācijas balva 2023” kategorijā “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”. Taču, kā saka Iveta Blūma, lielākā balva ir plašais apmeklētāju loks, pārstāvot vairāk nekā 25 valstis, atzīstot, ka ekspozīcija ir interesanta dažāda vecuma cilvēkiem un ļauj Valmieru iepazīt ne tikai pilsētas viesiem, bet arī vietējiem iedzīvotājiem atklāt daudz jauna.

Pieredzes apmaiņa norisinājās sadarbībā ar Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas pārstāvniecību Latvijas Republikā un tās vadītāju Oksanu Kiriļuku (Oksana Kyryliuk). Asociācijas uzdevums ir mērķtiecīgi organizēt palīdzības sniegšanu mazajām pašvaldībām Ukrainā, kā arī sniegt palīdzību Ukrainas atjaunošanā pēc kara un valsts integrācijai Eiropas Savienībā, tostarp veidojot arī starptautiskas partnerības sadarbībai dažādās jomās.