Valmieras muzejā skatāma Andas Munkevicas stikla mākslas izstāde “Plūst”

Valmieras muzejā skatāma Andas Munkevicas stikla mākslas izstāde "Plūst"

Līdz 4. oktobrim Valmieras muzeja Izstāžu namā skatāma Andas Munkevicas stikla mākslas izstāde “Plūst”.

“Plūst gaisma, plūst emocijas, stikls plūst un upe. Tāpat laiks un domas. Viss plūst un mainās, viss ir kustībā. Uz kurieni un kā – tikai un vienīgi katra paša lēmums,” tā par izstādi saka māksliniece Anda Munkevica.

Anda Munkevica ar stiklu strādā vairāk nekā 30 gadus. Eksperimentējot ar materiālu un metodēm, māksliniece stikla darbos iedveš dziļu tēlainību. Anda Munkevica ir ne vien vadošā stikla māksliniece Latvijā, bet arī ievērojama starptautiskā mērogā. Čehu stikla mākslas pētnieks un vēsturnieks, mākslas zinātņu doktors Milans Hlavešs mākslinieci raksturo kā vienu no “nozīmīgākajām personībām starptautiskās stikla mākslas pasaulē, bez kurām tā būtu grūti iedomājama. Mākslinieci īpaši saista faktūra – slīpētas un pulētas virsmas tajos kontrastē ar raupjām; izmantojot mīksta sakarsēta stikla veidojamību, panākts plastiskums. Anda rod iedvesmu dabas procesos, fenomenos, struktūrās un faktūrās, un viņas interešu lokā ir arī cilvēks, tā ķermenis konfrontācijā ar caurspīdīgo matēriju.”

Anda Munkevica absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas un dizaina nodaļu (BA, 1998, MA, 2001) un Tēlniecības nodaļu (MA, 2021). 20. gs. 90. gadu beigās savas prasmes papildinājusi Amerikas Savienotajās valstīs – Īstleikas Stikla studijā (Eastlake Glass studio), Prata Vizuāli plastisko mākslu centrā (Pratt Fine Arts Centre), kā arī Pilčuka Stikla skolā (Pilchuk Glass School). Māksliniece sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, piedalījusies grupu izstādēs, festivālos, biennālēs un simpozijos vairāk nekā 20 pasaules valstīs. Andas Munkevicas mākslas darbi atrodas Latvijas, Vācijas, Ukrainas, Ungārijas, Krievijas, Ķīnas un ASV muzeju kolekcijās, kā arī privātajās kolekcijās visā pasaulē.

Līdztekus individuālajam mākslinieciskajam darbam Anda Munkevica kopā ar dzīvesbiedru Valentīnu Elstu vada stikla mākslas un dizaina studiju “AM studio”, pievēršoties arī interjera dizainam un arhitektūrai.